Младите хора пият по-малко алкохол – но защо

| от |

Младите хора днес не пият толкова много алкохол, колкото техните предшественици милениълите, поколението Х и бумърите. Въпросът е: защо? В нова редакционна статия на учени от Австралия и Швеция се казва, че има много потенциални фактори, но засега просто нямаме достатъчно изследвания, за да знаем със сигурност.

Преди време именно милениалите бяха обвинявани за упадъка на всичко – от универсалните магазини, през кабелната телевизия, до стафидите. Но, честно казано, сега сме по-възрастни, уморени сме и – ако се вярва на изследванията – дори ни мързи да правим секс, така че е време тежкият показалец на обществото да се премести върху някой друг за разнообразие.

Поколението Z, първото поколение, израснало изцяло в интернет културата и социалните медии, навърши пълнолетие и тъй като тези млади хора започват да заемат своето място в света, учените забелязват някои любопитни тенденции – една от тях е, че те консумират по-малко алкохол от своите предшественици. В специален брой на списанието Drug and Alcohol Review група изследователи излагат какво знаем – и, което е изключително важно, какво не знаем – за това защо така са се отказали от пиенето.

Поколението Z е описвано като „трезво поколение“, но това не означава, че никой не вдига чашката. Проучване на Mintel (компания за пазарни проучвания) от 2023 г. установи, че негови представителите смятат алкохола по-скоро за „случайно удоволствие“, отколкото за „редовен метод за веселие“, каквато често е за по-възрастните поколения.

В новата редакционна статия Майкъл Ливингстън от Националния институт за изследване на наркотиците към университета Къртин и колегите му посочват едно проучване, което установява, че този спад в консумацията на алкохол не е разпределен равномерно между поколенията: „спадът в употребата на алкохол се дължи в по-голяма степен на момчетата, отколкото на момичетата, което води до намаляване (или дори до преодоляване) на разликата между половете в това отношение“.

Но докато полът може да е допринасящ фактор, личността очевидно не е, както установява друго проучване, при което спадът в консумацията се наблюдава във всички основни групи личностни черти.

Що се отнася до причините за това, предложени са редица възможности. Една предполага, че младежите може би преминават от алкохол и други вещества към канабис. Тъй като все повече места плахо се насочват към легализация, приемът на канабис може да става все по-приемлив от социална гледна точка. Всъщност данните сочат, че употребата му не намалява сред младите хора.

Данните на Mintel хвърлят светлина и върху факта, че най-младите потребители може би са по-загрижени за емоционалните последици от пиенето, като например махмурлука, или за липсата на хранително съдържание, като вместо това предпочитат по-малко калоричните безалкохолни напитки.

Но макар че производителите на напитки може да са разтревожени от данните, съществува и въпросът: ако поколението Z пие по-малко, търпи ли по-малко негативни последици за здравето?

Данните по този въпрос са противоречиви. Едно от проучванията, споменати в редакционната статия, използва данни от Швеция и установява намаляване на алкохолните разстройства, алкохолните отравяния и други остри увреждания в съответствие с намаляването на консумацията. Това обаче е в противоречие с някои други предишни работи, които установяват обратното, като например проучване от 2020 г., което стига до заключението, че повече млади хора (както милениъли, така и най-възрастните от поколение Z) в САЩ са хоспитализирани с чернодробни заболявания, свързани с алкохола.

„Необходима е още работа, за да се разбере как тенденциите за вредите отразяват тенденциите в пиенето, да се оцени по-добре как употребата на незаконни наркотици се вписва в намаляването на пиенето сред младите хора и особено да се изяснят напълно положителните и отрицателните страни на това намаляване сред младите, което изглежда е силно свързано с опасения за риска от алкохола“, заключават изследователите.

„Тъй като промените в употребата сред младите хора са толкова дълбоки, по-старите теории, често използвани за разбиране на приема на психоактивни вещества сред младите, вероятно са остарели“, добавят те и заявяват, че ще е необходим по-цялостен поглед върху този въпрос, ако искаме да помогнем на нашите младежи – и на поколението, което идва след тях – да се ориентират по-добре в променящите се отношения с алкохола.

 
 
Коментарите са изключени за Младите хора пият по-малко алкохол – но защо

Повече информация Виж всички