Върховете в биографичното кино: Част 2

Красив ум
Одри Тату в ролята на Коко Шанел
\"Милк\" (Milk, 2008) 
Критиците нарекоха филма по сценарий на Дъстин Ланс Блек \"американска класика\". В него е разказана историята на Харви Милк, знакова фигура не само за хомосексуалната общност в Америка, но и за надигането на цяла нова вълна, каквато се появява през 60-те години. Воден от желанието си да види един справедлив свят, в който всеки е свободен да прави своя избор (без да наранява никого), той отдава живота си на каузите си. Шон Пен влиза в ролята на американския политик и хваща зрителя за гърлото.
\"Филомена\" (Philomena, 2013) 
Историята на Филомена Лий беше екранизирана през 2013 година с участието на Джуди Денч, която направи фурор с това заглавие. Филмът разказва за жена, която забременява и е пратена в манастир за самотни майки. Там ,без нейното знание и съгласие, детето й е дадено за осиновяване и тя е лишена от родителски права. Жена, която прекарва целия си живот, носейки тази тайна в себе си, но непрестанно опитваща се да намери своето дете. Филм, който ни учи на много неща – за майчинството, за грехове, за тяхното безсмислие, за всичко, през което преминава една жена, за да изпълни мисията си на майка.
\"Подмяната\" (Changeling, 2008) 
Клинт Истууд е режисьор на този филм, базиран на истински случай от 20-те години на ХХ век. Кристин Колинс е самотна майка, чието дете един ден изчезва безследно от дома. Историята се развива, разкривайки престъпна схема, в която между 1926-а и 1928-а загиват няколко малки момчета в ранчото за пилета на 19-годишен престъпник. Случаят получава световно внимание. Децата никога не са намерени, но не са обявени  и официално за мъртви. Кристин Колинс (Анджелина Джоли) попада в схемата на безизходицата и корумпираните власти, които хвърлят прах в очите и прикриват факти. Още един филм, заедно с \"Филомена\", който по брилянтен начин се фокусира върху фигурата на майката.
\"Коко преди Шанел\" (Coco avant Chanel) 
Ан Фонтейн е режисьор на биографичния филм за емблемата на френската култура – Габриел (Коко) Шанел. Сценарият проследява живота на първата жена дизайнер в ранните й години, когато работи като певица в заведенията и се среща с мъж, който променя живота й завинаги. Невинната на вид Одри Тату влиза в ролята на олицетворението на женската независимост и се представя повече от забележително. Филмът надхвърля бюджета си двойно и не е особено популярен сред критиците, но ние сме на мнение, че той е едно от добрите заглавия и заслужава мястото си в класацията.
\"Музика от сърцето\" (Music of the Heart, 1999) 
Биографичният филм е за учителката по музика Роберта Гаспари, родена през 1947 г. Ролята й във филма играе Мерил Стрийп и получава номинация за Оскар. Роберта е изоставена от съпруга си и трябва сама да се грижи за децата си. Постъпва на работа в училище в Харлем, Ню Йорк, където учи децата да свирят на цигулка. Нищо впечатляващо на пръв поглед. Но филма предава онази любов към музиката, която всеки човек изпитва. Виждаме как една жена, която е в най-тежкия момент от живота си, намира упора в две кристално чисти неща – музиката и децата. И разбираме, че всичко е възможно, когато обичаш това, което правиш – дори да научиш най-грубите малки нюйоркчанчета да свирят на деликатен инструмент, какъвто е цигулката.
\"Ганди\" (Gandhi 1982)  
Филмът на Ричард Атънбъро е не само добър биографичен филм, но и едно от най-добрите заглавия на миналия век. В състава на актьорите влизат Кандис Берген, Мартин Шийн, сър Джон Гилгуд и разбира се, Бен Кингсли в ролята на индиеца, който променя целия свят. Оръжието му е любовта. \"Любовта е най-мощната сила, която е присъща на света, и най-скромната, която човек може да си представи\", това казва Махатма Ганди. Същото послание предава и великолепният филм.
\"Речта на краля\" (The King\'s Speech, 2010) 
Филмите и сериалите за Британското кралско семейство (изобщо за английското висше общество) винаги са били успешни. Спомнете си за \"Кралицата\", \"Короната\" и за \"Имението Даунтън\" - всичките са образци. Но може би този предхожда всички останали. Разбира се Колин Фърт, Хелена Бонъм Картър и Джефри Ръш са прекрасни в ролите си на Краля на Великобритания Джордж VI, Кралицата-Майка и Лайънъл Лог, австралийски логопед. Последният е натоварен със задачата да помогне на бъдещия крал на империята да овладее публичното говорене и да се справи със заекването. Двамата стават повече от учител и ученик – приятели. Заглавие, което ще остане в историята не само на биографичното кино.
\"Пианистът\" (The Pianist, 2002) 
Този филм не подлежи на обсъждане. Мястото му е абсолютният връх в биографичното кино. Заради всичко в него. Дори да оставим настрана тематиката за Холокоста, която колкото и да отричаме, печели до известна степен състраданието на публиката, той пак остава шедьовър. Актьорска игра, кинематография, режисура, костюми, диалози, ако щете дори времетраене – всичко е в съвършен баланс, какъвто само доброто кино може да постигне.
\"Лорънс Арабски\" (Lawrence of Arabia, 1962) 
Вечна класика! Гледайки лентата днес, 55 години след създаването й, нищо не се е променило – нито мащабът, нито играта, нито каквото и да било в този филм изглежда остаряло. Пламъкът, който само доброто кино запалва, още гори. Лентата е революционна за времето си. Когато говорим за нея само две думи са достатъчни – Питър О\'Тул! Истинска радост за очите на всеки киноман. Затова отреждаме на заглавието първо място.
Споделяне
Харесва ми
Споделяне