Европейската централна банка ще обещае публично да подкрепи финансовите пазари в тандем с Английската централна банка при положение, че британците гласуват за напускане на Европейския съюз, съобщава агенция Ройтерс, цитирайки служители на банката.
Това илюстрира повишеното състояние на тревога в навечерието на важния референдум в Обединеното кралство на 23-ти юни, който ще определи не само бъдещето на Великобритания, но и това на ЕС. Опасенията, че евентуален Brexit ще плъзне единния блок към рецесия доведе до обезценка на британската лира и на еврото и провокира солиден спад на световните капиталови пазари.
Според източниците на Ройтерс, подобно изявление от страна на ЕЦБ ще бъде факт на 24-ти юни, ако резултатите от референдума покажат, че британските избиратели са избрали да напуснат ЕС, като целта е да се укрепи доверието на инвеститорите в цяла Европа и да ограничи бъдещи пазарни трусове.
Обещанието на ЕЦБ ще включва отваряне на т.нар. „суап линии“ с Английската централна банка, които да позволят нормалната търговия на еврото и на британската лира, както и ефективно предоставяне на неограничено финансиране в двете валути за европейските банки.
През миналия месец от Английската централна банка заявиха, че е възможно „повишената несигурност“, дължаща се на предстоящия вот, да направи по-трудно за банките да използват обичайните си източници за чуждестранна валута, което да ограничи техните операции, включително и суап линиите на финансиране.
ЕЦБ използва подобни договорености с Федералния резерв, за да отключи допълнително доларово финансиране по време на финансовата криза след терористичните атаки в САЩ на 11-ти септември.
Предоставяне на допълнителни средства на банките след евентуален вот Brexit ще облекчи натиска върху тях и ще намали възможността за паника на финансовите пазари след като станат ясни резултатите от вот в петък, 24-ти юни – малко преди края на търговията преди уикенда.
Според друг представител на ЕЦБ не е задължително да бъдат използвани тези суап линии за осигуряване на парична ликвидност, тъй като подобни кредитни линии вече са в ход от осем години насам. След началото на глобалната финансова криза в края на 2008-а година, ЕЦБ установи подобни супа линии с останалите пет основни централни банки – АЦБ, Фед, както и с централните банки на Швейцария и Канада.
Големите банки с клонове в еврозоната също така имат достъп и до седмичните репо операции по рефинансиране, осъществявани от ЕЦБ.
В дните преди референдума управителите на европейските централни банки ще проведат поредица от срещи, някои от които бяха вече насрочени независимо от вота във Великобритания на 23-ти юни. Тези срещи могат да представляват възможност за фина настройка на техния отговор в случай на Brexit.
Президентът на ЕЦБ Марио Драги и неговите европейски колеги ще се съберат във Франкфурт точно на 23-ти юни – денят в който британците ще гласуват за бъдещето си във или извън Европейския съюз. Управителят на Английската централна банка Марк Карни, който е член на този „общ съвет“, няма да присъства на срещата и все още не е ясно кой ще го замести.
Гуверньорите на 19-те централни банки от еврозоната пък вече са насрочили телеконферентна среща за следващия ден (24-ти юни), за да решат какъв ще бъде техния отговор на британския вот, посочиха пред Ройтерс двама представители, запознати с въпроса, допълвайки че след това може да последва официално изявление.
През уикенда след британския референдум, шефовете на централни банки от цял свят ще се съберат в Швейцария за годишната среща на Банката за международни разплащания (BIS).
Междувременно бяха оповестени последни проучвания на общественото мнение, които в по-голямата си част продължават да показват солиден превес на привържениците за Brexit.
Според агенция BMG, 45% от британците ще подкрепят излизането от ЕС спрямо 41% на обратното мнение. Подобни резултати отчита и агенция TNS – 47% в подкрепа за Brexit и едва 40% за оставане в единната европейска общност.
Единствено агенция Comres отчита почти паритет между британците, които са за оставане в Съюза (46%) и тези, които ще гласуват за неговото напускане (45%).