От 1 до 16 август, 1936 г. в Берлин се провеждат Единадесетите летни олимпийски, на които взимат участие общо 3963 спортисти – 331 жени, 3632 мъже – от 49 страни. Единственият друг град кандидат за домакин е Барселона и антифашистите искат да проведат протестни игри там, но Испанската гражданска война възпрепятства това. Нацистите от своя страна виждат в олимпиадата добра възможност за реклама на идеите си и дори Лени Рифенщал, любимият режисьор на Хитлер, прави култовия филм „Олимпия“.
Това е първата олимпиада, на която се провежда церемония по внасяне на олимпийския огън. И първата олимпиада, която се предава по телевизията.
Негово Величество Борисъ III, по Божията милость и Народната воля, Царь на Българитѣ, Принцъ Саксъ-Кобургъ-Гота и Херцогъ Саксонски
Още като княз, Борис III се увлича по техниката и една вечер казва: „Какво велико откритие: да слушаме през ефира музика, опери, речи… Ами телевизията – да виждаме хората далеч от нас, на хиляди километри?“
Телевизията в България прохожда първо на чисто теоретично ниво. През 1922 г. в Телеграфопощенското училище (ТПУ) в София се появява предмет „Телевизия“, а 12 години по-късно излиза и първата българска книга на тази тема „Радиотехника и далечно виждане“ („далечно виждане“ е опит за превод на думата „television“) с автор преподавателя от училището Марко Манчев. Книгата обаче засяга механичната телевизия, която е предшественик на електронната. Вече през 1938 г. излиза и списание „Телевизия“! Екипът му се старае да представи най-модерните технологии по света.
Вдъхновен от тези технологии доцент Кирил Кирков предлага на ректора на Техническия университет в София (тогава Държавната политехника, а след 1953 г. Машинно-електротехнически институт) проф. Саздо Иванов да започнат експерименти за създаването на телевизия в страната. Така през 1951 г. екип от учени от Катедрата по радиотехника и физика начело с проф. Иванов започва работа по предаване на телевизия.
Следва страхотна борба заради липси в много отношения – учените нямат документация за създаването на телевизионен център, нямат и голяма част от необходимите специални части и уреди.
Работата на екипът все пак се увенчава с успех и то още в края на 1952 г., когато са направени първите успешни опити за предаване на телевизионен образ – на 16 май снимка на проф. Ангел Балевски е излъчена успешно по кабел от една зала до друга. До следващата година предаването вече е стабилно.
Проф. Иванов, инж. Ангелов и инж. Александър Доков създават изключително сложната за времето си оптична телевизионна камера. За телевизионния предавател пък първоначално се правят опити да се преработи стара, бракувана киномашина от времето на немите филми. Отначало образите се наблюдават с изработен тук приемник, но по-късно се използва последен модел съветски телевизор Ленинград Т-2.
Полски актьор с телевизор Ленинград Т-2
Върху покрива на Политехниката, срещу паметника на Васил Левски в София, са поставени 2 предавателни антени – една 20-метрова за предаване на изображение и една 10-метрова за предаване на звук.
Първото официално предаване по безжичен път става в навечерието на 1 май 1954 г.
Следват предавания веднъж седмично от МЕИ, които се увеличават до 2 пъти седмично от септември 1954 г. Телевизионната апаратура се състои от камера и стара киномашина, с които се предават филми от „Българска кинематография“. Екипът обаче планира подобрения и на 7 ноември 1956 г. прави първото живо външно телевизионно предаване.
БТА пуска първото си съобщение за телевизията в България:
В чест на 37-ата годишнина на Великата октомврийска социалистическа революция опитният телевизионен център, построен във ВМЕИ, започва редовни пробни предавания. Първото предаване се състои на 7 ноември в 22:00 часа. Предадени са два късометражни спортни прегледа. Първоначално предаванията се провеждат 2 пъти седмично – вторник от 10:30 ч. и събота от 22:00 часа. Те се излъчват по телевизионния канал с честота на картината 59,25 мегахерца, а звуковият съпровод е с честотна модулация на вълна 65,75 мегахерца.
Сградата на БНТ
Следват още подобрения на системата, а излъчванията продължават да са по 2 на седмица, които включват и живи предавания – 2 модни ревюта, 2 естрадни концерта от ресторант „Балкан“, манифестациите на 1 и 24 май 1959 г.
В това видео можем да видим как заместник-премиер на България Вълко Червенков прерязва лентата на високата 106 метра Телевизионна кула в Борисовата градина, на бул. Драган Цанков и бул. Пейо Яворов. Строежът на 14-етажната сграда започва през декември 1958 г., а проектът е на арх. Любен Попдонев.
Десетилетия по-късно, през 1986 г., на връх Копитото се открива нова телевизионна кула и изземва голяма част от дейността по предаване на радио и телевизия от старата.
Официалното откриване на Българската национална телевизия е на 26 декември 1959 г., въпреки че първото си предаване излъчва по-рано – на 7-ноемврийската манифестация от площад „Александър Батенберг“ (тогава „9 септември“). На тържествената церемония по откриването, която започва в 11:00 ч., вземат участие секретарят на Градския комитет на БКП Георги Костов, министърът на транспорта и съобщенията Данчо Димитров, членът на Политбюро на ЦК на БКП и заместник-председател на Министерския съвет Вълко Червенков и секретарят на Президиума на Народното събрание Тачо Даскалов.
Първоначално телевизията е създадена като културна инстанция, но по-късно нейното обществено значение е взето предвид и тя придобива информационна, развлекателна и пропагандистка функция.
Има опити за прихващане и на чуждестранни телевизионни сигнали – през 1960 – 1961 г. братята Величко и Любен Качулеви правят подобни опити като създават сложна система от приемателни антени в частната си лаборатория и работилница в Ямбол. (В този момент те вече са известни в техническите среди заради изобретяването на звукозаписвателен апарат, фонограф, през февруари 1948 г., който се използва по предназначение от БАН) Най-доброто им постижение е през 1964 г. – прихващането на телевизионен сигнал от Швеция в продължение на 18 часа. Иначе сигналите от съседните балкански държави и Съветския съюз не са никакъв проблем за тях. Проблем е обаче предаването на прихванатия чуждестранен сигнал на други телевизионни приемници, ретланслиране.
С времето се създават различни държавни органи, които да обслужват и регулират новoто средство за комуникация. През 1964 г. е създадена Главна дирекция „Българска телевизия и радио“ към Министерството на културата, а през 1971 г. радиото и телевизията в България са обособени в Комитет за телевизия и радио, което е част от структурата на изпълнителната власт. През 1977 г. Българската телевизия и Българското радио стават самостоятелни юридически лица към Комитета за наука, изкуство и култура, а през 1986 г. двете медии отново са събрани в Комитет, този път към Министерския съвет.
Двата канала, известни ни от комунистическо време, се появяват през 1975 г. като Българската телевизия се разделя на Първа програма и Втора програма.
На 6 март 1990 г. Българската телевизия и Българското радио стават самостоятелни институции с решение на Народното събрание. Две години по-късно двете телевизии се преименуват на Канал 1 и Ефир 2.