Когато САЩ останаха без пари

| от |

Когато започва американската гражданска война, нацията няма една стотинка, а уви не може просто да извади златни или сребърни монети от въздуха, за да плаща на войските си. Проблемът с недостига на пари не е нещо ново в света. Когато сър Исак Нютон ръководи монетния двор в Англия, той сече толкова малко монети, че производителите на копчета започват сами да секат неофициални пари. Ако съберете достатъчно „търговски жетони“, те могат да бъдат осребрени в официални пари в офисите на производителя на копчета. Същият проблем преследва и САЩ в ранните й години.

На 10 април 1806 г. Конгресът приема закон, който гласи, „че от и след приемането на този акт чуждестранните златни и сребърни монети ще минават като пари в САЩ и ще бъдат законно платежно средство за изплащане на всички дългове и искове…“ Чуждестранните монети все още се използват до 70-те години на 19 век като пари в някои части на Съединените щати, въпреки че Конгресът отменя този закон през 1857 г.

Американците са много предпазливи към печатаните от правителството пари, до такава степен, че ътекстове, упълномощаващ Конгреса да печата пари, са изрично вадени от Конституцията, когато са гласувани различните нейни секции. Конституцията обаче не забранява печатането на пари. И по време на Гражданската война лидерите се чудят дали това мълчание означава разрешение.

Колониалният опит с печатането е лош. Освен в Пенсилвания, където парите са обезпечени със земя, останалите колонии изпитват значителна инфлация. Проблемът с хартиените пари е, че цените ще се увеличават, за да изразходват всички налични хартиени пари в обращение. От друга страна обаче законодателните органи не обичат да казват на избирателите „не“, така че се чувстват притиснати да печатат пари, за да платят за неща, които избирателите искат.

Комбинацията от лошия опит през колониалния период и американското недоверие към централизираната власт довежда до необичайна национална ситуация по отношение на парите преди Гражданската война. Както при опита на Англия с Нютон, ако правителството не произведе достатъчно пари, хората ще проявят креативност и сами ще решат проблема. Всъщност затова САЩ харчи долари, а не лири.

Всички колонии произвеждат своя собствена версия на британската лира – има Мерилендската лира, Масачузетската лира… Тъй като обаче стойността им непрекъснато спада, хората предпочитат испанския долар. Някои предполагат, че произходът на символа $ е буквата S ot Spain (Испания на английски език).

Именно този долар се използва, когато се обсъждат парите в Конституцията. Той става основата на стандарт за пари в САЩ въз основа на количеството благороден метал в една монета.

Berkshires in Winter

Бъркшир, Масачузетс

В началото на Гражданската война в Съединените щати има три вида пари. Първият се нарича specie и представлява златни или сребърни монети, които са разрешени за плащане на данъци, глоби или налози на щатите и САЩ. Вторият вид пари е натура – неща като кози, тютюн и т.н., които се използват като пари, когато пари няма. Третият вид са хартиените, отпечатани от банки, някои градове и частни компании. Все още съществуват няколко частни валути в Америка – като BerkShares, които в момента се използват в района на Бъркшир в САЩ.

По времето на Гражданската война федералните и щатските закони изискват плащанията към тях да бъдат в злато или сребро. Но за всички останали има много малко правила. Липсата на регулации и разнообразието на политиките в отделните щати водят до възхода на ерата на свободното банкиране. Почти всеки, който има достатъчно пари, може да сформира банка и да отпечата свои пари.

Периодично хората, банките и правителствата изкупуват тези частни валути за specie. Докато банките могат да платят, те остават в бизнеса. Ако не успеят да го направят, парите им стават безполезни.

В началото на Гражданската война около десет хиляди различни банкнотни се носеха из страната, като всяка от тях обещава при поискване да плащане в злато или сребро. Това довежда до едно голямо объркване. Никой не може да си спомни десет хиляди различни дизайни на банкноти.

Как да разберем кои са легитимни, кои са от фалирали банки и кои са фалшиви? Тъй като хартиените пари е рисковано да се приемат, търговците просто намаляват стойността им. Човек, който плаща с банкнота от двадесет долара, може да получи стоки на стойност осемнадесет или деветнадесет долара, в зависимост от това колко далеч е банката или колко е реномирана.

Влошавайки нещата, федералното правителство през 1857 г. спира да приема португалско ескудо, британски лири, френски франкове и испански долари за плащане на данъци. Частните граждани все още могат да ги използват, но ще трябва да ги обменят с някой за щатски долари, за да получат златото или среброто, за да си платят данъците.

Администрацията на Бюканън е известна най-вече с неуспехите си в предотвратяването на гражданската война, но ако не беше случила тя, щеше да се прочуе с унищожаването на всяка фискална дисциплина, която САЩ имаха, с корупция. Администрацията на Франклин Пиърс го остави с малък бюджетен излишък от 1,3 милиона долара и нисък до умерен федерален дълг. Когато Линкълн идва на власт, в навечерието на гражданската война, той се изправя пред празна хазна. Бюджетът, с който влиза в длъжност, има дефицит в брой от 25 милиона долара над очакваните данъци, а дългът се утроява до 76 милиона долара от мястото, където е, когато Пиърс напуска поста. Никой от тях не отчита паричните нужди на правителството, изправено пред масивен бунт.

Дори без война, американското правителство е изправено пред парична криза. Проблемът с металния стандарт е, че количеството злато в света е горе-долу фиксирано. Съвременните оценки поставят количеството, ако се съберe на едно място, до куб със страна 21 метра. По време на Гражданската война в обращение има по-малко злато, защото толкова е добито до момента.

Ако от Съюза се изиска да плати за войната със злато, щеше да се нуждае от куб злато със страна 6 метра. В действителност всъщност би било много по-малко, тъй като една и съща монета може да се използва за плащане на данъци година след година, след като правителството я похарчи и я върне обратно в обращение.

 
 
Коментарите са изключени за Когато САЩ останаха без пари

Повече информация Виж всички