Археолозите може би откриха родното място на Свети Петър

| от |

Археолози и религиозни учени отдавна търсят родното място на Свети Петър, един от 12-те апостоли на Исус Христос и първият папа на Римокатолическата църква.

Сега археолози в Израел казват, че са открили нов артефакт, който доказва местоположението на древното село Витсаида, където е роден важният религиозен лидер, заедно с брат си Свети Андрей и друг апостол, Свети Филип.

Докато правят разкопки на, според тях, изгубената базилика „Църквата на апостолите“ в Ел Арадж, на северния бряг на Галилейското езеро, изследователите откриват голям надпис, написан на гръцки, който споменава „началника и командира на небесните апостоли“ – фраза, която често се използва за назоваване именно на Свети Петър.

Находката предполага, че той е имал „специална връзка“ с базиликата от византийския период, за която археолозите смятат, че е построена върху къщата на Петър и Андрей, казва в изявление Стивън Нотли, археолог и библейски учен в колежа Найк (Nyack College), който ръководи разкопките .

Надписът е в кръгъл медальон, обрамчен от две черни линии тесери, част от по-голяма флорална мозайка на пода на сакристията на църквата, зона или стая, където свещениците се подготвят за служба и където се съхраняват богослужебните дрехи и църковната утвар. Днес мястото за разкопки се намира в природния резерват Бетиха, който се управлява от Израелската администрация на националните паркове.

Когато следващият сезон на разкопките започне през октомври, археолозите също се надяват да открият надпис, посветен на Андрей, тъй като църквата вероятно е била посветена и на двамата мъже, съобщава Рут Шустер от Haaretz.

Според Евангелието на Йоан Свети Петър, Свети Андрей и Свети Филип са родени в рибарско селище, наречено Витсаида. Християните вярват, че това място е и мястото на някои от чудесата на Исус – изцелението на слепец и нахранване на хиляди хора с пет хляба и две риби.

Съвременните археолози не са сигурни точно къде се е намирала Витсаида, въпреки че са стеснили възможностите до няколко места: археологическият обект Ет-Тел, село Месадий и археологическият обект Ел Арадж.

И все пак, новооткритият надпис добавя към множеството доказателства, които предполагат, че Ел Арадж някога е било Витсаида. Изследователите копаят там от 2016 г.

„Доказателствата за Ел Арадж не са просто убедителни; те са поразителни и стават все по-завладяващи с всеки сезон разкопки“, казва Робърт Каргил, археолог от Университета на Айова, пред Оуен Джарус от Live Science миналата година.

Duccio di Buoninsegna 036

Призивът на Петър и Андрей

Евангелията и Деянията описват Петър като най-известния апостол, въпреки че той се отрича от Исус три пъти по време на разпятието му. Според християнската традиция Петър е първият ученик, на когото Исус се явява, балансирайки отричането на Петър и възстановявайки позицията му. Петър се смята за първия водач на ранната Църква, въпреки че скоро е засенчен в това лидерство от Яков Справедливия, „Братът на Господа“. Тъй като Петър е първият, на когото се явява Исус, лидерството му формира основата на апостолското приемство и институционалната сила на ортодоксията, като наследници на Петър и той е описан като „скалата“, върху която църквата ще бъде построен.

Той винаги е споменаван на първо място сред дванадесетте апостоли в евангелията и в Деяния на светите апостоли. Той също така често се споменава в евангелията като образуващ заедно с Яков Стари и Йоан специална група в рамките на дванадесетте апостоли, която присъства при инциденти, при които другите не присъстват, като например при Преображението на Исус, при възкресението на Дъщерята на Яир и при агонията в Гетсиманската градина.

Петър често е описван в евангелията като говорител на всички апостоли. Джон Видмар, католически учен, пише: „Католическите учени са съгласни, че Петър е имал авторитет, който е изместил този на другите апостоли. Петър е техен говорител на няколко събития, той провежда избора на Матиас, неговото мнение в дебата за обръщането на езичниците е от решаващо значение и т.н.“

 
 
Коментарите са изключени за Археолозите може би откриха родното място на Свети Петър

Повече информация Виж всички