Електронна кожа подпомага ранната диагностика

| от chronicle.bg |

Ученият от Токийския университет Такао Сомея е изобретил електронна кожа, която може да подобри диагностиката на редица заболявания, предаде CNN, цитирана от БНР. Кожата е изключително тънка и лека, но в същото време на практика неразрушима.

„Екипът ни разработи електронна изкуствена кожа, която всъщност е изключително разтегателна и подобна на животинската, но осеяна със сензори, които могат да засичат температурата и разпределянето на натиск. Комбинирането на електронната кожа с текстил би трябвало да бъде една от постижимите цели. Например чрез продължителното наблюдение на сърдечния ритъм се надяваме да можем да предскажем появата на инфаркт„, обясни създателят на електронната кожа Такао Сомея.

Той се надява в бъдеще лекарите да носят електронната кожа под формата на ръкавица и благодарение на нея да могат да засекат дори миниатюрен тумор в организма на пациента. Това ще намали необходимостта от допълнителни изследвания, рентгенови снимки и ехографии. Освен това, редица заболявания ще могат да бъдат открити при рутинни прегледи, преди да са достигнали опасна фаза на развитие. Електронната кожа ще може да бъде също част от дрехи, които хората да носят, когато спортуват, така че да бъдат засечени дори ранните симптоми на инфаркт.

 
 
Коментарите са изключени за Електронна кожа подпомага ранната диагностика