Хипотезата за Червената кралица: Безкрайната борба, която стимулира еволюцията

| от |

Когато става въпрос за естествен подбор, животните трябва постоянно да се адаптират, за да оцелеят в борбата с конкурентни организми и врагове, които от своя страна също постоянно се развиват.

Идеята в хипотезата за Червената кралица е описана за първи път от Лий Ван Вален през 1973 г., който я нарича „нов еволюционен закон“. По същество той показва, че видовете не само еволюират, за да се приспособят към заобикалящата ги среда, те еволюират и съвместно с други видове. Изглежда, че еволюцията все пак ще се случи, защото организмите трябва непрекъснато да се адаптират, само за да могат да се справят с конкуренцията за природни ресурси.

Видовете непрекъснато се променят, но всъщност не стават по-приспособени спрямо конкурентите, защото и те непрекъснато еволюират. Следователно всички трябва да гребат срещу течението, само и само да останат на едно и също място, защото в противен случай ще изостанат.

Наименование на хипотезата е препратка към разговора между Алиса и Червената кралица в книгата на Луис Карол „Алиса в Огледалния свят“, в който кралицата заявява: „Ето, виждате ли – за да се задържите на едно и също място, е необходимо да тичате колкото се може повече.“

Tenniel red queen with alice

Учените се позовават на тази хипотеза, за да обяснят еволюцията на сексуалното размножаване. Както Британско кралско научно дружество обяснява : „Идеята започва, като се има предвид, че гостоприемниците и паразитите еволюират заедно. Ако гостоприемниците са сексуални женски, те могат да създадат потомство, което е генетично напреднало да се справя със заразяването с паразити. Ако обаче гостоприемниците са клонирани женски, тяхното потомство няма способността да бъде толкова генетично разнообразно и ще бъде по-податливо на атаки от паразити. По този начин коеволюцията с паразитите не позволява на клонингите да вземат превес и дава предимство на половите видове.“

Един друг начин да си представим хипотезата за Червената кралица е взаимоотношението хищник-жертва между, например, заека и лисицата. За да избегнат гладните лисици, зайците могат да еволюират и да станат по-бързи. Едновременно с това обаче лисицата също еволюира да бяга по-бързо, което пък след това стимулира заека да еволюира пак, за да бяга по-бързо. Така двата вида се изправят един срещу друг в една безкрайна битка.

Особено интересен пример е съвместната еволюция на птиците, пеперудите и отровните растения. Растението асклепиас (известно още като млечок) е еволюирало да произвежда токсични съединения в опит да спре насекомите, които ядат листата му. Пеперудата монарх (на главната снимка най-горе) обаче развива устойчивост към тези токсини, което ѝ позволява да яде растението.

В следващата глава от историята птиците пък придобиват същата генетична мутация, която им позволява съответно да похапват пеперуди монарх, без да се отровят. Кой знае какво ще последва в тази сага, но да се надяваме, че млечока ще реагира своеобразно и интересно.

 
 
Коментарите са изключени за Хипотезата за Червената кралица: Безкрайната борба, която стимулира еволюцията

Повече информация Виж всички