Време за чай: най-добрите филми и сериали за британската аристокрация

Кралицата, филм
\"Гордост и предразсъдъци\" (Pride and Prejudice, 2005)  
Едно от първите заглавия, за които се сещаме, когато говорим по темата. Романът на Джейн Остин е безспорна класика и дава много точен портрет на нрава на английското висше общество. Гордостта и предразсъдъците са бетонирани сред тези хора, за които 
\"общоизвестна истина е, че всеки богат млад мъж трябва да си вземе съпруга\". А екранизацията от 2005 година с участието на Кийра Найтли, Матю Макфейдтн, Джуди Денч и Розамунд Пайк е най-добрата филмова адаптация на романа.
\"Речта на краля\" (The King\'s Speech, 2010)  
Всеки киноман е гледал този филм и знае за какво става въпрос. Много се е говорило за него и е ясно, че Колин Фърт и Джефри Ръш са точно на мястото си в ролята на британския крал и неговия логопед. А Хелена Бонам Картър в поддържащата роля на кралицата майка е черешката на тортата.
\"Короната\" (The Crown, 2016-) 
Последният проект по темата за британската аристокрация. Първият сезон на поредицата на Netflix се отличи с рекордно висок бюджет, а приходите, които заваляха след това го издигнаха след фаворитите за Еми и най-гледани сериqли на годината. По проект са планирани няколко сезона, като всеки ще се съсредоточава върху определена епоха и личности. Началната точка е стъпването на Елизабет II на Британския престол. В първите два сезона ролята изпълнява Клеър Фой, но с напредването на времето ще видим промяна в актьорския състав. През есента предстои да се насладим на втория сезон, а междувременно можете да гледате историята на кралица Елизабет II и принц Филип в началото на 50-те години.
\"Госфорд парк\" (Gosford Park, 2001) 
\"Госфорд парк\" има всичко. Британски филм откъдето й да го погледнеш. Сюжет в стила на Кралицата на криминалния жанр Агата Кристи, актьорски състав, преливащ от британски звезди, богато имение в провинцията, много аристократи, много прислужници и всичките са се оплели така, че разплитане няма. И естествено – убийство. Хелън Мирън, Ейлийн Аткинс, Маги Смит и Стивън Фрай са само част от звездния състав. Интересно е, че трите жени години по-късно отново участват във филми със сходни сюжети. Някои роли просто им пасват като ръкавица.
\"Кралицата\" (The Queen, 2006)  
Стивън Фриърс владее до съвършенство образите на велики жени. Едно от многото доказателства за това е \"Кралицата\". Филмът, за който Хелън Мирън получи Оскар, е връх в биографичния жанр за миналото десетилетие. Сюжетът разказва за дните на британската кралица, непосредствено след смъртта на Принцесата на народа, Даяна. Колко тежи британската корона? Понякога забравяме че и носителят на най-висшата държавна титла също е човек от плът и кръв. Филмът показва и че отговорността е наистина чудовищна. Не говорим за промиване на мозъци в никакъв случай, нито някой твърди, че трябва да съчувстваме на главната героиня. Гледната й точка обаче е представена безупречно.
\"Завръщане в Брайдсхед\" (Brideshead Revisited, 1981-)  
Сериал за младата английска аристокрация. Младежите, които са синове на лордовете и другите благородници, учат литература, история и политика в Оксфорд. Джеръми Айрънс е млад, красив и невинен студент в първи курс. Запознава се с богат английски лорд и двамата скоро стават добри приятели. Това въвежда младия Чарлс (Джеръми Айрънс) в кръговете на висшето общество. Интриги, афери, лека хомосексуална нотка и всичко това - през призмата на католицизма.
\"Уайлд\" (Wilde, 1997)  
биографичният филм за един от най-обичаните британски гении, Оскар Уайлд, е пример не само за добро кино. Това, което е интересно в него, е едно от типичните проявления на аристокрацията – лицемерието. Двойният стандарт. Историята на писателя е известна на всички. Удивителна обаче е епохата, в която той е живял и творил. Можеш да правиш всичко, стига никой да не разбира за това. Можеш да бъдеш най-\"неморалният\" зад завесата, но на сцената трябва да си пример за \"нравственост\". Всичко това Оскар Уайлд осмива в творчеството си, но по-късно сам попада в този капан.
\"Имението Даунтън\" (Downton Abbey, 2010-2015) 
Хитовият сериал на PBS по идея на Джулиан Фелоус е най-изчерпателният продукт за английското висше общество от последните години. Сценаристът, който стои и зад „Госфорд парк“, определено знае това онова за аристокрацията и нейните две лица – благовъзпитаното и „неморалното“.  Последният - шести сезон - на сериала излезе през 2015 година и оттогава периодично в медийното пространство започва да се носи мълвата за пълнометражен филм. Идея, която очакваме колкото се може по-скоро да бъде реализирана. Историята разказва за живота на семейство Кроули, благородническо семейство от Англия. Действието започва през 1912 г. и продължава до средата на 20-те години. Причините, поради които да обожаваме този сериал, са безброй. На първо място - оригиналният сюжет, в който привидно не се случва нищо особено, но все очакваш следващата случка. Какво друго? Актьорите, костюмите, музиката, локациите на снимките, епохата като цяло, Маги Смит (!) - изберете си.
\"Моята прекрасна лейди\" (My Fair Lady, 1964) 
Одри Хепбърн. Рекс Харисън и брилянтната режисура на Джордж Кюкор. Близо три часа в слушане на музиката на композитора Андре Превен и гледане на пищните костюми на Сесил Бийтън. Целта на главния герой, богат представител на висшето общество, е една – да превърне недодяланата Елайза Дулитъл (Одри Хепбърн) в дама. Трудна задача с непредсказуем край. Абсолютна класика, която не трябва да пропускате!
\"Колко е важно да бъдеш сериозен\" (The Importance of Being Earnest, 2002)  
Споменахме Оскар Уайлд, така че няма как да не сложим в класацията най-известната му творба - \"Колко е важно да бъдеш сериозен\". Пиесата се появява на бял свят през 1895 г. и скоро след премиерата е свалена заради скандала, който избухва около личния живот на автора. За краткото време, в което се играе обаче, този фарс носи на автора си национална слава и той става любимец на публиката. Висшето английското общество от края на XIX век е осмяно и иронизирано по такъв начин, че излага на показ всичките му противоречия и порочни практики. Това е и силата на автора - да казва болезнените истини изискано, със неподражаем стил и да те осмее, галейки те по главата. А филмът с участието на Рупърт Еверет, Колин Фърт и Джуди Денч е най-добрата екранизация на култовата пиеса.
Споделяне
Харесва ми
Споделяне