Ежегодното ни напомняне, че т. нар. „Тъжен понеделник“ не е истинско нещо

| от |

Третата седмица на януари е, а с нея идва и ежегодната глупост „Тъжният понеделник“. Нека бъдем пределно ясни: „Тъжният понеделник“ е ден, избран от британския телевизионен канал за ваканции Sky Travel през 2005 г. за реклама, която да продава слънчеви почивки на изнервените британци – а не най-депресиращият ден в годината. И въпреки това той продължава да се използва от бизнеса, за да се продават разни лечения и процедури и като цяло да се възползва от тревожността на хората всяка година.

„Уравнението“ на Тъжния понеделник:
[W + (D-d)] x T x Q
M x NA

Това „уравнение“ е пиар измислица, която събира в умножение количествено измерими, но несвързани неща като колко дни са минали от Коледа (Т), нивото на финансовия ви дълг (D), заплатата ви (d) и средната температура/времето (W), след което се разделя на произволни стойности за ниското ниво на мотивация и необходимостта от предприемане на действия. Изглежда математично и затова хората решават, че е реално. Но въпреки че е бъркотия от различни и несвързани величини, винаги крайният резултат е много конкретна дата, която винаги е третият понеделник на януари.

Информацията винаги е била много неясна относно подробностите около това уравнение, защото най-добрите лъжи и измислици дават възможно най-малко информация. Но ако сериозно повярваме, че уравнението е истинско, то това би означавало, че нивото на мотивацията ни се изчислява във валута, а нуждата ни да действаме – в температура (или обратното).

Уравнението е ужасно лошо и съществува единствено, за да накара тази глупост да изглежда вярна. Това е малко като научнофантастичните филми, които използват измислени, научно звучащи думи за deus ex machina. Всъщност това е дори по-лошо. Научно-фантастичните филми поне казват ясно, че са фантастика.

Единственото похвално нещо, което излиза от този маркетингов кошмар, е, че благотворителните организации за психично здраве по света използват датата като начин да привлекат вниманието към психичната терапия и свързаната с нея стигма. Тъй като всеки четвърти човек ще се сблъска с проблем с психичното здраве през живота си, а по последни данни на ООН (2022 г.) в момента са засегнати близо 1 млрд. души, такова внимание е по-важно от всякога.

Депресията е психично разстройство, което може да засегне всеки и може да е резултат от няколко генетични, екологични и психологически фактора. Ако вие или някой, когото познавате, се бори с подобни проблеми, свържете се с личния си лекар или потърсете помощ, информация и изслушване онлайн. Депресията не бива да се омаловажава – и определено не бива да се използва за продажба на ваканции.

 
 
Коментарите са изключени за Ежегодното ни напомняне, че т. нар. „Тъжен понеделник“ не е истинско нещо

Повече информация Виж всички