Днес в НДК ще се проведе заседанието на 48-я Конгрес на Българската социалистическа партия.
Дневният ред на заседанието е само от две точки. Делегатите ще обсъдят участието на БСП в предстоящите извънредни парламентарни избори през октомври и ще изберат наследник на председателя Сергей Станишев.
Сергей Станишев предложи провеждането на конгреса на 5 юли и тогава обяви, че на него ще бъде обсъдена кандидатурата на нов председател. Тогава министърът на икономиката и енергетиката, сега в оставка, Драгомир Стойнев стана новият заместник-председател на БСП, както и нов член на Изпълнителното бюро на партията. Той е и един от кандидатите за председател на левицата.
До момента има 26-има номинирани за лидерския пост – Александър Симов, Атанас Мерджанов, Борислав Гуцанов, Бриго Аспарухов, Ваня Добрева, Георги Гергов, Георги Кадиев, Георги Пирински, Георги Петърнейчев, Георги Тодоров, Дора Янкова, Драгомир Стойнев, Захари Георгиев, Калоян Паргов, Корнелия Нинова, Костадин Паскалев, Красимир Премянов, Красимир Янков, Мая Манолова, Милко Багдасаров, Михаил Миков, Николай Малинов, Румен Овчаров, Сергей Станишев, Стефан Данаилов и Янаки Стоилов.
Пирински, Гуцанов, Симов, Багдасаров, Петърнейчев и Малинов вече са депозирали в централата писмен отвод. Очаква се на място такъв да направят Стефан Данаилов, Дора Янкова, Красимир Премянов, Атанас Мерджанов и Сергей Станишев, който също е номиниран. Сигурни кандидати за поста са: Михаил Миков, Драгомир Стойнев, Мая Манолова, Корнелия Нинова, Янаки Стоилов, Георги Кадиев, вероятно и Красимир Янков.
На 24 юли БСП проведе пленум преди конгреса, на който приеха резолюция, в която пише: „Налага се да ревизираме отношенията си с ДПС, за да спре използването на властта за икономическо облагодетелстване. ГЕРБ остава наш основен политически опонент, защото е изразител на дясна и авторитарна политика и на скрити зависимости“.
В приетата на пленума резолюция, която ще се превърне в основа на предизборната платформа, от левицата отчитат постигнатите полезни за България резултати през последна година, като обръщат внимание на трудната обстановка, протестите, бойкотът на пленарни заседания от страна на ГЕРБ, както и противопоставяне от страна на президента. „Обещахме да върнем България на хората. Да, спряхме авторитарното управление на ГЕРБ, но държавата остана заложник на корпоративната власт, на която не се противопоставихме решително“, отчетоха от БСП. „Обещахме реиндустриализация, но малко са практическите резултати. По-настойчиво трябва да отстояваме обществените интереси при изпълнението на приватизационните и концесионни договори“. /БГНЕС