По повод вчерашния ден на народните будители, нямаше как ние да пропуснем да направим нова селекция с книги, които сигурни сме, ще ви зарадват.
„Книгата разкрива хиляди нови светове, докато просто си стоите на дивана“, казва един писател. Надяваме се нашата селекция днес да направи същото за вас.
Джани Родари, „Граматика на фантазията“
Има ли нещо, което Джани Родари да е написал и то да не е добро и с поука? Отговорът е не. „Haдявaм ce, чe тoзи мaлък тpyд би мoгъл дa ce oкaжe пoлeзeн и зa вceки, кoйтo вяpвa в нeoбxoдимocттa въoбpaжeниeтo дa зaeмe cвoeтo мяcтo във възпитaниeтo; нa този, кoйтo имa дoвepиe в твopчecкитe cпocoбнocти нa дeтeтo; нa този, кoйтo знae кaквa ocвoбoдитeлнa cилa пpитeжaвa cлoвoтo.“, пише самият автор в началото. И книгата му е точно такава – прекрасно преследване на въображението.
Ерика Суайлър, „Книгата на тайните“
Някои казват, че тази книга адски много напомня на поредицата „Гробището на забравените книги“ на Карлос Руис Сафон. А ние истински обожаваме тази поредица. Историята разказва за стара библиотека и една отдавна загубена книга, в която са поместени имената на жени, които са умрели при странни обстоятелства. А, да, в историята има и стара семейна тайна. Книга, перфектна за студени вечери.
Харпър Ли, „И страж бди на пост“
Романът на Харпър Ли, който се води „продължение“ на шедьовъра й „Да убиеш присмехулник“, но който е писан преди него, предизвика страхотни вълнения и много крайни мнения в света на литературата. Истории за това как тази книга се е появила и защо е толкова различна от известния роман на Ли циркулираха и занимаваха хората, които се интересуват от готино четене. По-добра или по-лоша, „И страж бди на пост“ е роман на жената, която е написала „Да убиеш присмехулник“, има „Пулицър“ за нея и е неразривно свързана с великия роман. Естестено, че трябва да се прочете.
Гордън Рамзи, „Здравословни рецепти“
Добре де, това не е книга за четене, но готвенето и шеф-готвачите са новите ни любими нърдове. А Гордън Рамзи е техният цар. Това пък е първата готварска книга на Рамзи, която излиза на родния пазар и е наистина прекрасна, особено, ако готвенето е онова, което ви възбужда. Книгата напомня на готино предаване на Гордън, пълна е с интересни хрумки, вкусна храна и разбира се, чувство за хумор.
Сборник „За Париж“
„Градът на любовта“, „Градът на романтиката“, „Градът на шансоните“… за Париж има много неща, които звучат като клишета и същевременно са абсолютно верни. Същевременно Париж е мястото, в което едни от най-големите автори на миналия век са обожавали да живеят и да разгръщат таланта си. Този сборник събира някои от най-страхотните им неща писани за града. Ърнест Хемингуей, Иван Бунин, Гертруд Щайн, Алексей Толстой, Андре Мороа, Марк Твен и много други страхотни автори намират място тук с техни истории за френската столица.