Най-добрият начин да напуснете от Слънчевата система

| от |

Междузвездното пространство не е много далеч – вече изпратихме две сонди отвъд хелиосфератa. Това ни донесе важни нови знания, но все още е твърде ограничено, за да даде дълбоко разбиране за нашето място в галактиката.

Един от важните аспекти, за който не знаем нищо, е формата на хелиосферата. Наименованието предполага, че е сферична… но всъщност не сме сигурни дали е така. Моделите предполагат, че тя може да е разтеглена или дори с форма на полумесец. Изследователите вече са измислили къде е най-добре да се изпрати сонда, за да се разбере каква е хелиосферата.

„Без такава мисия ние сме като златни рибки, които се опитват да разберат аквариума отвътре“, казва в изявление първият автор д-р Сара А. Спицър от Мичиганския университет.

„Искаме да научим как хелиосферата защитава астронавтите и живота като цяло от вредната галактическа радиация, но това е трудно да се направи, когато все още не знаем дори формата на нашия щит“, добавя д-р Марк Корнблут, учен от Бостънския университет и съавтор на изследването.

PIA22835-VoyagerProgram&Heliosphere-Chart-20181210

Галактическата радиация влияе на формата на хелиосферата, както виждате на картинката. В предложение за мисия през 2021 г. се разглежда в каква посока е най-добре да се изпрати проба, която да излезе от нея и се приема, че верният отговор е на 45 градуса от носа. Настоящото изследване обаче не е съгласно с тази сметка.

Спицър и колегите му пресмятат числата на шест възможни траектории с идеята да се постигне максимален научен резултат и в крайна сметка откриват, че преминаването през фланговете би било чудесна позиция за изучаване на междузвездното пространство и за получаване на по-добра представа за формата на хелиосферата.

Двата космически апарата, които се намират в междузвездното пространство, са „Вояджър 1“ и „Вояджър 2“. Те не са били предназначени за тази цел, а за изучаване на планетите гиганти, така че възможностите им за изучаване на междузвездната плазма са ограничени. И те не се отдалечават твърде много от носа.

„Една бъдеща мисия на междузвездна сонда ще бъде първата ни възможност наистина да видим нашата хелиосфера, нашия дом, отвън и да разберем по-добре мястото ѝ в местната междузвездна среда“, добави Спицър.

Вояджър 1, който в момента изпитва сериозен компютърен проблем, е изминал около 163 астрономически единици (АЕ) от нас. Една АЕ е разстоянието между Земята и Слънцето, а сонда, която поеме по пътя, начертан от Спицър и нейния екип, би пътувала до 400 АЕ, като се очаква да оцелее в продължение на много десетилетия до 1000 АЕ.

 
 
Коментарите са изключени за Най-добрият начин да напуснете от Слънчевата система

Повече информация Виж всички