Изследване установи петте личностни черти на милионерите

| от |

Мислите ли, че притежавате нужните качества, за да станете милионер сам? Предполагаме, че почти всеки е като нас: надява се, но се съмняваме. Сега обаче ново проучване установи, че всъщност има някои общи личностни черти сред богатите хора.

В статия, публикувана в Humanities and Social Sciences Communications, се изтъкват пет личностни характеристики, които са свързани с натрупване на богатство. И по-конкретно казано: според авторите, един личностен профил е най-забележим сред тези, които са направили сами собствените си милиони, в сравнение с тези, които са наследили богатството си.

За да стигнат до своите заключения, изследователите в проучването изчисляват нетната стойност на германски жители, ползвайки данни от германския социално-икономически панел. Сред тях има хора, които попадат в категорията „много богати“, която за целите на това проучване е определена като нетна стойност над 1 милион евро. Тези от категорията „небогати“ пък имат по-малко от 800 000 евро.

Те също така успяват да отсеят хората, които сами са изкарали богатството си, като идентифицират източниците на техните активи, били те работа, предприемачество, подаръци, брак или наследство. След това цялата тази информация е кръстосана с резултати от проучвания на същите участници, които изследват личностните им черти.

И така, какви са качествата, необходими за постигане на сериозно богатство в този живот? Ето:

„Ние показваме, че богатите имат по-висока толерантността към риск, откритост, екстравертност и съвестност и че имат по-ниска невротичност“, заключават авторите на изследването.

„Тези открития разширяват и допълват съществуващите вече изследвания върху милионери, които се занимават с това как те харчат парите си, как използват времето си, нивата им на щастие и предоставят последователна и стабилна картина на личностните черти, които ги характеризират.“

Участниците, които най-добре отразяват петте печеливши черти, идват най-вече от групата, направила самостоятелно богатството си, следвани от тези, чието богатство идва от смесица от наследени и самостоятелни средства. Категорията богати, които най-малко отговарят на петте черти, са тези, чието богатство до голяма степен е резултат от наследство или по друг начин им е дадено без нищо в замяна.

Проучването може и да илюстрира връзката между определени личностни черти и естеството на богатството, но тя, разбира се, не може задължително да се смята за причинно-следствена. Това може би се демонстрира ай-добре от факта, че хора от категорията на небогатите също са демонстрирали тези черти доста добре – което показва, че има много фактори, които влияят върху богатството, но са извън личността.

Вместо това изследователите казват, че техните открития представят „уникална конфигурация на личностни черти, които допринасят за икономическия успех на самостоятелно изградилите се милионери“.

Интровертните предпочитат усамотението, например четенето на книга

Екстравертност: Тя се характеризира с изразена ангажираност към външния свят като екстравертите обичат да общуват с хората и често са възприемани като пълни с енергия.

Откритост: Това е общата привлеченост към изкуството, емоциите, приключенията, необичайните идеи, въображението, любопитството и въобще разнообразието от преживявания. Хората, които притежават чертата откритост, са интелектуално любопитни, отворени за емоции, чувствителни към красотата и готови да опитат нови неща.

Съвестност: Това е склонността към проява на самодисциплина, прилежност и стремеж към постижения. Тя е свързана с начина, по който хората контролират, регулират и насочват своите импулси. Високата съвестност често се възприема като упоритост и целенасоченост. Човек с ниска съвестност пък е по-гъвкав и спонтанен, но може да се приеме и като небрежен и такъв, на когото не може да се разчита.

Невротичност: Това е склонността към изпитване на негативни емоции, като гняв, тревожност или депресия. Невротизмът е класическа черта на темперамента, която се изучава в продължение на десетилетия, преди да бъде вкарана в т. нар. Модел на петте фактора. Хората с висока невротичност, са емоционално реактивни и уязвими към стрес. Те са по-склонни да тълкуват обикновени ситуации като заплашителни, могат да възприемат малките фрустрации като безнадеждно трудни и също така са склонни да бъдат лекомислени в начина, по който изразяват емоциите си. При милионерите от изследването тази черта е по-ниска.

Модел на петте фактора: групиране на личностни черти, разработвано от 80-те години на миналия век нататък. От 90-те теорията вече идентифицира пет фактора, обикновено наричани:

  • отвореност към опит
  • съвестност
  • екстраверсия
  • приемливост
  • невротизъм
 
 
Коментарите са изключени за Изследване установи петте личностни черти на милионерите

Повече информация Виж всички