Психарските документални филми

Франсис Форд Копола
Hearts of a Darkness: Apocalypse of a filmmaker, 
На пресконференция на кинофестивала в Кан през 1979 Франсис Форд Копола казва за своя филм \"Апокалипсис сега\", че създаването му е било изключително трудно и почти го е принудило да напусне Холивуд. Документалният филм доказва това. Доказва също майсторството на режисьора, който се изправя пред всички трудности, за да създаде филм, който не е за Виетнам, той е Виетнам. Рязкото затлъстяване на Марлон Брандо, лошите климатични условия, които съсипват снимачната площадка и почти инфарктното състояние на актьора Мартин Шийн правят продукцията на \"Апокалипсис сега\" почти невъзможна. Документалният филм запечатва всичко това.
F for Fake 
Последният голям филм на детето гении Орсън Уелс. Последното и поредното блестящо негово представяне в киното. Филмът разказва историята на Елмир де Хори. Световно известен търговец на картини, който продава хиляди фалшификати през живота си. Не само интересна история за един интересен човек, но и блестящо разказана от един от най-великите режисьори на всички времена.
Crazy Love 
Любовта ни кара да вършим невъобразими глупости. Случаят на Бил Пъгач и Линда Рис е доказателство за това. Двамата се срещат в младините си, когато жената е убийствено красива, и започват връзка. После тя разбира, че той е женен и има дете, и го напуска. В замяна на изоставянето той отвръща, като залива лицето й със сода каустик, вследствие на което tq остава почти сляпа и с белези за цял живот. Резултатът е 14-годишна присъда за мъжа. Но нещата не свършват тук – след като излиза от затвора, двамата се женят. И заживяват щастливо по своя начин. Филмът включва снимки, интервюта на двамата герои и техните приближени и ще ви накара да се съмнявате, че историята им може да бъде истинска – тя прилича повече на таблоидна хроника. Но не е.
Married to the Eiffel Tower 
В центъра на този кратък филм на Агнйешка Петровска стоят странните увлечения на жени към неодушевени предмети и тяхната способност да комуникират на друго ниво с обекта на интересите си (според тях). Такъв човек е Найшо, жената влюбена в Айфеловата кула. Такава е и Ейми, жена влюбена в църковен орган, или пък Ея – женена за Берлинската стена. В продукцията те обсъждат какво представлява любовта към предмети и как да се преборим с предразсъдъците на света, свързани с нея.
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father 
Този филм се гледа с минимална информация за него и голямо количество носни кърпички. Най-добрият приятел на създателя Кърт Куен, е убит от своята бивша приятелка, след като се разделя с нея. Но след няколко месеца жената съобщава, че е бременна от него. В опит да запази образа на Андрю Багби, неговият приятел интервюира близките и приятелите му. В началото филмът наистина е топлата и мила равносметка за отминалия живот на мъжа. Но нещата загрубяват много. И на моменти дори е трудно за гледане.
Grey Gardens 
Историята на близките роднини на Джаки Онасис, Малката и Голямата Едит Бувие Бийл е била многократно филмирана през годините. Но документалният филм от 1975 г. на Алберт и Дейвид Майселис разкрива истинския живот на майката и дъщерята. Двете живеят в запустяло имение и все още със спомените от миналото, когато са били светски ами и артистки. Лентата запечатва ежедневието им, в което двете се приготвят за лъскаво събитие, което така и няма да се състои. Атмосферата дори малко наподобява ужас на Кюбрик и това прави историята още по-интересна.
Cinemania 
Докъде може да стигне манията ни по нещо? Например по киното? До това, че можем да гледаме по няколко прожекции на ден... всеки ден. С това се занимава документалният филм на Анджела Кристлиб и Стивън Кижак. Той проследява ежедневието на петима киномани от Ню Йорк, които гледат поне по два филма на ден. Всеки от тях е пристрастен към определен жанр, никой не може да работи поради състоянието си, което граничи с психическо разстройство. Филмът е любопитна и малко плашеща картина за обсесията по киното.
I Think We Are Alone Now 
Докъде може да стигне обожанието на фен към любимата му звезда. Историята на Джеф Търнър и Кели Маккормик е един от примерите за това. И двамата твърдят, че са влюбени в певицата Тифани. Единият посещава живота си на нея, а другия - тялото си. Откровено психарски и стряскащ филм.
Man on Wire 
Помните ли филма Тhe Walk от 2015г. Седем години преди него се появява филмът на Джеймс Марш, който издига подвига на Филип Петит до нечовешки величини. Лентата разказва историята на мъжа, който на 7 август 1974 г. преминава по въже между кулите близнаци. Изминава разстоянието осем пъти. Документалният филм включва разкази и интервюта на хората около него, подробно обяснение на плана му и въвежда зрителите в детайлите на един подвиг – незаконен, предизвикателен и изкушаващ.
The Imposter 
На кого му трябва ужас в измислени сюжети, когато документалното кино предлага истински такива. Като този с Фредерик Бурдин - изпечен самозванец, който успява да заблуди семейство от Тексас, че е техният син, изчезнал преди години. Успява да заблуди дори властите. Филмът запечатва фалшивият живот на момчето, което изпитва болезнена нужда да бъде някой друг. Било то и на прекалено голяма цена.
Споделяне
Харесва ми
Споделяне