„Гордост и предразсъдъци“ на Джейн Остин редовно е в списъците на най-обичаните литературни произведения по цял свят, неизменна част от учебните програми в гимназиите и е създала тълпа от страстни фенове и безброй филмови и телевизионни адаптации. Историята за това как презрението на мис Елизабет Бенет към богатия и горделив Фицуилям Дарси (чийто бюст виждате на снимката горе) се превръща в любов, е продадена в над 20 милиона екземпляра от първата си поява преди повече от 200 години. Но въпреки че романът е оценен положително и е добре приет от висшите класи по онова време, той не е широко днешната сензация. Едва през 20-ти век книгата и нейната авторка са преоткрити и издигнати до сегашното си място в пантеона на литература.
Ето какво трябва да знаете за класическия роман.
Откази
В „Гордост и предразсъдъци“ се разказва за млади жени, които се опитват да намерят добри партньори за брак. Този въпрос трябва да е бил свеж в съзнанието на младата авторка, когато е писала книгата. На 20-годишна възраст Остин флиртува с млад мъж на име Том Лефрой – и като сцена от един от романите ѝ, тя флиртува скандално с него на един бал. „Представи си всичко най-шокиращо в начина на танцуване и седене заедно“, пише тя на сестра си Касандра. „Уверявам те, че той е много красив и приятен млад джентълмен.“ Но по някаква причина романтиката така и не надхвърля няколко бални танца – Остин пише на сестра си: „Най-сетне дойде денят, в който ще флиртувам за последен път с Том Лефрой… Сълзите ми текат, докато пиша това, при тази меланхолична мисъл.“
Г-н Дарси би бил еквивалент на Рокфелер или Вандербилт
Героите в „Гордост и предразсъдъци“ постоянно споменават за 10-те 000 лири годишно на г-н Дарси – но колко точно е богат? През 2014 г. The Telegraph изчислява, че с отчитане на инфлацията една достоверна оценка е към 12 милиона паунда, или 18,7 милиона щатски долара годишно. И това е само доходът върху много по-голямо състояние. Не е чудно, че мисис Бенет се възторгва от годежа на Елизабет – „Колко богата и колко велика ще бъдеш! Какви пари, какви скъпоценности, какви карети ще имаш!“ Да се омъжиш за Дарси би било все едно да се ожениш за Рокфелер или Вандербилт.
Лидия Бенет казва, че бяга в Гретна Грийн – което е Лас Вегас на онова време
В книгата семейство Бенет е почти съсипано, когато Лидия бяга с подлия войник Джордж Уикъм. „Отивам в Гретна Грийн“, пише Лидия на приятелката си, „и ако не можеш да познаеш с кого, ще те помисля за простак“. За разлика от Англия, в Шотландия е позволено на лица под 21 години да сключват брак без съгласието на родителите си и без същата правна и религиозна бюрокрация. А Гретна Грийн е първият град отвъд шотландската граница – там младата двойка може да сключи „брак чрез декларация“, което често се случвало в ковачница. Разбира се, не това се случва с Лидия и Уикъм.
Остин и сестра й са толкова близки, колкото Джейн и Елизабет Бенет
В „Гордост и предразсъдъци“ отношенията между двете сестри заемат централно място в романа. В реалния живот Джейн е много близка със сестра си Касандра. Те си пишат постоянно, когато са разделени, и доброволно споделят една спалня, дори когато могат да спят отделно. Когато Джейн умира, Касандра пише на племенницата си: „Тя беше слънцето на моя живот, позлатяваше всяко удоволствие, успокояваше всяка скръб.“ Не е чудно, че близки сестри се появяват в редица романи на Остин.
Един издател отхвърля „Гордост и предразсъдъци“, без дори да я прочете
Остин завършва книгата, озаглавена тогава „Първи впечатления“, когато е на 21 години. През 1797 г. баща ѝ изпраща писмо до издателя Томас Кадел, в което пише, че разполага с „ръкописен роман, съставен в три тома, с дължина колкото „Евелина“ на мис [Фани] Бърни“. Той пита колко ще му струва издаването и колко ще плати Кадел за авторските права. В отговор издателят надрасква върху писмото „Отказано“ и го изпраща обратно с обидна бързина. Романът замира за 14 години, докато Остин не преработва ръкописа, завладяна от успеха на „Разум и чувства“. „Гордост и предразсъдъци“ е публикувана през 1813 г., когато тя е на 37 години.
Заглавието на книгата идва от роман на Фани Бърни
Остин вероятно е взела заглавието от „Сесилия“ на Фани Бърни, където фразата се повтаря няколко пъти – и то с главни букви. „Цялото това нещастие – казва д-р Листър – е резултат от ГОРДОСТТА и ПРЕДРАЗСЪДЪЦИТЕ. … Ако на ГОРДОСТТА и ПРЕДРАЗСЪДЪЦИТЕ дължите нещастията си, то доброто и злото са балансирани по толкова чудесен начин, че на ГОРДОСТТА и ПРЕДРАЗСЪДЪЦИТЕ ще дължите и тяхното прекратяване.“
Романът е публикуван анонимно
Остин не поставя името си върху романите си и казва само, че са „От една лейди“. На заглавната страница на „Гордост и предразсъдъци“ пише: „от авторката на „Разум и чувства“. Едва след смъртта ѝ брат ѝ разкрива ненйното име пред обществеността.
Остин се тревожи, че книгата е твърде несериозна
Тъй като в „Гордост и предразсъдъци“ с чувство за хумор се разглеждат жени, които се омъжват, книгата често е определяна като т. нар. „чик лит“ – етикет, който някои фенове смятат за омаловажаващ. Но самата Остин се притеснява, че книгата не е достатъчно сериозна. „Творбата е твърде лека, ярка и искряща“, пише тя. „Иска да има сянка; иска да бъде разтеглена тук и там с дълга глава смисъл, ако е възможно.“ Като цяло обаче тя е „достатъчно доволна“ от романа, особено от образа на Елизабет. В друго писмо казва: „Трябва да призная, че я смятам за толкова възхитително създание, колкото никога не се е появявало в печата, и как ще мога да търпя онези, които не я харесват, не знам.“
Остин продава авторските си права върху „Гордост и предразсъдъци“ за 110 паунда, но иска 150
Тя избира това еднократно плащане, като се отказва от всякакво друго възнаграждение, свързано с бъдещето на книгата. Това е лоша игра: книгата ств бестселър и до 1817 г. е в третото си издание.
Книгата е адаптирана стотици пъти
Има поне 11 филмови и телевизионни версии, включително минисериал на Би Би Си от 1995 г. с Колин Фърт в ролята на Дарси и филмовата версия от 2005 г. с участието на Кийра Найтли и Матю Макфейдън. Сред другите (по-свободни) адаптации са „Дневникът на Бриджит Джоунс“ (2001), боливудският филм „Булка и предразсъдъци“ (2004), уеб сериалът „Дневниците на Лизи Бенет“ (2012-2013), книгата „Гордост и предразсъдъци и зомбита“ (2009) (адаптирана във филм през 2016 г.) и мистериозният роман „Смъртта идва в Пембърли“ (2011), който две години по-късно е адаптиран в собствен сериал.