Наскоро сайтът The Hollywood Report реши да направи свое собствено проучване сред хората от телевизионната и кино индустрия за най-добрите сериали. Така в продължение на няколко седмици те разпитаха над 2 800 човека, които работят в кино индустрията. В анкетата са се включили както продуценти и режисьори, така и критици, сценаристи и актьори. „Нека да уточним, казаха от The Hollywood Report – това не е класация за най-добрите тв шоута, а за онези, които са ни любими. На нас, хората които ги правим и работим за тях.“
В анкетата сайтът класира Топ 100 на любимите сериали на Холивуд, като там намират място както стари, така и нови сериали, от „Шоуто на Дик Ван Дайк“ до „Отчаяни съпруги“, които са на 100 място. Анимационното шоу „Саунт Парк“ също е там. Има и изненади като тази, че „The Wire“ е на по-ниско място от „Теория за Големия взрив“.
Целият топ 100 може да намерите в сайта на The Hollywood Reporter, а ето тук са челните 10 места.
Създаден през 80-те години, сериалът прави своето първо излъчване през 1989-а и не е спирал досега, което пък го прави едно от най-дълго излъчваните анимационни шоута за възрастни. Култово в момента и общо-взето революционно за времето си, когато анимация се прави само за деца. Повечето хора приемали и това шоу за такова, докато не чули шегите в него.
60-те години, рекламната индустрия, жени с красиви прически, мъже в костюми и много цигари. Когато в началото идеята за сериала е pitch-ната нито един голям канал не го иска. Взима го кабелният канал AMC и излъчването му стратира през 2007-а и продължава досега. Тази година изтече последният сезон на едно от наистина най-добрите сериали ситуирани през 60-те години на такъв тип тематика.
Комедиен сериал култов за времето си – 50-те години. Историята разказва за амбициозна жена, която мечтае да бъде звезда. Тя полага всякакви усилия, което пък я вкарва в различни безумни ситуации. Сериал от времето, когато сериалите не са това, което познаваме днес и въпреки това, едно от най-обичаните шоута в Америка. Носител на четири награди „Еми“.
Най-дълго излъчваното скечово комедийно шоу по националната телевизия в Америка. Всяка събота различна звезда е гост-водещ, а група от комици правят различни скечове, с които осмиват обществените и политически теми от Америка и света. Едни от най-известните комици, които киното познава са били гост-водещи много пъти, а доста от тях са стартирали кариерата си именно от там.
Сценаристът Дейвид Чейс е създател на „Семейство Сопрано“, който пък разказва за ежедневния живот на мафиот и неговите роднини, във и извън „семейният бизнес“. Шест сезона, пет награди „Златен глобус“ и незабравим Джеймс Гандолфини в главната роля. Именно там изгрява и звездата на Иди Фалко, която хората сега познават като сестра Джаки.
Един от сериалите силно популярни в Америка, но не и по света. Може би защото шоуто разказва за „30 и няколко годишни хора, които живеят в Ню Йорк, събират се и говорят зад гърба на другите“, както го описват неговите създатели. Един от култовите сериали в американската култура и телевизия, който се излъчва от 1989-а до 1998-а, но така и не успява да постигне онова, което направиха „Приятели“ няколко години по-късно.
Големият победител на наградите „Еми“ тази година не случайно е в тази класация. Революционен за телевизията и с безброй фенове по света щеше да е странно, ако не беше.
Ако някой се съмнява, че „истината е някъде там“, то не трябва. Дейвид Духовни и Джилиан Андерсън създават едни от най-култовите телевизионни образи във време, в което телевизията не се гледа така, както се гледа днес. Създателят на сериала Крис Картър разказва в едно свое интервю, че когато той и екипът срещнали Шон Пен за първи път ги било срам да се запознаят, когато той дошъл при тях и им казал: „Аз съм абсолютен фен на „Досиетата Х“.
Един от сериалите, по които или се запалваш до безумие или изобщо не разбираш защо приятелите ти го гледат. „Breaking Bad“ също е създаден и пуснат, когато сериалите точно бяха започнали да придобиват култовия си статус, но не съвсем. Взет отново от кабелния канал AMC, това шоу получава шанс на магия и създава история. Освен това прави Арън Пол звезда и разбива мита, че един актьор може да играе само в един жанр – Брайън Кренстън започва да снима шоуто година след като приключва с „Малкълм“.
Някой изобщо съмнявал ли се е в първенството на „Приятели“? Абсолютно култов за времето си и за поколения от хора, „Приятели“ е определян за изключително важна стъпка за американската телевизия и световната такава. Първият сериал, който си позволява да плати хонорар от 1 млн. долара на главните си актьори на епизод и състав, който отказва да определи кой играе главната роля, защото се смята, че всички са такива. Случки, диалози, епизоди, образи, „Приятели“ и до днес остава ненадминат сериал.