Психолозите разделят развитието на човека на четири етапа – къде попадате вие?

| от |

През годините не един известен мислител се е опитвал да определи етапите на растеж, през които всички преминаваме, за да достигнем зряла възраст. Шекспир очертава „седемте възрасти на човека“ в „Както ви харесва“. Самият Фройд също се е опитал да направи това с известните си пет етапа на човешкото развитие. В съвременната епоха обаче можем да се обърнем към алтернативни модели (които са малко по-малко фокусирани върху секса), включително един, изложен от американски бизнесмен в една много известна книга.

През 1989 г. покойният вече Стивън Р. Кови публикува своя вечен бестселър „Седемте навика на високоефективните хора“. Достатъчно е само да си топнете пръстчето във водите на литературата за самопомощ и със сигурност ще се сблъскате с тази книга почти веднага.

Stephen Covey 174-CD-L05-03-02A-002 (cropped)

Стивън Кови

Седемте навика на Кови са изградени върху една фундаментална идея за човешкото развитие, която той нарича „Континуум на зрелостта“. Той разделя личностното развитие на три отделни етапа:

  • Зависимост – децата разчитат на своите възпитатели да посрещнат всичките им нужди.
  • Независимост – юношите и младите хора израстват като самостоятелни хора, като стават независими.
  • Взаимозависимост – осъзнаването, че за да постигнем най-добрите резултати, трябва да работим заедно за постигане на общи идеи и цели, дори и да използваме различни подходи, за да стигнем до тях.

В статия за Psychology Today лицензираният клиничен социален работник Боб Тайби добавя четвърти етап между „зависимостта“ и „независимостта“, който нарича „контразависимост“ – това е етапът на отблъскване, на бунт, когато много тийнейджъри са склонни да се отдалечават от родителите си и вече започват да възприемат приятелските си групи като основен източник на подкрепа.

Макар че моделът се стреми да очертае в широк план развитието от детството до зрялост, числената възрастта не е решаващ фактор тук, както пише в публикация в Medium от 2021 г., посветена на темата. „Възрастта няма нищо общо с това колко сте зрели, особено с умствената и емоционалната зрялост. Ако започнете да бъдете честни със себе си – пред вас ще се появят нови открития и възможности“.

Тайби също така посочва, че различни житейски преживявания могат да накарат хората ефективно да застинат на всеки от различните етапи.

Някои възрастни могат все още да имат характеристики на зависимост, обикновено тези, на които не е била дадена възможност да развият самостоятелност като деца и юноши. Някои хора се намират в постоянно състояние на контразависимост или навлизат в този етап по-късно в живота си, ако не са имали бунтарска фаза като тийнейджъри. От друга страна, застояването в етапа на независимост се проявява като неспособност да поискаш помощ и чувство, че трябва сам трябва да поемеш отговорност за всичко.

Писателят Райън Дилейни твърди, че в последния капан може лесно да се попадне, особено защото западните общества често почитат идеята за самостоятелната, независима личност. Но в крайна сметка, според модела, целта е да се постигне взаимозависимост, което говори и за един основен принцип на човешкото съществуване: че сме склонни да търсим връзка с другите.

Както казва Тайби: „Преминаваш отвъд етапа на самодостатъчност и приемаш, че не можеш да се справиш с всичко сам, че можеш да потърсиш помощ от другите и че това не означава, че си слаб, не се отразява на самочувствието ти. Знаеш, че си способен да се справяш сам, и вярваш, че другите могат да ти бъдат опора.“

Ако четете това и имате неприятното усещане, че все още не сте постигнали този последен етап, не се отчайвайте. Според Тайби винаги има неща, които можете да направите, за да продължите напред.

„Ключът е в усвояването на умения, за да създадете преживяванията, които всеки етап изисква“, пише той. „Например ако сте заседнали в самодостатъчната независимост, експериментирайте да се откажете от контрола, от чувството, че трябва да правите всичко. Ако сте самокритични, приемете отблъскването на този глас като предизвикателство, върху което да работите.“

И така, най-важният въпрос е: на кой етап сте?

 
 
Коментарите са изключени за Психолозите разделят развитието на човека на четири етапа – къде попадате вие?

Повече информация Виж всички