На заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент вчера бе обсъден докладът за напредъка на Република Македония.
Андрей Ковачев, който е заместник-председател на тази комисия, заяви: „Разбирам разочарованието на много граждани на Република Македония от липсата на напредък към членство в Европейския съюз. Така е, защото Скопие чете избирателно препоръките на Брюксел“.
Според Ковачев, който е ръководител на българската делегация в Групата на ЕНП (ГЕРБ), гражданите на Република Македония трябва да търсят вината за липсата на начало на преговори за членство в своите управляващи.
Българският евродепутат е категоричен, че пред финализирането на договора за добросъседство с България има два основни препъни-камъка:
„На първо място това е нежеланието на правителството на Никола Груевски да подпише двустранно споразумение с България, почиващо на съвместната декларация от 1999г., подписана от тогавашните министър-председатели Костов и Георгиевски“.
„Вторият проблем е избирателният прочит на препоръките на Европейския парламент и по-конкретно нежеланието на официалните власти в Скопие да се провеждат съвместни отбелязвания на общи исторически събития и герои. Това е част от темата, свързана с манипулацията на историята и дискриминацията на граждани, заявяващи открито своята българска идентичност и етнически произходи“, заяви Ковачев.
„Двете държави имат обща история, която не може да бъде манипулирана от идеологии, било то комунистическата преди или тази на сегашните управляващи и представители на „югославската академична мисъл“. Тази обща история почива върху обективната историческа истина, а не се определя от партийна идеология, основана на манипулации и фалшификации“, допълни още той.
Докладът за напредъка на Република Македония ще бъде гласуван на 21 януари в Комисията по външни работи на ЕП, като се очаква да се приеме окончателно на пленарната сесия в Страсбург в края на февруари.