Как да говорим с теоретик на конспирацията

| от |

Теориите на конспирацията могат да варират от дребни и невинни до откровено aбсурдни и опасни за живота. И може да е лесно да пренебрегнем хората, които вярват например, че „правителството, медиите и финансовият свят се контролират от група педофили, поклонници на Сатаната, които управляват и глобална мрежа за трафик на деца с цел секс“. Но не е толкова лесно да пренебрегнем, че 15% от възрастните американци са съгласни с горното твърдение, според проучване от 2021 г.

Харесва ни или не, вероятно рано или късно ще влезем в контакт с човек, който вярва в конспирации, било то член на семейството ни, приятел или колега, така че е най-добре да знаем как да говорим адекватно, когато някой ни каже, че Земята е куха.

Първо обаче, нека да разгледаме защо изобщо хората вярват на конспиративни теории.

Dollarnote siegel hq

Окото на Провидението или всевиждащото око на Бог, което се вижда тук на банкнотата от 1 щатски долар, е прието от някои като доказателство за конспирация между бащите-основатели на Съединените щати и илюминатите.

Защо хората вярват в теории на конспирацията?

Заради нашите глупави мозъци…

„Човешкият мозък е настроен да вижда модели, които да ни помогнат да оцелеем“, обяснява неврологът Шанън Одел във видеоклип в YouTube през 2019 г. „Разпознаването на модели може да спаси живота ни. Обработката на модели става все по-сложна с разширяването на мозъчната кора, особено префронталната кора и регионите, участващи в обработката на изображения. Това е доста полезно – например, добре е да можем да разпознаем връзката между мехурчетата в блатото и атаката на алигатор. Понякога обаче този механизъм сглупява и преминава от начин да запазим живота си до това чичо ви да ви разказва с часове как терористичните събития от 11 септември са организирани от правителството.“

„В един момент мозъкът ни става толкова добър в намирането на модели, че понякога вижда модел в напълно несвързани събития“, обяснява Одел.

Ето как започват теоретиите на конспирацията. По подобен начин селяните от 200 г. пр. н. е. са решили, че реколтата им от ряпа е по-малка именно в годината, в която са забравили да принесат в жертва девица на вулкана.

Buzz Aldrin and the U.S. Flag on the Moon (9460188482)

Бъз Олдрин и знамето на САЩ на Луната

Извън контрол

Проучванията показват, че хората, които чувстват, че им липсва контрол над живота или обстоятелствата около тях, са по-склонни да вярват в теории на конспирацията. Едно проучване през 2020 г. установява, че хора, които са били сериозно засегнати от торнадо, съобщават за такъв намален контрол, което от своя страна предсказва вярването им в теориите на конспирацията. По-високите нива на депресия и тревожност също могат да предскажат по-силни вярвания в конспирациите.

Ние сме и изключително нескопосани в това да преценяваме вероятности!

Едно интересно проучване на Цюрихския институт за изследване на обществените въпроси предполага, че хората може да вярват в теории на конспирацията поради това, че са забележително зле по математика.

В проучването доброволци са помолени да прочетат измислени новини, в които журналист получава инфаркт. В различни версии е написано, че неговият лекар е предположил, че има 1%, 25%, 50%, 75% или 95% шанс да получи сърдечен удар. След това те са помолени да оценят колко вероятно е журналистът да е получил инфаркт или да е бил убит.

Когато фиктивиният репортаж заявява, че сърдечния удар е малко вероятен, участниците са по-склонни да повярват, че журналистът е бил жертва на убийство. При втори експеримент им е казано, че журналистът наскоро е докладвал за корупция в правителството. При този сценарий повече участници смятат, че той е бил убит.

„Колкото по-ниска е вероятността за дадено събитие, толкова по-силно участници приемат конспиративните обяснения“, пишат авторите на изследването. „Конспиративното мислене, заключаваме, потенциално представлява когнитивна евристика: механизъм за справяне с несигурността.“

Как да говорим с теоретик на конспирацията

  • Да им се подигравам ли, докато млъкнат?

Не. Колкото и да е трудно, когато някой ви каже, че Австралия не съществува или че когато някой стигне до края на света, той се телепортира от другата страна, подигравките не са ефективен начин да накарате човек да промени решението си.

Всъщност проучванията показват, че като убедите хората да повярват, че всъщност сте на тяхна страна (напр. чрез използването на съгласителни изказвания като „Разбирам“, „Виждам гледната ти точка“, „Прав си“ и т.н.), можете да накарате хората да станат по-възприемчиви към вашите собствени идеи и доказателства.

  • Да използвам ли доказателства?

Едно от най-разочароващите неща при работата с теоретиците на конспирацията е, че след като са се отдали на своите вярвания, е почти невъзможно да се опровергаят с доказателства. Няма да убедите някой, който смята, че кацането на Луната е фалшиво, защото знамето се вее, докато всъщност няма вятър, като му посочите, че „развяването“ е причинено от самото забиване на стълба в почвата.

Все пак обаче има доказателства, че комуникацията със здравни експерти може да намали вярата в теориите на конспирацията около COVID-19 и връзката между потреблението на традиционните медии (определени телевизионни канали и вестници, за разлика от новините чрез Facebook, YouTube и т.н.).

  • Кога е най-добре да говорим с тях?

Най-доброто време да разсеете конспиративните теории е преди хората въобще да са ги прочели. В проучване от 2017 г. на участниците са представени аргументи срещу конспирация по отношение на ваксините преди или след аргументи в нейна полза и след това те са попитани дали биха ваксинирали детето си (ако в момента имат такова).

Установява се, че аргументите срещу теорията увеличават намерението за ваксиниране, но само ако бъдат представени на участниците преди аргументите в подкрепа на конспирацията. На всичкото отгоре предходна вяра в конспиративни теории срещу ваксините също прави по-малко вероятно те да изберат да ваксинират въображаемото си дете, дори след като видят контрадоказателствата.

„Тези констатации предполагат, че хората могат да бъдат „ваксинирани“ срещу потенциално вредните ефекти на теориите на конспирацията срещу ваксините“, пише екипът в проучването, „но и че веднъж възприети, теориите на конспирацията може да са трудни за коригиране.“

  • Пълен игнор

Ако вярата в теориите на конспирацията се свеждашe до доказателства, теорията за плоската Земя щеше да изчезне в момента, в който изображението на нашата планета бе заснето от космоса.

Както обаче споменахме по-горе, вярата в конспирациите е свързана много повече с чувството на безпокойство, депресия и липсата на контрол. Точно както хората намират утеха в тези абсурдни теории, за да си обяснят защо светът е срещу тях, когато се чувстват извън контрол, даването на усещане за контрол на хората може също да им помогне да намалят вярата си в теориите. Изследователите откриват, че ако просто помолят участниците да си припомнят ситуация, в която са били в контрол, те е по-малко вероятно да повярват на конспирация, която им е представена. И обратното – ако си припомнят ситуации, в която са се чувствали извън контрол, е по-вероятно да повярват на конспирация.

Така за да помогнете на роднина или приятел да се отдалечи от това модерно зло може да се наложи не да ги разубеждавате, а да лекувате причината която ги е довела до там – чувството, че са извън контрол.

За съжаление, да накараш хората да се почувстват в контрол на събитията в живота си може да не е толкова лесно във време на климатични кризи, пандемии, войни и тем подобни. Затова трябва да сме търпеливи.

 
 
Коментарите са изключени за Как да говорим с теоретик на конспирацията

Повече информация Виж всички