Колкото по-нарцистичен е президентът на САЩ, толкова по-продължителни са войните, които води, според ново проучване. Накратко, осемте американски лидери, които регистрират над средния резултат за нарцисизъм, са прекарали средно 613 дни във война, докато 11-те най-малко нарцистични са били във война само 136 дни.
Авторът на изследването Джон Хардън, политолог от Ripon College, изследва 19 американски президенти, които служат между 1897 и 2009 г., след което разглежда какъв процент от тяхното президентство е прекарано във война. Резултатите са отразени в Journal of Conflict Resolution.
„По-нарцистичните президенти са съгласни да излязат от война само ако могат да кажат, че са спечелили, и ще разширят войните, за да намерят начин да обявят някакъв вид победа“, казва Хардън в изявление.
„Те искат да изглеждат героични, силни и компетентни – дори ако това означава да доведат войната извън границите на разумното“, добавя той.
Линдън Джонсън
Кои са най-нарцистичните президенти на САЩ?
Хардън разглежда набор от данни от 2000 г., който оценява президентите на САЩ с помощта на тест за личността „Големите пет“. След това внимателно изследва аспектите на теста, свързани с нарцисизма, като високи нива на самоувереност, поведение, търсещо вълнение, ниски нива на скромност и склонност да не се съобразяват с другите.
Линдън Джонсън има най-висок резултат за нарцисизъм, следван от Теди Рузвелт, Ричард Никсън, Франклин Рузвелт и Бил Клинтън.
Теди Рузвелт не е на власт по време на големи войни, но е забележително, че Джонсън и Никсън са начело по време на войната във Виетнам, която пролива кръв от 1955 до 1975 г. Мандатът на Франклин Рузвелт като президент също се припокрива с Втората световна война, която приключва скоро след като почива на поста. Клинтън прекарва само 3% от президентството си във война, но има сравнително високи резултати по отношение на нарцисизма.
Хардън казва, че тези президенти са имали „трудности при разграничаването на собствените си нужди от държавните интереси“ и често са участвали в продължителни – и скъпи – войни.
Междувременно президентите с най-нисък резултат за нарцисизъм са Уилям Маккинли, Уилям Хауърд Тафт и Калвин Кулидж. Хардън вярва, че тези президенти „отделят личните си интереси от държавните, виждат войната като последна мярка и се стремят към бързо излизане от вече съществуващи конфликти.“
„Нарцистичните президенти прекарват повече време, тревожейки се за имиджа си, отколкото други президенти“, разсъждава Хардън. „Те също възприемат неефективни стратегии поради прекомерната увереност в собствените си способности и съмнителните цели, които произтичат от опитите да запазят собствената си представа за себе си“, добавя той. „Тези мотивации, особено желанието им да защитят напомпаната си представа за себе си, ги карат да протакат войните по-дълго от необходимото.“
Изследването не споменава Доналд Тръмп, но с оглед на личността му можем правилно да предположим, че са му правени вече психологически профили.
През 2017 г. група професионалисти в областта на психичното здраве се събират на конференция заради „задължението си да предупредят“ и след това публикуваха своите информирани мнения в книгата „Опасният случай на Доналд Тръмп“, в която общо взето твърдят, че той не е подходящ да бъде президент. В книгата те мотивират професионалните си разсъждения за Тръмп с неговите изявления и действия, известни до този момент.
Много от професионалистите в областта на психичното здраве правят връзка между поведението на Тръмп и екстремния или патологичен нарцисизъм, като забелязват у него типичните характеристики на отклонението: