25 вредни навика, които ви правят дебели

дебел, дебели, наднормено тегло
1. Ядете „нискомаслено“ - мазнините в подобни продукти са заменени с нисковъглехидрати, които се обработват бързо от организма и предизвикват  глад.
2. Не се вслушвате в съвети – съветвайте се с диетолози кое е най-добре за вашето тяло, защото всеки организъм действа различно. С четенето на подобни статии, сте направили първата крачка към по-здравословен живот.
3. Спите много или недостатъчно – проучвания показват, че ако спите по-малко от пет часа на нощ, рискувате да натрупате 2,5 пъти повече мазнини в коремната област, отколкото ако спите между шест и седем часа. Тези, които спят повече от осем – се подлагат на почти същия риск, както недоспиващите.
4. Ядете разядките в ресторантите – чипс с лют сос? Не! Подоби разядки могат да добавят между 150 и 300 калории към все още несервираното ви ястие.
5. Пиете газирани напитки – дори и диетичните. Подсладителите в газираните напитки ви карат да огладнявате, както и да ядете повече, ако ги пиете, докато се храните.
6. Пропускате хранения – това забавя метаболизма ви. Освен това, ви кара да ядете повече храна наведнъж, което е още по-вредно. Според проучване на American Journal of Epidemiology, хората, които пропускат закуска, са застрашени 4,5 пъти повече от затлъстяване. И помнете – една ябълка или един банан – също се брои за хранене.
7. Ядете прекалено бързо – 20 минути са нужни на стомаха да изпрати сигнали до мозъка, че сте се нахранили. Дайте това време на стомаха си.
8. Гледате телевизия, докато се храните – абсолютно противопоказно е да гледате телевизия, докато се храните. Така, мозъкът има още едно нещо за вършене, което забавя осъзнаването на факта, че сте се нахранили. Опитайте се да вършите някаква домакинска работа, докато гледате телевизия. Това също ще ви спести желанието да похапвате по време на филм или любимо предаване.
9. Поръчвате си голямото меню – когато купувате меню, е възможно да поръчате и изядете храни, които по принцип не бихте си купили. Спестяването на някой-друг лев може да излезе твърде скъпо на тялото ви.
10. Седите с лице към витрините – проучвания показват, че ако седите с лице към витрината с храната, е много по-вероятно да си поръчате допълнително.
11. Пиете от пластмасови бутилки – пластмасовите бутилки отделят Bisphenol A, който е считан за причинител на затлъстяване. Проучване на Harvard от 2011-а показва, че хората с най-високо количество на BPA в урината имат значително по-висок шанс да натрупат наднормено тегло.
12. Не разпускате – стресът е една от основните причини за наднорменото тегло, предизвиква проблеми със съня и имунитета. Йога, спорт, гледане на филм, четене на книга, разходка в парка – каквото си изберете. Отърваването от стреса е изключително важно, ако искате да вкарате тялото си във форма (не кръгла).
13. Не разнообразявате диетата си – хранителният режим може да е трудно нещо за спазване, затова от време навреме е задължително да имате „мръсни“ дни. Не се опитвайте да издържате цял месец, спирайки напълно някоя хранителна група. Дайте време на тялото си да се приспособи към по-малкото количество храна, след което започнете да ядете по-малко и го превърнете в начин на живот.
14. Готвите прекалено много – не гответе за цяла рота. Готвенето на малко храна не само ви осигурява по-малко ядене, но това означава, че ще трябва да готвите по-често и така по-лесно ще разнообразявате диетата си.
15. Не се изследвате – всеки организъм действа по различен начин. Освен това, диетата ви може да ви лишава от жизнено важни витамини, както и да бъде абсолютно неподходяща за вас.
16. Избягвате всички мазнини – не всички мазнини са вредни за вас. Тези в ядките например (в минимални количества) дори може да ви помогнат да отслабнете. Мазнините помагат за абсорбирането на различни витамини, освен това – създават чувство за ситост за дълго. Лъжица зехтин, както и няколко резена авокадо също са добър пример.
17. Не питате как е сготвено – попитайте дали добавят сметана или масло към ястието. Такива малки подробности могат да ви спестят до 1000 калории на ядене.
18. Ядете твърде много натрий – почти изцяло идва от солта. Препоръчителната дневна доза натрий е 2,3 гр., което ще спомогне не само за регулиране на теглото ви, но и ще ви помогне да избегнете високо кръвно и проблеми със сърцето.
19. Храните се от големи чинии – нещо като при голямото меню. Опитвайте се да се храните от по-малки чинии. Ако нещо – винаги може да си сипете допълнително, но с малко усилия, така ще свикнете да ядете и по-малко количество храна.
20. Отрупвате трапезата – проучване на научното списание Obesity показва, че 35% от хората, хранещи се от отрупани трапези, се хранят и след като приключат с порцията си. Пробвайте да държите храната в кухнята и да сервирате на порции. Така когато приключите, ще трябва да станете и да отидете до кухнята, за да си сипете допълнително. Ако не сте изключително гладни, едва ли ще направите това усилие, докато пресягането през масата е далеч по-лесно.
21. Не пиете достатъчно вода – две чаши вода преди всяко хранене, ще ви донесе 30% по-малко погълната храна. Освен това, топлата вода спира глада.
22. Движите се в нездравословна компания – ако приятелите ви са с наднормено тегло, ви прави с 57% по-застрашени и вие да натрупате излишни килограми. Най-лесно се спазва диета, когато го правите с някой близък човек.
23. Теглите се прекалено често – ако ще използвате кантар за постигане на целите си, теглете се по едно и също време всеки ден. Най-доброто време за това е сутрин, след като се събудите.
24. Пиете от плодовите напитки – основата на всяка подобна напитка е фруктозен сироп, който е изключително противопокзен за желаната елегантна фигура.
25. Ядете, когато сте емоционални – стрес, примесен с емоции, носи 13 пъти по-голям шанс да натрупате излишни килограми. Да, подлсаждането в трудни моменти е почти задължително и едва ли може да се избегне напълно – просто се опитайте да го контролирате.
Споделяне
Харесва ми
Споделяне