Няколко "факта" за здравето, в които няма грам истина

дъвка
Снимка: Getty Images
Ако не се обличаш добре, ще настинеш



Любима заплаха на бабите. Истината е, че не това да ви е студено ви разболява. Разболява ви излагането на вируси. Няма никакви доказателства, че ако просто излезете с мокра коса ще се разболеете. Стига да не се окажете с хипотермия, но това звучи като излизане с мокра коса в много екстремни условия.

Ако все пак се чудите защо боледуваме повече през зимата, има някои прости обяснения. Например фактът, че прекарваме повече време на затворено, което прави по-голям шансът да се заразим с вирус от някой друг в стаята. Но само по себе си това да ви е студено, няма да ви разболее.
Снимка: Getty Images
Триптофанът в пуешкото (пилешкото)  ни прави сънливи

 

Истината е, че много други храни съдържат тази аминокиселина – например сиренето чедър.
Снимка: Getty Images
Не плувайте след хранене, за да не се удавите

 

Някои казват, че трябва да изчакате поне 30 минути, преди да скочите във водата, а други – час. Предполага се, че зад този мит стои идеята, че при храносмилането повече кръв от тялото ви отива към стомаха, което значи – по-малко в мускулите и по-голяма опасност от крампи.

Няма обаче нито едно доказателство зад това твърдение. Няма дори един случай, при който човек е загинал заради крампа след ядене. Може би защото крампите нямат общо с това, което се случва в стомаха ви.
Снимка: Getty Images
Ако глътнете дъвка, ще се разгражда в стомаха ви 7 години

 

Любимото ни. Представете си какво щяхте да имате в стомаха си днес, ако всяка дъвка, погълната през живота ви, престояваше там по 7 години. Да, факт е, че дъвките не се разграждат в стомаха, но това не означава, че остават там. Нали се сещате? Когато тялото не се нуждае от дадено вещество, просто го изхвърля навън.
Снимка: Getty Images
Ваксините са опасни? Да бе! 

Нека още веднъж се върнем към тази глупост. Всичко тръгва от псевдоизследване през 1998 година, според което има връзка между  ваксината срещу  морбили,паротит и рубеола и аутизма. Истината е обаче, че въпросното „изследване” е базирано на само 12 случая – количество, напълно недостатъчно, за да се докаже връзка между конкретни казуси и ваксината. Не просто това – авторът на изследването е манипулирал информацията на места, за да докаже тезата си.

Оттогава десетки изследвания са анализирали данни за милиони деца, но не са открили каквато и да е връзка между аутизма и ваксините. Онова, което обаче е доказано многократно, е, че ваксините спасяват живот. Най-добре го знаят вече хората от Италия и Румъния, след като в страните избухна епидемия от морбили заради неваксинирани деца.
Снимка: Getty Images
Киселото мляко ще поддържа в ред стомаха ви

 

Това е един от модерните митове за здравето. Твърди се, че то пази хората слаби заради наличието на пробиотици или „добрите бактерии”, които се съдържат в него. Въпреки че реално има връзка между въпросните бактерии и метаболизма, не може само с мляко да поддържаме баланса на стомаха си.

Това не значи, че киселото мляко не е здравословно, просто голяма част от ползите му са силно преувеличени.
Снимка: Getty Images
Ако пиете витамини, ще бъдете здрави

Идеята с едно хапче да получите всички вещества, от които имате нужда, е съблазнителна, но не и вярна. Факт е, че хора, които страдат от недохранване или се хранят много зле, имат нужда от хранителни добавки, но сигурният начин да си доставим нужните витамини е чрез храната.
Снимка: Getty Images
Всеки трябва да пие по 8 чаши вода на ден

Да сте хидратирани  е важно, но няма научно доказателство, че това е необходимо. Хората получават голяма част от нужната хидратация чрез храните и други напитки. За разлика от тях обаче водата не съдържа калории и хора, които пият повече вода вместо газирани напитки и сокове, консумират по-малко калории. А за броя чаши – пийте вода, когато сте жадни.
Снимка: Getty Images
Не яжте твърде много яйца заради холестерола

В яйцата има много холестерол, но за повечето от нас това не е проблем, тъй като той не е особено свързан с холестерола в кръвта.
Снимка: Getty Images
Ако си пукате кокалчетата, ще хванете артрит

За щастие, това също е мит. Пукането на пръсти само ще изнерви околните, но дори и често да го правите и то – години наред, това не значи, че ще развиете артрит.

 
Снимка: Getty Images
Споделяне
Харесва ми
Споделяне