След полунощ местим стрелките с 1 час напред

| от |

Преминаването към лятно време е една не съвсем безопасна измислица. То допринася за нарушение на естествения, природен ритъм, който регулира съня. Нарушаването на стабилността на нашия вътрешен часовник вреди на целия организъм.

51381Тази нощ по-голямата част от Европа ще премине към лятното часово време. Страни като България и Германия не правят изключение и техните граждани ще променят стрелките на часовника с един час напред.

Баварският министър на икономиката Илзе Айгнер в навечерието на преминаването към лятно време заяви, че то трябва да бъде отменено, пише в. „Преса“. 34 години след въвеждането му днес вече е ясно, че икономическите изгоди от тази процедура са съществено по-малко, отколкото се смяташе навремето. Да не говорим как то се отразява на човешкото здраве. Над 50 000 германци са подписали петиция до Бундестага с искане за отмяната на лятното време и през април парламентът трябва да разгледа този въпрос.

„Мъжът се нуждае от шест часа сън, жената – от седем, а глупакът – от осем“ е заявил веднъж Наполеон. Императорът е смятал съня за загубено време и е спял само по шест часа. Затова пък Айнщайн се е нуждаел от най-малко 10 часа, а както знаем той не е бил глупак. Нуждата от сън, също както и времето, когато човек заспива и се пробужда са много индивидуални неща и в значителна степен те са предопределени генетически. Това доказва в своята книга „Как върви нашият вътрешен часовник“ водещият германски хронобиолог Тил Рьонеберг.

„Рано пиле, рано пее“ – подобни поговорки се срещат почти при всички народи. Смисълът им е един: хората, които спят до късно, са лентяи. Смисълът на тази поговорка обаче е безвъзвратно остарял. Тя е отговаряла на времената, когато населението се е занимавало предимно със земеделие. Около 60% от европейците са „сови“, т.е. предпочитат късно да лягат и късно да стават.

За съжаление това не винаги е възможно. „Вътрешният“, биологичен часовник трябва да се съобразява със „социалния“, така че „совите“ трябва да стават далеч по-рано, отколкото би им се искало, за да отидат на работа или училище. Резултатът от това е известен добре на всички: трудна концентрация, човек става раздразнителен, бързо се уморява, по-зле се справя с физическото, умственото и емоционално натоварване…В този случай сънят се разминава с генетично зададения биоритъм, подчертава експертът.

sonlivostПри мъжете и жените дневният режим не просто се променя с възрастта, но се променя различно и рядко съвпада. Германският експерт полу на шега полу на сериозно отбелязва, че именно по тази причина зрелите мъже си взимат млади жени: вътрешният часовник на мъжа на възраст 40-45 години тиктака почти еднакво с този на 30-35-годишната жена.

Всяко нарушение на естествения, природен ритъм, регулиращ съня, нарушава стабилността на нашия вътрешен часовник, а следователно и на целия организъм. Такава недопустима намеса в природния ритъм хронобиологът смята ежегодното преминаване към лятното време. Въз основа на многобройни експерименти Рьонеберг доказва, че това отрицателно се отразява не само на самочувствието на хората, но и на тяхната продуктивност. Т.е. тази промяна е неефективна и от икономическа гледна точка.

Ученият подчертава, че обикновено минават поне 3-4 седмици, докато свикнем с новото лятно време, а през есента – обратното с нормалното време. Ако времето не отговаря на сезона /т.е. пролетта закъснява или лятото се запазва/, ни е необходимо още повече време, за да „синхронизираме“ нашия вътрешен часовник със „социалния“.

 
 
Коментарите са изключени за След полунощ местим стрелките с 1 час напред