Борисов: И се чудя защо в XXI век няма вода в чешмите

| от |

„И аз съм се чудел – как в XXI век в Кърджалийско няма вода в чешмите и сега плащаме, за да се направят водопроводи. Чудех се как съм заварил страна, в която нямаше една построена магистрала от единия край на България до другия. Аз съм се чудил дори за една София – едва 25-26% имаше канализация в столицата. Чудил съм се как може мръсните води да се изливат в реките. Налага всичко това да се прави сега“.

Това заяви министър-председателят Бойко Борисов от парламентарна трибуна по време на редовния петъчен парламентарен контрол в отговор на въпрос на Мая Манолова, предаде БГНЕС.

Манолова припомни, че мандатът на Борисов е започнал с възторг от създаването на правителство, наречено „реформаторско“ с обещание за реформи и управленска програма с над 120 приоритета. 7 месеца по-късно е останал само възторгът, че е направено правителство, а реформите ги има само на думи, категорична бе Манолова, която направи и „кратък преглед“ на реформаторските министри.

Благодарение на новата методика на Петър Москов за разпределение на парите за болниците са оставени пациенти без лекарства, онкоболните без лечение, а родилките са изпратени да раждат през следващия месец, каза тя. „В резултат на грандиозното му намерение да слива болници рамо до рамо протестират лекари, пациенти и кметове, включително такива от ГЕРБ“, каза Манолова и прогнозира, че би трябвало Борисов да е видял и протестът пред Народното събрание от прозореца си.

Манолова критикува идеите на Ивайло Калфин за повишаване на възрастта за пенсиониране, а министърът на образованието Тодор Танев е станал известен единствено със зачеркването на Ломоносов и Наполеон и парите, които държавата ще дава за частните училища.

Правосъдният министър според Манолова пък е успял да реформира само себе си и по-скоро отношението си към Бойко Борисов, а целта на конституционните промени според нея е да се смени един послушен ВСС с един още по-послушен. „Ако реформите продължават да не се случват, тъй като отговорността е ваша, какво ще предприемете“, попита Мая Манолова.

Реформите са насочени към подобряване качеството на здравеопазване, технологично развитие и иновации и други, изчете набързо своя написан отговор Бойко Борисов. В социалния сектор основен приоритет е финализирането на пенсионната реформа и покачване на пенсиите. В сряда има нова среща с най-тежките категории работници и след това в Министерски съвет синдикати, работодатели и правителство трябва да излязат с общо предложение за пенсионна реформа, която да бъде подкрепена в парламента, изрази надежди Борисов по отношение работата на Ивайло Калфин. Без да свали поглед от своя лист Борисов изчете по няколко думи и за останалите министерства, като изброи действията им до тук.

„Наясно съм, че имате затруднения да обясните необяснимото, а именно неща, които не се случват и не се правят от вашите министри. Здравният министър вече е бламиран не само от кметове, но вчера беше бламиран от вашите депутати, които не подкрепят екстравагантните му идеи“, подчерта Манолова.

Тя попита какво е разбирането за реформа на самия Борисов, защото на 10 май е казал, че най-голямата реформа е строителството и инфраструктурата. Оставаме с впечатлението, че строителството на магистрали в 21 век е някаква особена придобивка – тя е елементарна необходимост за гражданите, каза Манолова и коментира още, че в този смисъл може би наличието на ток и на вода е голяма придобивка и развитие.

„Асфалтиране + бойкова власт = реформи“, обобщи слоганът на кабинета Манолова, правейки препратка към слоганът „Електрификация + Съветска власт = комунизъм“.

В правото си на реплика Борисов каза, че и той се е чудел на нещата, за които говори Манолова. „Вие констатирате неща, за които и аз съм се чудел – как в 21 век в Кърджалийско няма вода в чешмите и сега плащаме, за да се направят водопроводи, отвърна Борисов. „Чудех се как съм заварил страна, в която нямаше една построена магистрала. Аз съм се чудил дори за една София – едва 25-26% имаше канализация в столицата. Чудил съм се как може мръсните води да се изливат в реките“, коментира той и каза, че се налага всичко това да се прави сега.

„Когато съм говорил в този вид за реформи – права сте, това са задължителни неща, но е факт, че се правят сега“, каза той. Ако не се направи реформа в енергетиката и токът ще стане нещо, което ще му се радваме тепърва, предупреди още Борисов.

Според Борисов в системните партии, които са управлявали още преди ГЕРБ да се появи, в сферата на здравеопазването никой не може да се похвали, че е направил нещо, което да се отчете като добро. „Затова помолих за търпение“, припомни Борисов изказването си от преди дни. Не е логично 2015 година да се правят закони за специалните служби. Не е нормално и в сферата на отбраната 25 години да сме със стари самолети. Заради проблемите в образованието нямаме работници, въпреки голямата безработица, добави Борисов.

Правим огромен опит паралелно с инфраструктурата, да подобрим и другите сектори. Това го дължим на разбирателството и на всички партии в парламента, защото иначе нямаше да има парламент„, заключи Борисов.

„Говорите сякаш вчера се пристигнали от Брюксел или от Банкя. Управлявахте 4 години и днес да кажете, че реформа е снабдяването с електричество е повече от некоректно. Поради безотговорното използване на думата „реформа“ в крайна сметка се стигна до там, че тази дума се изпразни от съдържание. Както вие наричате асфалтирането „реформа“, така вашите министри наричат подписването на всяка заповед „реформа““, изрази становище Мая Манолова.

 
 
Коментарите са изключени за Борисов: И се чудя защо в XXI век няма вода в чешмите