Какво ще стане, ако скочим в дупка през цялата Земя

| от |

Да се изкопае дупка до обратната страна на планетата е невъзможно, и то не само защото трябва да преминем през слоеве разтопена скала преди твърдото вътрешно ядро. Дори на планета или спътник, който е твърд отвсякъде, би било невъзможно да се пробие през подълбоките слоеве. Но ние сме въоръжени с екзотичната магия на въображението и можем да си представим тази дупка.

Нашата красива дупка от приблизително 12 756 километра е готова. Нека да скочим в нея и да видим какво ще стане.

Жега

Тази пропаст е смъртоносен капан по много причини. Първото нещо, което би ни убило, е температурата. Ако някога сте били в мина, може би ви е направило впечатление, че там става изключително горещо. Най-дълбокото, което хората някога са изкопавали, Колския свръхдълбок сондаж (Колския полуостров, Печенегския руден район на Мурманска област, Русия), който е достигал малко над 12 километра или около 0,1% от дължината на нашата въображаема дупка.

Причината, поради която са спрели сондирането, е била температурата – само на 12 километра дълбочина дъното на дупката достигало температура от 180°C. Учените, които работят по проекта, не са очаквали такава стойност, тя е била много по-висока, отколкото са предполагали моделите.

Ако това е някаква утеха, то няма да отнеме много време. Изчислено е, че пътуването през дупката през нашата планета ще отнеме около 38 минути и 11 секунди. Но ние ще се опечем много преди да стигнем до другата страна.

Налягане

А ако носим топлозащитен костюм? Ами пак щем умрем…

Този път убиецът е налягането. На морското равнище изпитваме натискът на около няколко десетки километра въздух над вас. В дупката те ще станат хиляди – там въздухът ще се окаже под такова налягане и ще се компресира, че ще настъпи фазов преход и вероятно ще се превърне в свръхфлуид. А ние ще станем част от тази смес.

Инерция

Ако налягането стане толкова високо, вероятно ще сме премахнали целия въздух от повърхността на планетата, убивайки повечето форми на живот, включително всичките 8 милиарда души. Ако дупката тогава е под вакуум. Сега бавно се спускаме, защитени от температурата и налягането. И пак умираме…

Когато слизаме в дупката ние имаме и ротационното ускорение поради въртенето на Земята. Но можете да си представите, че вътре в Земята вече нещата се въртят един вид по-бавно, защото са по-близо до центъра. Така че ще се ударим в стените. И то с висока скорост.

Въздух

Има обаче решение и на този проблем – дупката да минава през оста на въртене на Земята. След като я преместим там, вече можем да скачаме безопасно: от Северния полюс към Южния, общо 38 минути и 11 секунди.

Е, пак може да умрем, но този път нещата не са сигурни. Никой вакуум не е съвършен, така че малко въздух може да ни забави по средата на планетата и да загубим инерцията, която ни е необходима, за да превъзмогнем гравитацията, която ще ни дърпа назад след центъра, на път към отсрещната страна. Това би могло да се компенсира със по-силен тласък от самото начало.

 
 
Коментарите са изключени за Какво ще стане, ако скочим в дупка през цялата Земя

Повече информация Виж всички