Какво ще се реши на британските избори?

| от chronicle.bg |

Британците отиват до урните за трети път за последните две години. В четвъртък (8 юни) ще се проведат предсрочни парламентарни избори, инициирани от министър-председателя Тереза Мей в края на април. Основният аргумент е, че това ще укрепне мандата на правителството по време на тежките преговори за Брекзит, които предстоят.

В края на април Тереза Мей обяви, че „разделения между партиите в парламента биха рискували благоприятния изход за страната в излизането й от Европейския съюз и това ще доведе до огромна несигурност“. „Затова имаме нужда от предсрочни парламентарни избори, сега е точното време за това, докато Европейският съюз уточнява своята позиция по преговорите и преди да са уточнени подробностите“, добави министър-председателят.

Кои са основните кандидати?

Консерваторите: Тереза Мей

Тереза Мей, бивш министър на вътрешните работи е лидер на Консервативната партия. Тя пое управлението след оставката на бившия министър-председател Дейвид Камерън. Основното послание на кампанията на кандидата на консерваторите е, че само „силно и стабилно“ консервативно правителство е в състояние да преговаря успешно излизането на Кралството от ЕС.“ От стартирането на кампанията, която Financial Times нарече „една от най-слабите кампании на служебен министър-председател в последните години“, до днес 60-годишната дъщеря на викарий има най-слабия рейтинг, откакто зае поста начело на Британския парламент.

Лейбъристите: Джеръми Корбин

Джеръми Корбин е лидер на Лейбъристката партия от септември 2015 г. след близо 30 години на резервната скамейка. Ветеранът социалист Корбин се радва на голяма популярност сред младите гласоподаватели, но не толкова сред съпартийците си. Старши членове на партията се опитаха да го свалят от лидерския пост през миналия септември като свикаха нови избори, но Корбин събра 61,8% от гласовете. В политическата си кариера лейбъристът работи над каузи като ядреното разоръжаване, английската организация „Палестинска солидарност“, правата на животните, правата на хомосексуалните и Ирландската независимост. Наскоро той бе подкрепен от голям брой знаменитости, сред които Лили Алън и Ръсел Бранд и много грайм изпълнители.

Либералните демократи: Тим Фарън

Тим Фарън стана лидер на либерално-демократичната партия през юли 2015. Той е сред първите депутати, които призоваха да се приемат бежанци в страната и през 2010 се обяви против повишаването на таксите в университетите. Партията му е защитник на правата на хората с различна сексуална ориентация. Проучванията сочат, че трудно би се сдобил с места в новия парламент.

Другите

Други парти, които ще вземат участие в изборите са ляво ориентираната Зелена партия, крайнодясната Партия за независимост на Великобритания, и лявоцентристката Шотландска национална партия.

Какви са прогнозите?

В началото партията на Мей имаше най-големи шансове за победа с близо 20 пункта преднина пред лейбъристите (според проучване на Financial Times). Но в следващите седмици разликата между двете партии се стопи и според проучване на „YouGov“ от 25 май лейбъристите са скочили до пет пункта под консерваторите. Същото проучване показва, че партията на Мей може да загуби 20 места в парламента, а тази на Корбин да спечели 30, което ще доведе до правителство на малцинството.

Според последните проучвания консерваторите ще съберат 44% от гласовете, лейбъристите – 37%, либералните демократи – 8%, крайно десните – 4%, шотландската партия – 2% и зелените – 1%.

Как се отразиха последните терористични атаки върху изборите?

Националната сигурност стана основна тема, след последните терористични атаки в Манчестър и Лондон. Мей призова за незабавна промяна в борбата с екстремизма и тероризма и за по строга Интернет регулация, тъй като това е мястото където екстремизмът най-лесно се развива. Въпреки това тя и кабинетът й бяха подложени на остра критика след съкращения в полицията и службите за разследване.

Корбин от своя страна на няколко пъти повтори обещанието си за отмяна на мерките на консерваторите. Лидерът на лейбъристите беше критикуван, че не е предприемал никакви твърди мерки в борбата с тероризма в миналото и не е сигурно дали народът ще му повери задачата да овладее разрастващия се хаос в страната.

Кои са най-належащите въпроси?

Брекзит

Първоначално Тереза Мей беше противник на излизането на кралството от Европейския съюз, но правителството й беше за провеждане на „рязък Брекзит“. На 27 март тя задейства член 50 от Лисабонския договор, с което официално стартира дългия процес на преговори по Брекзит.„Трябва да проведем гладко и организирано напускане на Европейския съюз и да запазим партньорството си с Европа“, пише в плана на партията.

Лейбъристите подкрепяха оставането в Съюза, но приеха резултатите и обещават Брекзит да се случи, ако спечелят изборите, но по начин, който да е в изгода на всички общности и групи в Обединеното кралство. Целта е да се запазят предимствата на общия пазар и митническия съюз и гарантиране правата на всички граждани на Европейския съюз, които пребивават в Обединеното кралство и съответно на всички британци, които живеят в границите на Съюза.

Либералните демократи са най-големите противници на Брекзит. Централно място в програмата им заема провеждането на нов вот за членство в Европейския съюз. От партията също се обявяват за запазване на общия пазар, свободното движение на хора и митническия съюз.

Здравна и социална система

Несъмнено най-противоречивата част от кампанията на партията на Мей беше планът за здравно и социално осигуряване на възрастната част от населението. Предвиждаше се се всеки възрастен гражданин с имущество на обща стойност над 100 000 паунда сам да плаща за медицински услуги. Дни след обявяването на това намерение, Мей направи обратен завой и обяви, че разходите на държавата по пенсионерите ще покрива част от медицинските услуги. От партията възнамеряват и да повишат разходите на Националната служба по сигурност, за да печели тя ежегодно с 8 млн. паунда повече до 2022 година.

Основната мярка на лейбъристите е осигуряване на 6 млн. паунда годишно на Националната здравна служба, спиране на съкращенията в болниците, въведени от консерваторите, и осигуряването на 250 млн. годишно на фондове за лечение на деца.

Партията на Фарън също обещава да повиши бюджета на Националната здравна служба като приоритет е преодоляване на стагнацията в полето на душевното здраве.

Вътрешни въпроси

Консерваторите възнамеряват да добавят 4 млн. паунда към бюджета на училищата до 2022 г. и да предложат безплатни закуски на всички ученици в началното училище.

Партията на Корбин планира да премахне таксите в университетите и да възстанови заемите за обучение и да повиши данъците на хората с най-висок доход.

Една от главните теми, която е залегнала в програмата на либералните демократи, е легализирането на марихуаната за медицински и възстановителни цели. Партията също ще повиши присъдата за жестокостта над животните и ще върне безвъзмездните студентски заеми.

 
 
Коментарите са изключени за Какво ще се реши на британските избори?