Великите любовни истории: Марк Зъкърбърг и Присила Чан – компютърният нърд и амбициозната китайка, които се влюбиха пред една тоалетна и създадоха империя за милиарди

| от Мая Вуковска |

Животът и делата на днешния ни герой от две десетилетия подхранват с новини световните медии. А най-прясната такава е, че неговият най-голям конкурент в сферата на високите технологии публично го предизвика на физически двубой в клетка, а после и да си премерят мъжките достойнства. Буквално. Докато се стигне до реалната конфронтация на пениси обаче, единственият човек, който знае със сигурност с какво “оръжие” ще влезе в битката, е неговата благоверна спътница в живота. Тя обаче едва ли е склонна да издаде тайни от съблекалнята на състезателя.

Предстои ви да прочетете тяхната история – историята на една влиятелна двойка, която е толкова известна в световен мащаб, че дори кучето им има над два милиона последователи. Той е основателят на Facebook, Марк Елиът Зъкърбърг, a тя е студентската му любов, Присила Чан. 

Когато малката нужда те срещне с голямата любов

Историята за това как Марк и Присила се запознават е дъвкана и предъвквана много пъти. Тя е в основата и на сюжетната линия във филма от 2010 г. “Социална мрежа”, който  проследява създаването на сайта. Всъщност целият филм се гради върху идеята, че Зъкърбърг създава Facebook след скъсване с гаджето си с цел да я впечатли и да си я върне обратно. Това обаче не е вярно, понеже по времето, когато стартира сайта от стаята си в студентското общежитие в Харвард, Марк вече се среща с Присила. Ако питате самия Зъкърбърг какво мисли за лентата, той със сигурност ще ви отговори: “I hate it.” И ще допълни, че единственото нещо, което кинаджиите са нацелили, е облеклото на актьора, който го изигра – Джеси Айзенбърг. 

Но да оставим спора за това дали придържането към детайла е чак толкова важно за създаването на филм по реални събития и да се пренесем 20 години назад. 

Много се извинявам, обаче машината на времето ни стоварва на една опашка от младежи, която се извива пред тоалетната в общежитието – щаб-квартира на еврейското студентско братство Alpha Epsilon Pi. Него вечер съквартирантите са организирали купон, на който се пие бира на корем, затова и опашката пред тоалетната никога не намалява. А ето ги Марк и Присила – застанали един до друг, или по-скоро един зад друг – както повелява неписаният закон за реденето на опашка. Именно при такива необичайни обстоятелства двамата харвардски колежани си проговарят за първи път.

“Той беше типичният нърд,” спомня си Присила, “но една идея по-отворен от обичайното. Носеше едни от онези бутафорни бирени очила с надпис „#include beer.h“ – таг за C++: класически колежански хумор, но с отличителния знак на зубърите от специалност компютърни технологии.”

През 2003 г. Марк  е точно такъв, какъвто Присила го описва – обикновен компютърджия, който по нищо не се отличава от връстниците си. Обаче това, което ще го накара да изпъкне пред другите, а впоследствие и пред целия свят, е една проста на пръв поглед идея, за която тогава още никой не предполага, че ще излезе гениална. 

Някъде по средата на втората година от следването си Марк създава програмата Facemash, която дава възможност на студентите да изберат най-готните сред тях, съдейки по няколко снимки. Пуска сайта през уикенда, а в понеделник вече е свален, защото заради прекомерната посещаемост той така натоварва сървърите на университета, че прекъсва връзката с Интернет. След този инцидент освен известност сред състудентите си, Марк си спечалва и неприязънта на много момичета, недоволни от факта, че е качил техни снимки на сървъра без разрешението им. Въпреки лошата му слава сред женското съсловие обаче Присила си пада по рижавия второкурсник. От негова страна чувствата са дори по-силни. Заявява й, къде на шега, къде наистина, че е готов да зареже недописана семестриаланата курсова работа, ако това е цената за една среща с нея. Момент, какво!?, опулва се насреща му Присила. Значи не е чак толкова ученолюбив, за какъвто го смята в началото, щом е готов да жертва добрите си оценки и бъдещата си кариера за единия флирт. 

Времето ще я опровергае и по двата параграфа: че ученолюбието няма нищо общо с успеха и че това не е флирт, а нещо повече.

TechCrunch Disrupt San Francisco 2018 - day 2 (44467027542)

Коя е Присила Чан?

Още на 13-годишна възраст Присила Чан знае какво иска да й се случи в живота. Тя е твърдо решена един ден да учи в престижния университет Харвард – мечта, която за момиче с нейното потекло и икономически възможности изглежда на 90% невъзможна за сбъдване. Семейството й са китайски бежанци от Виетнам, които, след като се преместват в малък провинциален град в Масачузетс, отварят ресторант и работят здраво по 18 часа на ден, за да могат да осигурят добър живот и образование на децата си. Всъщност родителите са така затънали до шия в работа, че на практика бабата отглежда най-голямата им дъщеря, Присила. Бабата, която не знае и дума английски, е човекът, който успява да научи момичето на най-ценните качества за оцеляване в общество като американското, а именно – целеустременост, самостоятелност и самоувереност. Доброто възпитание и упоритостта на Присила дават своите положителни резултати и тя осъществява детската си мечта, влизайки в Харвард. След като се дипломира, продължава образованието си в медицинския факултет на Калифорнийския университет. Отстрани погледнато, бракът й със Зъкърбърг може и да изглежда като холивудска интерпретация на старата поговорка “Роди ме, мамо, с късмет, пък ме хвърли на смет”, но всъщност голям процент от това, което днес представлява бизнес империята на мъжа й се дължи на нея.

Каква е перфектната брачна комбинация?

Няма такава, разбира се, но в този конкретен случай тя включва гениален работохолик и дисциплинирана умница. 

След като започват да ходят сериозно през 2004-а, Марк взема едно от най-сериозните и рискови решения в живота си, а именно да прекъсне следването си, за да започне свой собствен бизнес, който лансира под името “Facebook.” Две години по-късно сайтът вече е станал толкова популярен, че корпорациите-мастити в тази сфера се напреварват да наддават за закупуването му от неговия създател. Yahoo излиза с едни гърди напред пред конкуренцията с оферта от един милиард долара, но Зъкърбърг така и не се решава да се раздели с любимото си бебче. В този изключително напрегнат период Присила е тази, която с хладнокръвие и трезвомислие успява да наклони везните към това съдбоносно решение. 

“Спомням си, казва тя, че тогава постоянно спорехме oтносно сделката с Yahoo. Но аз успях да го убедя, че не е време да продаваме и че е по-добре да се концентрираме върху нашите собствени цели и идеи.” 

Освен че умело и по ненатрапчив начин контролира бизнес делата на гаджето си, Присила с лекота налага собствените си строги правила и по отношение на интимните им взаимоотношения: поне една романтична среща седмично и 100 минути време насаме  – но не в апартамента му и в никой случай във Facebook. 

Mark Zuckerberg in Prague 2013 (cropped)

Колежанските любови могат да са и истории с продължение

Повечето знаем от личен опит, че всичко, което сме преживели през бурните студентски години – безобразните купони, сексът на пияна глава, сълзите, след като някой ни е разбил сърцето – са си останали там, в студентските години. А ние сме продължили напред – към други срещи, завоевания и разочарования. За тази двойка обаче нещата стоят по коренно различен начин. 

Девет години след началото на връзката си, през май 2012 г. Марк и Присила най-накрая решават да скрепят съюза си с венчални халки, официални одежди, пред роднини и приятели – както си му е редът. Само дето поканените на сватбеното тържество всъщност изобщо и не подозират, че ще присъстват на такова, защото в поканите се казва, че събирането е по повод дипломирането на Присила от медицинския факултет. Гостите няма как да се усъмнят, че става дума за нещо повече от това, понеже мястото е съвсем непретенциозно – задният двор на дома на Зъкърбърг в Пало Алто. Когато обаче пристигат в уречения ден и час, с почуда установяват, че Марк не е облечен с някой от любимите си анораци, а с официален тъмен смокинг и вратовръзка. А при появата на Прицила,  пременена цялата в бяло и с було на главата, ситуацията се изяснява напълно.

Сватбата съвпада и с друго знаменателно събитие – на следващия ден Facebook официално излиза на стоковия пазар.

Четири години и една дъщеря по-късно Зъкърбърг и Чан са на корицата на списание “Time” като двама от стоте най-влиятелни хора в света. По това време Присила, която всячески се е опитвала до този момент да избягва светлината на прожекторите, разпределя времето си между работата в педиатричната клиника и основаната от нея образователна организация с нестопанска цел “The Primary School” и майчинските грижи около бебето Максима.

Нека лявата ти ръка не знае какво прави дясната

Семейство Зъкърбърг-Чан винаги са се опитвали да водят прост и смислен живот – и не от лицемерие, а защото так им харесва. По време на медения им месец в Италия например папараци ги заснемат как хапват в Макдоналдс. Когато обаче снимките с “унизителното” меню от бъргъри и картофки се появяват в таблоидите, реакцията на обществеността е противоположната на очакваната – всички се кефят на това с какъв апетит младите милионери се наслаждават на непретенциозния си, нискобюджетен обяд.

През годините Присила Чан се прочува с неконвенционалните си и крайно щедри филантропски жестове в сферата на образованието, здравеопазването и науката. Именно от нея Зъкърбърг се запалва по благотворителността и слава богу, кръстят се десетките бенефициенти – болници, НПО организации и училища, облагодетелствали се през годините от даренията му, възлизащи на милиони долари. 

За да ознаменуват появата на бял свят на първото си дете, Максима, през 2015 г., съпрузите решават да дарят 99% от дяловете си във Facebook, или към 45 милиарда долара, за различни благотворителни цели – всичките в името на равенството и любовта. Мда, не е пресилено да се каже, че тази двойка се представя шампионски в дисциплината бягане с чекове, оставяйки всички други богати филантропи да им дишат прахта. 

Междувременно семейството продължава да се разраства. Втората си дъщеря Марк и Присила кръщават на месеца, през който е родена – Август. А само преди няколко месеца, на 24 март 2023-а, семейството се сдобива и трета дъщеря – Аурелия. 

Това, разбира се, далеч не е краят на семейната история на семейството на Марк, Присила, трите им дъщери и кучето, унгарското пули Бийст (Звяр) – онова с двата милиона последователи. Защото, нали помните, предстоят титанични битки както в интернет пространството, така и (може би) на реалната гладиаторска арена между “добрия герой” Зъкърбърг и “злодея” Илон Мъск.  Не че искам да се изявявам като пророчица, обаче, имайки предвид факта, че от миналата година основателят на Facebook сериозно се занимава с ММА и жиу-жицу, някак съм склонна да заложа на него. Що се отнася за   другата битка, тази на пенисите, няма как да предвидя крайния победител само по предчувствие. Май наистина ще трябва да питаме Присила…

 
 
Коментарите са изключени за Великите любовни истории: Марк Зъкърбърг и Присила Чан – компютърният нърд и амбициозната китайка, които се влюбиха пред една тоалетна и създадоха империя за милиарди

Повече информация Виж всички