През целият си живот Владимир Ленин дружи единствено с жени

| от |

Ако погледнем историята на психологията и разгледаме някои от най-жестоките социални отклонения, най-вероятно ще забележим, че всеки един човек с психични отклонения, по един или друг начин е бил отглеждан от агресивни родители, понякога дори е необходим само един, за да се достигне до по-неприятните последствия. И макар да се смята, че майката е сериозен фактор в отглеждането на едно дете, от камбанирята на Ленин, това не е точно така.

Човекът, който ще промени света по един или друг начин – за някои не толкова добре – е отгледан изцяло от жени. Това едва ли е нещо лошо, но нека обърнем внимание на фактите. Владимир Илич има много малко мъже за приятели, а онези, които се запазват по-дълго, евентуално се отдалечават от него, разбирайки какви точно са идеите на този човек.

Дори и докато е в изгнание, Ленин продължава да пази своята компания единствено и само от своята съпруга, а по-късно ще добави и любовницата си – никой друг. За 33 години от съзнателния си живот, Владимир се обръща само към един човек в мъжки род – брат му Дмитри. През останалото време са само жени – майка му, сестрите му, съпругата и всичко това в рамките на четвърт век. Дори връзката с любовницата се оказва една особено объркана и сложна, каквото е всичко покрай този човек. И ако всички тези дами са успели да повлияят значително на бъдещия диктатор, то трябва да обърнем внимание и на още една личност, която също успява да го оформи като личност – тъщата.

Във времето, в което е политически изгнаник, Владимир споделя малкото пространство с двете жени и като цяло не само не може да се оплаче, но е и доста доволен от резултатите. Той се занимава с писането на речи, докато те от своя страна, се отдават изцяло на домакинската работа. Не трябва да си мислим, че не са му повлияли, все пак жените са способни с копринена ръкавица да посочват пътя, който да се следва и много скоро Ленин говори за жената с особено уважение, поставяйки някои от най-важните задачи в революцията именно на тях – това обаче не означава, че е вдигнал много високо летвата.

Въпреки странните му вярвания, че буржоата на XIX век трябва да бъде заличена в историята, не може изобщо да се смята за модерния феминист. Неговите очаквания от нежния пол са по-скоро елементарни: да се грижат за мъжа, да извършват всичката работа и да не се месят в някои от по-сериозните дела, които предстоят за мъжа. Впрочем и всички те изпълняват това с голямо удоволствие – все пак не е трудно да се спечели вниманието с гръмки слова, тренирани в библиотеките из Европа.

От време на време се вслушва в своите съвети и това дава веднага отражение на някои линии от речите му. И докато може да се казва, че зад всеки успял мъж има по една жена, тогава зад Ленин стои тъщата. Съпругата Надя често присъства само като притурка и рядко може и има право да даде някакво мнение. А най-забавното е, че не винаги е била така и много бързо е демонстрирала характер пред света, говорейки за революция и битка с режима.

Владимир се жени за нея, а след това е изпратен в изгнание в Сибир. Точно там Надя изиграва една много сериозна роля в поддържането на огъня, именно тя разпространява речите му и продължава да говори за революция. Макар и никога да не пише нито един материал и да няма какво да каже по дадена тема, Ленин е твърдо убеден, че поне звучи достоверно. Надя ръководи дузина болшевишки организации в цялата Руска империя и дори познава с голяма точност всички партийни организации.

gettyimages-104408953-594x594

Макар и след освобождаването му да е в ролята на безгласна буква. Човек дълго време може да се чуди какво точно я е мотивирало да остане до фалшивия герой и да получава това отношение, впрочем дори се говори, че един от двамата е асексуален, но и до днес не е ясно кой точно е. Инеса Арманд – любовницата, не се оплаква от липса на внимание, впрочем и до края на живота си остава под сериозно прикритие, защото лидерът трябва да бъде пример, а не объркано крещящо същество, дундуркано от две жени вкъщи и обичано от трета извън дома.

Инеса има около 10-годишна любовна афера с Владимир Илич и за разлика от Надя, е доста по-трезво мислеща и подготвена за по-сериозните дела, които се изискват от нея. Именно на нея се предоставя възможността да използва някои от най-големите и важни задачи за деня, като в това отношение се справя отлично. Тя е и жената, която откровено и спокойно може да каже, когато не е съгласна с мнението му, а след като този герой е свикнал да се съгласяват винаги с него, е очевидно, че се е изненадал и влюбил в жена с мнение.

Дори и след като е издигнат в култ, този герой не спира да търси именно нея за съвети. Около 70 години след това, дневниците и писмата са секретни и пазени в тайна. Едва ли някой е искал да признае, че зад някои от най-големите решения и промени в света, Ленин използва своята любовница, защото той самият не може да намери отговор. Що се отнася до сестрите му – Мария и Анна са затваряни и изпращани в изгнание. Всеки път, когато една от двете се озове в чужбина, веднага прибира тъщата на гости. Странно е, на болшевишката революция не се крепи на Ленин, а на неговото умение да експлоатира жените, които са готови да се грижат и да жертват живота си за него. Честите думи на Владимир Илич по адрес на неговата собствена майка са, че е светец, но не я вижда изобщо, тя умира, докато той се крие в Швейцария.

Колкото пъти ѝ пише писма, никога не говори за дела, а просто споделя в какво здраве е, с какво се храни , а това трябва да ни подсказва само, че „светецът“ е отгледал мамино момчеце. Мария Александрова Бланк е родена през 1835 г. в Санкт Петербург и след като израства в благородническо семейство на евреи – тайна, която Ленин пази до края на живота си – очаквано част от маниерите да се пренесат именно и върху него.

В нито един случай не бива да се смята за зла, но е била достатъчно строга и изисквала много от децата си, които никак не били малко. Дали заради сериозното петно, което всяко едно от децата ѝ нанася, защото тя не спира да се моли за освобождаването им реабилитацията им, политиката и заниманията, изобщо не я интересува. Владимир получава най-много облаги и средства да живее прилично в чужбина, а и тя самата се надява, че най-накрая ще се сложи край на лудостта, но вместо това открива нещо съвсем различно.

gettyimages-809506034-594x594

Едва след като Ленин запознава своите приятели с майка си, те вече знаят каква е причината за характера и поведението на младия лидер, за жалост, някои други черти са били пропуснати за усвояване. Интересен факт е, че бащата не успява да изиграе някаква по-специална роля като протестант в живота на момчето, а след като брат му е екзекутиран, отмъщението е повече от ясно. Ако се чудите къде са корените на болшевишката революция, вече знаете – те са една по-сериозна плетка на жените, които по един или друг начин отглеждат и оформят Ленин като човек.

 
 
Коментарите са изключени за През целият си живот Владимир Ленин дружи единствено с жени

Повече информация Виж всички