Къде ще отиде иранският нефт?

| от |

blood

Отмяната на икономическите санкции ще облекчи живота на Иран, но заплашва с трудности другите участници в Организацията на страните-износителки на петрол (ОПЕК). Връщането на големите количества ирански нефт на световния пазар може значително да повлияе на цената на „черното злато”.

До 2012 г. Иран беше на второ място сред членовете на ОПЕК по производството на нефт. За денонощие той добиваше 3,5 милиона барела, които изнасяше в 23 страни. След въвеждането на санкциите от страна на Запада, дялът на Иран на световния петролен пазар си разделиха останалите членове на ОПЕК. През последните години, Иран добиваше около 700 барела на денонощие.

Сега, в замяна на сътрудничество по ядрената програма, САЩ и Европейският съюз прекратиха санкциите. Иран получи възможност да възобнови износа на петрол в пълния му обем. Членовете на ОПЕК трябва да измислят мерки, които да предотвратят пренасищането на петролния пазар и срива на цените, подчертава икономистът Сергей Хестанов пред Гласът на Русия.

– Поради факта, че режимът на санкциите действаше достатъчно дълго, голяма част от капацитета за износ на Иран в момента е замразен. Това усложнява анализа, колко нефт има страната и колко бързо той може да попадне на международния пазар. Но дори и само по себе си идването на допълнителен износител на пазара оказва натиск върху цените. Интрига е в това, доколко другите участници на пазара са готови да намалят добива си, за да се предотврати спад на цените. За съжаление, не всички износители са членове на ОПЕК. И не всички членове на ОПЕК са достатъчно дисциплинирани. Често в ОПЕК обещават да намалят добива си, но не изпълняват своите обещания.

Ясно е, че никой не смята да продава въглеводородната суровина за жълти стотинки. Но различните членове на ОПЕК имат различни лимити за максимално намаляване на цените. На Саудитска Арабия, например, за балансиран бюджет са достатъчни 80 долара за барел. А на Венецуела са необходими най-малко 115. Ето защо, Каракас сега призовава ОПЕК да преразгледа квотите на фона на връщането на Техеран на пазара. Повечето страни също все още искат да видят как ще се развие ситуацията, а не веднага да намаляват собствените си доставки, отбеляза анализаторът Алексей Громов:

– Навлизането на значителни количества ирански нефт може да доведе до по-ниски цени, но е малко вероятно това съществено да повлияе на пазара на нефт в дългосрочен план. Големите играчи със сигурност ще се справят със ситуацията, и тя ще се върне към нормалното си русло.

В момента общият обем на добива на нефт на страните от ОПЕК е 30 милиона барела на ден. Това е 40% от световния износ. Затова решенията на ОПЕК оказват значително влияние върху целия пазар на нефт. На 14 декември представителите на страните от ОПЕК (а именно Иран, Ирак, Кувейт, Саудитска Арабия, Венецуела, Катар, Либия, Обединените арабски емирства, Алжир, Нигерия, Еквадор и Ангола) планират да се съберат във Виена на редовно заседание.

 
 
Коментарите са изключени за Къде ще отиде иранският нефт?