Краткият и трагичен живот на Уилям Уолъс Линкълн, любимият син на Ейбрахам Линкълн

| от |

Уилям Уолъс Линкълн започва живота си в скърбящо домакинство. Роден на 21 декември 1850 г. в Спрингфийлд, Илинойс, той се появява на бял свят само 10 месеца след като тригодишният му брат Едуард Бейкър Линкълн го напуска. Уили дори е кръстен на лекаря, който се опитва да спаси живота на Еди.

Въпреки че родителите му, Ейбрахам и Мери, скърбят за загубата на Еди, те намират голяма утеха в Уили. Мери Линкълн се възхищава на Уили, че „е много красиво момче, с най-духовитото изражение на лицето“ и също така, че е „особено религиозно дете“.

Нейният братовчед нарича Уили „благородно, красиво момче… с голяма умствена активност, необичайна интелигентност, прекрасна памет, методичен, откровен и любящ, двойник на баща му – освен че беше красив“.

Всъщност от всички деца на Линкълн Уили изглежда най-много като баща си. Интелигентен, добродушен и нежен, той обича да учи, да пише стихове и да съставя разписания на железниците.

Уили обаче не се занимава само с учене. Заедно с по-малкия си брат Томас Линкълн III, Уили се забърква в много неприятности. Той и Тад рутинно тероризират бизнес партньора на баща си Уилям Херндън, който раздразнено описва баща им като „сляп за грешките на децата си“.

Но ходът на живота на Уили – и на цялото семейство Линкълн – се променя през 1860 г. През същата година баща му Ейбрахам е избран за президент. Уили, родителите му и брат му Тад се подготвят да се преместят от единия край на страна до другия, в Белия дом във Вашингтон, окръг Колумбия.

За съжаление нито Уилям Уолъс Линкълн, нито баща му ще се върнат в Спрингфийлд.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/08/Cinchona_officinalis_001.JPG/578px-Cinchona_officinalis_001.JPG

Хининова кора

Смъртта на Уилям Уолъс Линкълн в Белия дом

Отначало Уилям и малкият му брат гледат на живота в Белия дом като на приключение. Докато страната върви към кървавата гражданска война, двете момчета с удоволствие сноват из Белия дом и правят пакости.

Но през февруари 1862 г. звукът от препускащите стъпки на момчетата и възбудените им викове внезапно стихва. И Уили, и Тад се разболяват, вероятно от коремен тиф от замърсена вода.

През следващите седмици Уили става „все по-слаб“, докато загрижените му родители се опитват да го излекуват. Те правят всичко възможно, дори се обръщат към народната медицина като ползват хининова кора и бульон от говеждо месо. Но нищо не помага и на 20 февруари около 17 ч. Уилям умира. Той е едва на 11 години.

„Горкото ми момче. Той е твърде добър за тази земя. Бог го взе у дома“, казва Ейбрахам Линкълн, докато стои до леглото на мъртвия си син. „Знам, че той е много по-добре на небето. Трудно е, трудно е той да умре!“ И тогава президентът зарови лице в ръцете си и заплака.

Мери Линкълн понася загубата още по-трудно. Тя прави „всичко, което една майка трябваше или можеше по време на болестта на Уили“, пише Бенджамин Б. Френч, обществен комисар по сградите. „Тя не се е отделяла от него, след като той се разболява и сега скърби, както никой освен една майка може да скърби за смъртта на сина й.“

Мери Линкълн лежи в леглото си в продължение на три седмици, отказва да влезе от спалнята, където Уили е починал, и не отива на погребението му на 24 февруари; президентът присъства сам.

„Погребението бе много трогателно“, пише по-късно Бенджамин. За Уили той казва: „Беше любимецът на баща си. Те бяха лични хора – често се движеха ръка за ръка.“

Mary Todd Lincoln2crop

Мери Линкълн

Последиците от смъртта на Уили Линкълн

След смъртта на Уилям Уолъс Линкълн, Ейбрахам Линкълн се сближи с най-малкия си син Тад.

„Вярвам, че Тад е най-добрият спътник, който г-н Линкълн някога е имал“, казва един страж на Белия дом на име Уилям Крук. „Такъв, който винаги го е разбирал и когото той винаги е разбирал.“

Но смъртта на Уили докарва Мери до полуда от скръб. В един особено мъчителен случай в спор между Ейбрахам и Мери президентът внезапно махва ръката си, за да посочи лудницата наблизо. „Виждаш ли онази голяма бяла сграда на хълма оттам?“, казва президентът. „Опитай се да овладееш скръбта си, или тя ще те подлуди и може да се наложи да те изпратя там.“

Но след три години изглежда, че нещата най-накрая се подобряват за семейство Линкълн – и нацията като цяло. До април 1865 г. Гражданската война стига до кървавия си край. Ейбрахам печели втори мандат и очаква с нетърпение да ръководи следвоенната държава.

На 14 април 1865 г. дори президентската двойка взема карета, с която се отправя на театър. „Трябва и двамата да сме по-весели в бъдеще“, казва Ейбрахам Линкълн на жена си. „По време на войната и след загубата на нашия скъп Уили бяхме много нещастни.“

Животът обаче има други планове за семейство Линкълн. Същата нощ Джон Уилкс Бут застрелва Ейбрахам. Така разделен от Уили в живота, Ейбрахам се присъедини към сина си в смъртта.

На 4 май 1865 г. Уилям Уолъс Линкълн и баща му са отново заедно – в гробница на гробището Оук Ридж в Илинойс. Най-накрая президентът се връща до любимия си син.

 
 
Коментарите са изключени за Краткият и трагичен живот на Уилям Уолъс Линкълн, любимият син на Ейбрахам Линкълн

Повече информация Виж всички