Цивилни в японския град Ямагучи се въоръжават срещу „банда“ жестоки примати – и една от маймуните току-що бе заловена и екзекутирана.
За близо месец група японски макаци успява да извърши повече от 58 атаки срещу цивилни в Ямагучи като ги хапят и драскат по ръцете, вратовете, краката и телата. Нападенията обаче се случват не само по улиците, но и в частните домове, в които приматите са се научили да влизат през плъзгащите се врати и прозорци.
В края на юли дори една маймуна нахлува в класната стая на детска градина и скача върху четиригодишно момиченце. Към момента на писане на този текст децата в училището все още не се допускат навън на детската площадка от страх от по-нататъшни сблъсъци с животните.
Малко след този смущаващ инцидент друг макак се качва през прозореца в частен дом и се опитва да открадне бебе. „Чух плач, който идва от приземния етаж, така че побързах надолу“, казва бащата пред всекидневника Mainichi Shimbun, цитиран от The Guardian. „Тогава видях маймуната, прегърбена над детето ми.“
В резултат на това цивилните се въоръжават с всичко – от чадъри до градински ножици – и градската полиция стартира бригада от „специални ловци“.
След като обаче не успяват да хванат приматите ненасилствено в капан, местните служители вземат пистолети с успокоителни – и наскоро успяват да извършат първия си арест с успешно залавяне на четиригодишен мъжки макак, за който се смята, че е участвал в поне един инцидент с насилие.
Маймуната е евтаназирана.
Властите не са сигурни дали тези атаки се извършват от една маймуна или от няколко, но изглежда, че екзекуцията не е направила много за предотвратяването на бъдещи атаки. „Очевидци описват маймуни с различни размери и дори след залавянето получаваме съобщения за нови атаки“, казва служител пред AFP.
Маймуните Macaca fuscata са най-северният вид нечовекоподобни примати и отдавна са често срещано явление в град Ямагучи, което кара мнозина да се запитат защо тези атаки изведнъж се случват с такова насилие и честота.
„Целият град Ямагучи е заобиколен от планини и не е рядкост да видите маймуните“, казва градски служител според The Guardian. „Рядко се случват обаче толкова много атаки за такъв кратък период от време. Първоначално са нападани само деца и жени, но напоследък стават мишена също и възрастни мъже.
И тези атаки не изглеждат напълно безпрецедентни. Според проучване, публикувано през април 2021 г. в списанието Mammal Study, конфронтациите между макаци и хора се увеличават в региона от десетилетия.
Те се случват особено често в селските райони, където маймуните могат да се изхранват от реколтата на фермерите, но също така и в селата, които непрекъснато намаляват по население, докато хората се преместват в градовете. Според това проучване с все по-малко хора в тези села макаците все по-малко се страхуват да поемат по улиците. Преди тези села са действали като „буфер“ между дивата природа и по-градските райони като Ямагучи и без тях макаците постепенно се преместват в гъсто населени територии.
Агресията на животните пък може да се дължи и на факта, че те са претърпели постоянно нарастване на населението през последните 80 години и вследствие около половината от местообитанието им е изгубено поради обезлесяването през 19 век. Те стават жертва и на широко разпространения лов.
До Втората световна война макаците са застрашени в цяла Япония и се считат за изчезнали в много от първоначалните си домове. В опит да ги спаси, Япония забранява лова им след Втората световна война, но според LiveScience това решение може би е било „твърде успешно“. Междувременно естествените хищници на макаците, планинският ястребов орел и японският вълк, са застрашени и изчезнали.
Ямагучи не е единственият град, в който има нарастване на конфронтациите между човек и животно. В индийския щат Керала, например, над 600 души са загубили живота си в конфликт с животни от 2015 г. насам, според The Hindu.
И тъй като изменението на климата и бързата урбанизация фундаментално променят местообитанията на животните, подобни сблъсъци може да станат все по-чести.