С помощта на тези съвети можете да се стоплите, независимо колко страшно и студено е времето навън.
Погрижете се най-напред за себе си.
По-лесно е да промените телесната си температура, отколкото стайната, да не говорим, че е по-екологично. Вместо да усилвате отоплението, облечете още един слой дрехи.
Носете шапка за студено време.
Може и да сте чували, че човек губи 80% от телесната си топлина през главата, но това всъщност не е вярно. Ако сте облечени по неподходящ начин, в студено време ще губите много топлина от всяка открита повърхност. Затова можете да си сложите шапка, дори и да сте вътре.
Ако имате вентилатора на тавана, включете го.
Този съвет може да изглежда нелогичен, но работи. Вентилаторите обикновено имат настройка, която позволява да контролирате дали да се въртят по посока на часовниковата стрелка или обратно. Топлият въздух се издига към тавана, така че ще искате да пуснете вентилатора на най-ниската му настройка по посока на часовниковата стрелка, за да изтласкате топлия въздух обратно надолу, където можете да го усетите.
Редувайте топла и студена вода под душа.
Горещите душове веднага ви затоплят, но студените душове подобряват кръвообращението между кожата и органите и – в разумни количества – помагат да се калите.
Блокирайте течението с хавлия.
Спрете топлото да излиза навън, като уплътните вратите с хавлии или разрежете една от онези пръчка от дунапрен, с които се плува, наполовина по дължина, увиете я в плат и я плъзнете под вратата. Така стъкменото уплътнение ще остане на мястото си, докато вратата се мърда, през цялата зима, а през лятото ще можете да си го използвате отново в басейна.
График!
Много по-хубаво ще е, ако имате термостат, който може да се задейства по график, така че като се приберете от работа да не пускате топлото да на максимум, за да се стопли у вас по-бързо, а предварително да започне да се стопля по-постепенно и по-енергоспестяващо. Можете да го направите дори със смартфона си.
Облечете прозорците си в по-топли дрехи.
Както ние носим дълги ръкави, така е добра идея и прозорците ни да са с по-дълги и дебели пердета. Заменете тънките завеси с по-тежки завеси от вълна или полар през зимата. Но не забравяйте да ги отваряте през слънчевите дни за безплатна топлина.
Гответе си повече
Използването на фурната загрява цялата къща. Ще се почувствате още по-уютно, ако поканите и приятели – и цялата им телесна топлина – на гости, за да изядете после всичко.
Започнете да компостирате.
Голяма купчина компост дими от топлината, генерирана от термофилни микроорганизми.
Ако вече се интересувате от компостиране, защото то стана много популярно, ето още една причина да го правите: микробното разграждане на органичните материали произвежда топлина. Някои хора всъщност я използват, за да затоплят душове и оранжерии, но дори и градските хора в апартаменти могат да усетят разлика.
Наслоявайте завивките си разумно.
По-пухкавите завивки трябва да са по-близо до кожата ви. Тънките и плътни пък трябва да са отгоре, за да се предотврати конвективната загуба на топлина. Бонус съвет: Не поставяйте леглото си директно долепено до външна стена; ще ви е по-топло, ако оставите малко пространство.
Затоплете чаршафите преди да си легнете.
Малко неща в този живот са по-неприятни от студени чаршафи. Можете да се погрижите чаршафите ви да са затоплени, като поставите бутилка с гореща вода на мястото, където ще бъдат краката ви, или като ги загреете за кратко със сешоар.
Има затоплящи устройства за ръце.
Бихте могли просто да си купите нагреватели за ръце, но има и вариант сами да си направите – от вакуумни торбички, вода и гранули за разтапяне на лед от калциев хлорид.