За Йоргос Лантимос или добро, или нищо!

йоргос лантимос
Алпи (Alps, 2011) 
Когато кажем, че един филм е най-лошия за своя режисьор, то той е сравним само с нещата, които въпросният човек е правил. В този смисъл „Алпи” е слаб, само защото всичко останало на Йоргос Лантимос е над средното ниво на качественото кино. „Алпи” изследват човешките емоции и как хората ги съпреживяват и е чудесен сам по себе си.
Фаворитката (The Favourite, 2018)
Може би, защото е първият филм на Лантимос чийто сценарий не е писан от самия него или защото е по-лайт от останалите две заглавия, които сме селектирали, но за нас „Фаворитката” е номер 3. Чудовищно кинематографична костюмна драма, окъпана в емоции, измами и зайци. Последното е бонус.
Убийството на свещения елен (The Killing of a Sacred Deer, 2017)
В „Убийството на свещения елен” Лантимос работи за втори път с Колин Фарел и си личи, че двамата се разбират добре. Той успява да изкара от него нещо тотално различно. От безхаберник и лошо момче, гръцкият режисьор превръща този ирландец в различен мъж всеки път. Тук компания му прави и Никол Кидман. Една от най-красивите жени в модерното кино, заслужава адмирации за повечето си роли. Тази не прави изключение.
Омарът (The Lobster, 2015)
Светът научава за Йоргос Лантимос с „Омарът”, а той казва на света, че нищо не разбира от любов и секс. И е прав. Любовта винаги ще бъде любима тема на хората, които правят и гледат кино, като гръкът не прави изключение. Неговата версия обаче повече ни допада, а фактът, че хората се превръщат в животни, е някак плашеща и колкото и сюрреалистична да звучи на места, то толкова и истина откриваме в нея.
Кучешки зъб (Dogtooth, 2009)
Безспорно най-доброто заглавие на гръцкия режисьор си остава неговия дебют на Кан. Може би, защото не спазва норми или защото тогава е прекалено млад, за да му пука какво мислят студията, продуцентите и членовете на Академията. „Кучешки зъб” е суров и жесток. Безпардонен и гнусен. В него има убийства, любов и пошъл секс. В него има преиначени версии на теми като близост и привързаност, и отговори на въпроса: защо, по дяволите, ги бъркаме с любовта? А финалът е едно от най-чудесните неща в този филм. Дори гръцкият език и сухата визия не дразнят.
Споделяне
Харесва ми
Споделяне