Хората, които "измениха" на родината си и станаха велики

Press preview Of Christo
Снимка: Getty Images
Ив Сен Лоран
Кралят на модата, който е и един от символите на френската култура всъщност е роден в алжирския град Оран. Още когато няма 18 години заминава  за Париж, за да учи мода. Постъпва на работа при Кристиян Диор и когато е на 21 става творчески директор на къщата. В началото на 60-те години обаче, когато избухва войната в Алжир, той мобилизиран. Изкаран е негоден за военна служба заради психични проблеми, което предизвиква вълна от недоволство, защото като мъж, той е длъжен да се бие за страната си. Не отива на война, защото постъпва в клиника, където да се лекува. Само две години по-късно основава своята модна къща, а с нея започва създаването на вечните тоалети, които го поставят в историята като един от най-добрите моделиери.
Снимка: Getty Images
Рудолф Нуреев
За тези, които не знаят, това е един от най-добрите балетисти в история. Руснак, роден във влак през 1938 г., който много бързо добива популярност в родната си Русия. За съжаление талантът не е оправдание за арогантното му държане и хомосексуалността му, която не прикрива. Стига се дотам, че агенти на КГБ на няколко пъти се опитват да го хванат в леглото с мъж, за да го затворят. С много усилия успява да остане в Париж по време на едно турне на Руския балет и оттам започва международната му кариера. Той и балерината Марго Фонтейн стават един от най-известните дуети на балетната сцена. И до днес постъпката на Рудолф Нуреев е третирана като държавна измяна от руската държава. Но както казва за него един от биографите му: \"В Русия той никога не би могъл да направи това, което направи в Америка.\" Дотук с криворазбрания патриотизъм.
Снимка: Getty Images
Алберт Айнщайн
Откривателят на теорията на относителността е преследван от нацистите, защото открито се противопоставя на режима през 30-те. Емигрира в САЩ и никога повече не се завръща в родината си. \"Ще живея само в страна, в която политическата свобода, толерантността и равенството на всички граждани управляват.\" казва този безспорен гении.
Снимка: Getty Images
Марлене Дитрих
Историята на тази страна е подобна на тази на Айнщайн. Тя бяга в Америка, когато нацисткият режим идва на власт и се завръща едва по време на войната, за да развлича немските войски. Но най-добрите си постижения в киното, Марлене Дитрих прави именно на територията на САЩ.
Снимка: Getty Images
Фреди Меркюри
Фарук Булсара (както е истинското име на тази легенда) е роден в Занзибар. Когато е на 17 години избухва революция в страната и семейството му е принудено да избяга в Англия, защото мнозина техни сънародници са убити. В Лондон Фарук се среща с бъдещите членове на Куин и така се ражда великият Фреди Меркюри.
Снимка: Getty Images
Милош Форман
Завършваме с Милош Форман - гигантът, който създаде филми като \"Амадеус\", \"Коса\", \"Полет над кукувиче гнездо\" и редица други. Роден е в Чехословакия и още там се отличава като знаков творец за развитието на \"чешката нова вълна\". Какво значение има този принос обаче, когато си против системата. Филмът \"Балът на пожарникарите\", който сатиризира социалистическия строй не се харесва на властта и изпада в немилост. Година по-късно СССР окупира Чехословакия, а Форман заминава за САЩ. Там създава своите най-големи произведения.
Снимка: Getty Images
Споделяне
Харесва ми
Споделяне