България едва ли може да мине за голяма сила в зимните спортове. На Олимпийските игри в Сочи това се видя доста ясно. Поне в едно отношение обаче българите са водещи – хапливо отбелязва един швейцарски вестник, пише Дойче веле.
Напразно ще търсим да забележим българските спортисти в класацията по медали от Сочи, саркастично пише швейцарският „Бернер Цайтунг“. Затова пък източноевропейците са по-щедри от редица други държави с обещаните от тях премии по 200 000 лева / или около 140 000 долара/ за златен медал. Към това държавата на тази бедна източноевропейска страна добавя и различни други бонуси и най-вече пожизнена пенсия.
Разбира се това съвсем не означава, че няма българи, способни да извоюват златно отличие – припомня изданието и добавя: „Все пак шестима български атлети са успявали да влязат в първата тройка на зимни Олимпийски игри. Биатлонистката Екатерина Дафовска дори се окичи със златното отличие от Нагано през 1998 година. Но тогава тя беше възнаградена с… емисия от специално издадена за целта пощенска марка с нейния лик“.
Има и по-скромни нации
Не всички национални спортни съюзи възнаграждават най-добрите си спортисти с големи парични награди и премии. Германският, например, е направо стиснат. Златната медалистка от Сочи Мария Хьофл-Риш например, ще получи едва 20 000 евро, а съвсем доскоро премията, обещавана от държавата за първото място, възлизаше на 15 000 евро. Германските медалисти Спортната агенция СИД съобщава освен това, че и американците са по-скромни от реалните си възможности.
Олимпийският Комитет на САЩ (USOC) дава за първото място 25 000 долара или 18 500 евро. За спортистите, участващи на зимни Олимпиади обаче и това си е доста прилична сума. В Америка не са рядкост олимпийците, на които се налага да работят допълнително, за да изкарат парите, които са им необходими.
В тази връзка редица издания, сред които“Тагесанцайгер“ се питат дали самото участие в Олимпийски игри не е достатъчна награда за спортиста. Подобно патриотично виждане, впрочем, споделя и Британският олимпийски комитет, откъдето припомнят, че на подобни значими състезания на първо място все пак трябва да е удоволствието от спорта, а не нещо друго.