Да зарежеш Принстън, за да отидеш на война, на която да умреш

| от |

Войниците, участвали във Втората световна война, са от всички слоеве на обществото. И поради различния си произход, те донасят различни уникални умения и опит на бойното поле. Александър Бониман-младши е син на собственик на въгледобивна компания, а самият той по-късно притежава собствен бизнес за добив на мед. Този опит е жизненоважен по време на неговите героични действия през войната.

Възпитанието на Александър Бониман-младши

Александър е роден в Атланта, Джорджия, но израства в Ноксвил, Тенеси., където баща му е президент на местната въглищна компания. Бониман се представя страхотно в спорта като футболист в отбора на Принстънския университет.

Той обаче напуска училище по време на втората си година.

След като напуска, Бониман младши се записва в армейския въздушен корпус и влиза в летателна подготовка, но по-късно е изключен от програмата – неговите инструктори отбелязаха, че макар да е показал страхотен характер, той не е имал способността да стане пилот. По-късно работи във въгледобивната индустрия, преди да започне бизнес за добив на мед.

Бониман-младши влиза в службата

Медта е основен ресурс за военните по време на Втората световна война. В резултат на това Бониман-младши, който има жена и две малки деца, е освободен от войната, тъй като предоставя критични стратегически материали. Въпреки това бизнесменът се записва в Корпуса на морската пехота на САЩ и изкарва обучение в Сан Диего, Калифорния.

След това Бониман-младши участва в първото си сражение – в битката при Гуадалканал през 1942 г. – където се представя добре и е повишен до втори лейтенант през февруари 1943 г.

Той става известен сред началниците си като отличен водач, който е много харесван от подчинените му.

Битката при Тарава

По време на битката при Тарава през 1943 г., Бониман и неговите войски са натоварени със задачата да се справят с логистиката на плажа. Когато в процеса попадат под силен огън, той повежда хората си към плажа като дружно унищожават японските съоръжения с помощта на огнехвъргачки. На следващия ден повежда екип от 21 мъже до входа на японско бомбоубежище, където успяват да убият редица врагове.

Вътре в убежището има 120 японски войници. Докато морските пехотинци удържат позицията си, получават и въздушна подкрепа, а след продължителна атака успяват да изхвърлят всички врагове от структурата. Но когато продължават напред, Бониман е посечен от японците. Благодарение на неговата храброст съюзниците успяват да превземат остров Бетио, а от неговата група от 21 пехотинеца, 13 оцеляват след операцията.

Бониман-младши е удостоен посмъртно с Почетен медал. Цитатът на тогавашния президент Хари Труман гласи отчасти:

„За очевидна галантност и безстрашност с риск за живота си над и извън служебните задължения като изпълнителен офицер на 2-ри батальон, 2-ра морска дивизия, по време на нападението срещу държания от врага Тарава на островите Гилбърт, 20–22 ноември 1943 г. Действайки по собствена инициатива, когато щурмови войски бяха притиснати в далечния край на кея Бетио от огромния огън на японските брегови батареи, 1-ви лейтенант Бониман многократно се противопоставя на експлозивната ярост на вражеската бомбардировка, за да организира и ръководи мъжете си над дългия открит кей към плажа и след това се сдобива с огнехвъргачки и оръжия, организира групата си и ръководи взривяването на няколко враждебни инсталации преди края на атаката.

Адресът продължава: „Със своя безстрашен боен дух, неумолима агресивност и силно лидерство през 3-те дни непрестанна битка, 1-ви лейтенант Бониман вдъхновява своите хора с героични усилия, позволявайки им да отблъснат контраатаката и да пречупят гърба на вражеските съпротива в този сектор без повече жертви за силите ни. В този подвиг той храбро дава живота си за своята родина.“

* * *

Паметта на Бониман-младши

В продължение на много години тялото на Бониман-младши заедно с телата на 35 други морски пехотинци, убити в Тарава, са определени като невъзстановени. През 2015 г. те са открити в гробище на бойното поле. Тялото на Бониман-младши е репатрирано в щатите и останките му в момента се съхраняват в гробището в Ноксвил.

Военноморският кораб, USNS 1st LT Alex Bonnyman (T-AK-3003), активен от 1985 до 2009 г., е кръстен на морския пехотинец. Също така наречена на негово име е и залата за боулинг над Кемп Леджуени, която се намира над река Тенеси.

 
 
Коментарите са изключени за Да зарежеш Принстън, за да отидеш на война, на която да умреш

Повече информация Виж всички