Изоставените къщи на Япония: Какво се крие зад този печален феномен?

| от |

Доста хора на Запад са свикнали с „жилищни кризи“, при които има твърде малко налични домове за продажба и твърде голямо търсене. В Япония обаче имат обратния проблем: милиони акии – празни и изоставени къщи, разпръснати из цялата страна, без почти никаква надежда някой някога да живее в тях отново.

Тези сгради често са паянтови и занемарени, а много от тях са селски – малко по-малко от 1 на всеки 10 японци живеят извън града, като така къщите на онези, които са напуснали своите родни домове в провинцията, остават празни.

„Толкова много празни домове са допълнително възпиращ елемент пред хората, защото никой не иска да живее в изоставено селище, пълно с „призрачни къщи“, казва Крис Макморан, доцент в катедрата по японски изследвания в Националния университетът на Сингапур, пред Insider през 2021 г. Освен това той обяснява, че „все още има съпротива срещу повторното заселване на провинцията, защото липсата на достъп до основни удобства като болници и магазини отблъсква хората.“

Днес – или поне преди 5 години, когато е проведено последното правителствено проучване – в страната има приблизително 8,5 милиона от тези акии. В зависимост от това в кой регион се намирате, феноменът може да е още по-очевиден: в селските райони на Уакаяма, например, всяка пета къща е изоставена.

Не всяка акия изглежда толкова печално

И проблемът не е нов: той възниква за първи път в следвоенния период на 50-те години на миналия век, когато урбанизацията и индустриализация в страната рязко се покачват. „Предвоенните къщи са направени здрави и качествени, с очакването, че ще бъдат дом на семейство за няколко поколения“, обяснява Ричард Лойд Пари, редактор за Азия на The Times, в скорошен доклад по темата. „Но след като въздушните бомбардировки опустошават градовете, приоритетът става да се осигурят жилища в количество, а качеството остава на заден план.“

В резултат на това новите домове в Япония започват да се възприемат като много по-временни от преди – като се очаква да издържат най-много няколко десетилетия. Така те не запазват стойността си, камо ли тя да се увеличава с времето: преобладаващото мнозинство от японците сега предпочитат да купят новопостроена къща вместо стара, а след като жилището достигне повече от 10 или 15 години, то може буквално да струва по-малко от 0.

„В Япония новият дом е като нова кола, която губи голяма част от стойността си веднага щом напусне шоурума“, пише Пари. „Има улици, в които почти всяка къща е изоставена; има три в малката задънена улица, в която живея аз в западно Токио.

Някои къщи се изоставят, защото обитателите им са остарели. По някои показатели Япония има най-възрастното население от която и да е страна в света, като близо 1 на всеки 3 граждани е над 65 години. Когато тези хора достигнат напреднала възраст, много от тях напускат семейните си домове в полза на по-малки, по-достъпни жилища; а когато собственикът на жилището умре, клеймото на смъртта му може да направи дома буквално непродаваем.

И масовото усложняване на този проблем е позорно ниската раждаемост в Япония – тенденция, която започва още през 70-те години на миналия век и продължава стабилно и до днес. Всъщност през 2022 г. са родени по-малко от 800 000 бебета в страна с повече от 125 милиона жители, а населението намалява всяка година от 2009 г. насам.

Като цяло, броят на тези изоставени сгради ще се увеличава. Благодарение на неудобната комбинация от японските закони за правата на собственост, изгубени или неоткриваеми собственици на къщи и икономическите и културни бариери, дори събарянето на една акия може да бъде невероятно трудно. Японският икономически мозъчен тръст Nomura Research Institute, например, изчислява, че 1/3 от къщите в нацията ще бъдат необитаеми до 2038 г.

 
 
Коментарите са изключени за Изоставените къщи на Япония: Какво се крие зад този печален феномен?

Повече информация Виж всички