Два размразени червея на повече от 30 000 години сега са най-старите живи животни на Земята

| от |

Можете ли да си представите да ви събудят от 42 000-годишна дрямка? Е, точно така се чувства един наскоро реанимиран червей в Русия в момента.

Нов доклад, публикуван тази седмица в Doklady Biological Sciences, разкрива, че два праисторически кръгли червеи – единият на 42 000 години, а другият на 32 000 години – са размразени успешно в лабораторни условия и са живи.

По време на изследването екип от руски учени от четири различни институции работи заедно с изследователи от катедрата по геонауки на университета в Принстън, за да анализират 300 праисторически червеи и от тези 300 само два „се оказва, че са жизнеспособни нематоди („нематоди“ по латинското название на кръглите червеи – Nematoda).“

„За първи път получихме данни, които демонстрират способността на многоклетъчните организми за дългосрочна криобиоза – в този случай във вечнозамръзналите отлагания на Арктика“, се казва в доклада.

И двата червея са открити в ледовете на Якутия, регион на Русия близо до Сибир (на основната снимка горе). Според IFLScience, за да съживят червеите, след като са били отстранени от леда, учените ги поставят в блюдо на Петри с агар-агар (растителен заместител на желатина) на 20 градуса по Целзий и им дават бактерии E. coli като храна.

„След размразяването нематодите показаха признаци на живот. Те започнаха да се движат и да ядат.“, пише още в доклада

Soybean cyst nematode and egg SEM

Кръгъл червей

Първият червей е открит преди повече от 15 години във вечнозамръзнала стена вътре в древна дупка на катерици в Дуванни Яр, област, която е част от долното течение на река Колима. Смята се, че той е на не по-малко от 42 000 години. Според The ​​Siberian Times тази област около река Колима е исторически значима не само заради възродения древен червей, но и защото се намира близо до Плейстоценския парк, място, което се опитва да пресъздаде арктическите местообитания на вълнистите мамути.

Вторият е намерен през 2015 г. близо до река Алазея и се твърди, че е на 32 000 години.

Червеите, за които се смята, че са женски, са събудени в Института по физико-химични и биологични проблеми на почвознанието в Москва. Те живеят, ядат и се движат за първи път от епохата на плейстоцена.

Ice age fauna of northern Spain - Mauricio Antón

Картина на плейстоцена в Испания

Способността им да се върнат към живот след толкова дълъг период от време наистина подчертава силата на нематодата. Невероятно разнообразният тип е известен със способността си да издържа на особено екстремни условия, които обикновените организми никога не биха могли да преживеят, според IFLScience. Предишни експерименти с нематоди доказват, че те могат да се върнат към живот след като са замразени за период до 39 години, но този случай е първият, в който толкова стари червеи са изолирани и напълно събудени.

Изследователите смятат, че този пробив е важен в областта на криобиозата и че техните открития дават ценна информация за адаптивните способности на кръглите червеи. В списанието учените казват:

„Нашите данни показват способността на многоклетъчните организми да оцелеят в дългосрочна (десетки хиляди години) криобиоза в условията на естествена криоконсервация. Очевидно е, че тази способност предполага, че плейстоценските нематоди имат някои адаптивни механизми, които могат да бъдат от научно и практическо значение за различни области на науката, като криомедицина, криобиология и астробиология.“

Jonathan-plantation-house

Джонатан

Твърди се, че Джонатан, сейшелска гигантска костенурка, която живее на остров Света Елена, е на около 190 години и следователно (досега?) е възприемана за най-старото живо сухоземно животно, ако твърдението за годините й е вярно.

Johnathan and another tortoise , St Helena

Джонатан (вляво) с друга гигантска костенурка, 1886 г.

Възрастта на костенурката се преценява, тъй като е „напълно зряла“, когато е доведена на Света Елена през 1882 г. „Напълно зрял“ означава, че е най-малко на 50 години, което й дава дата на излюпване не по-късно от 1832 г. Снимка с Джонатан, за която първоначално се смята, че датира от 1902 г. всъщност е от 1886 г.. На нея е Джонатан четири години след пристигането му на острова. Измерванията, направени от тази снимка, показват, че той определено е напълно зрял през 1886 г.

 
 
Коментарите са изключени за Два размразени червея на повече от 30 000 години сега са най-старите живи животни на Земята

Повече информация Виж всички