Как електрическата ви кола вреди на фламингото

| от |

Литият е ключов материал за производството на батерии за телефони, лаптопи и електрически превозни средства. Търсенето му се увеличава с около 8,9% годишно според Harvard International Review и вероятно ще продължи да нараства, тъй като електрическите превозни средства конкретно стават все по-популярни в напън да се реши проблема с въглеродните емисии и като начин за намаляване на ефектите от човешка дейност, довели до изменението на климата.

Но комбинацията от добив на литий и изменението на климата изглежда има отрицателни последици за фламингото в Южна Америка, както установява ново проучване, публикувано в Proceedings of the Royal Society B.

Triángulo del Litio – Литиевият триъгълник

Екип от изследователи разглежда 5 солени езера в „Литиевия триъгълник“ на Южна Америка – област, която обхваща части от Чили, Аржентина и Боливия, където се намира повече от 75% от лития в света, според Harvard International Review. Този регион също е мястото, където живеят три от шестте вида фламинго на планетата.

Изследователите откриват, че езерото в Чили, Салар де Атакама, вече е загубило 10% от Фламингото на Джеймс (Phoenicopterus jamesi) и 12% от Андското фламинго (Phoenicoparrus andinus) за 11 години. Вторият вид се счита за „уязвим“, докато Фламингото на Джеймс е „почти застрашен“ според проучването.

„Тези резултати предполагат, че продължаващото увеличаване добива на литий и намаляването на повърхностните води скоро може да окажат драматичен ефект върху популациите на фламинго в този ареал“, пишат авторите в проучването. „Следователно са необходими спешни усилия за забавяне разширяването на минното дело и въздействието върху измененията в климата, за да се облагодетелства местното биоразнообразие и местната икономика, която зависи от него.“

James Flamingo

Фламинго на Джеймс

Добивът на литий изисква голям обем вода – около 1 800 000 литра на тон литий, според проучването. С изключение на полярните райони, пустинята Атакама в Чили е най-сухата в света, което означава, че водата трябва да идва от недрата на земята. Но тъй като подземните води се изчерпват, езерата, където живеят фламинготата, стават необитаеми за организмите, с които розовите птици се хранят, което ги кара или да мигрират или да умрат от глад, пише Бенджи Джоунс от Vox.

А те са ключови видове в екосистемите на езерата, защото помагат за регулиране на тропическите процеси, според проучването. Те също са важни и за туризма в района.

„Когато фламингото изчезне, ще има по-малко туристи и това може да повлияе дълбоко на поминъка на местните“, казва за Vox Дату Буюнг Агусдината, професор в Щатския университет в Аризона, който не е участвал в проучването.

Andean Flamingo Salar De Atacama Chile Luca Galuzzi 2006

Андско фламинго

Проучването илюстрира напрежението между зелените технологии, предназначени да забавят ефектите от изменението на климата – като електрическите превозни средства – и въздействието върху околната среда от създаването именно на тези технологии.

„Това е истинска главоблъсканица, защото очевидно никой няма да спори с факта, че промените в климата не са истинско чудовище, с което трябва да се борим“, казва Сенър пред Science News.

Но броят на фламингото не е спаднал като цяло, а само в Салар де Атакама, където е фокусиран добива на литий. Това може да се дължи на факта, че птиците могат да се придвижват до различни езера, за да намерят по-добри условия, което може да не е възможно, тъй като добивът продължава да се разширява.

„Научно базираните насоки за опазването на това място все още позволяват бъдещо запазване на някои ключови хиперсолни системи в региона“, казва Матиа Сако, еколог от университета Къртин в Пърт, Австралия, който не е участвал в изследването, пред Science News.

Salar de Atacama

Салар де Атакама

Все пак добивът на литий нараства бързо. Според проучването Чили обявява, че ще „открие търг за допълнително проучване и производство на 400 000 тона литий извън Салар де Атакама“. Салар де Уюни, район за размножаване на фламинго в Боливия, също наблюдава увеличаване на добива.

„Невъзможно е да се спре добива“, казва пред Vox микробиологът и съавтор на изследването Кристина Дорадор Ортис. „Но трябва да го направим по-разумен.“

 
 
Коментарите са изключени за Как електрическата ви кола вреди на фламингото

Повече информация Виж всички