По-добрите антиутопии в киното

Equals равни
12 маймуни 
Тери Гилиъм обича антиутопичният свят и често го изследва в киното, което прави. От „Бразилия“ чак от „Теорема нула“, който е последният му филм, Гилиъм обича да се потапя в необятния перфектен свят. Най-добрият представител на жанра в неговата филмография обаче си остава „12 маймуни“. Вирус изтребва голяма част от човечеството, а останалите, които живеят под земята, изпращат побъркан затворник, за да открие как е започнало всичко и евентуално да го спре. „12 маймуни“ е сложна и многопластова история, обогатена от прекрасните изпълнения на Брад Пит и Брус Уилис.
Блейд Рънър 
В навечерието на нова версия на „Блейд Рънър“, в процес на направа от канадеца Дени Вилньов, е редно хората да си припомнят великолепния фантастичен екшън на Ридли Скот. Действието се развива напред във времето, където има машини, които придобиват емоции. Техният достъп до Земята е спрян, но групичка андроиди отвличат совалка и тръгват на похот. Като цяло „Блейд Рънър“ е трудно да се разкаже, просто трябва да се изживее, защото е истинско удоволствие. Харисън Форд свети ярко в главната роля, а кибер пънк светът, който Ридли Скот създава е все така интересен, цветен и актуален и днес.
Матрицата 
В доброто време, когато сестри Уашовски бяха братя, те успяваха да правят и чудесно кино. Най-яркият представител е „Матрицата“. Пънк рок, антиутопично произведение, което като пророчество разказва за бъдещето, в което човекът ще е  все по-зависим от компютрите и ще вярва повече на нещата, които вижда онлайн от тези, които преживява със собствените си очи, уши и тяло. Но „вашата реалност не е истина“, както се казва във филма. „Матрицата“ е един от най-силните, променящи идеята за истории в киното, пълен с култови моменти, реплики и сцени филм за последните години. Ярък и задължителен представител на жанра.
Специален доклад 
Добре дошли в бъдещето, в което престъпления няма, защото ние ги предотвратяваме предваритено за ваше удобство. Какъв перфектен свят е това? Това е светът на „Специален доклад“. Един от изключително добрите екшъни с Том Круз разказва за свят, в който той е полицай на бъдещата полиция. Той живее в перфектно устроен свят, в който няма лоши хора. Докато не се оказва от другата страна на барикадата и не става враг на собствените си хора. Стивън Спилбърг, като повечето велики режисьори, не може да стои надалеч от антиутопичния жанр и прави адаптация по историята на Филип Дик. „Специален доклад“ не е първото, дори не е и 10-тото заглавие, за което се сещате, когато мислите за този жанр. Но пък е адски добро кино. И е задължителен за гледане.
Лудият Макс 
Вземете, която ви се иска част на титаничната антиутопична вселена, създадена от Джордж Милър и ще имате един от най-силните представители на света, преживял апокалипсис. „Луият Макс“ е вселена, в която всеки човек, който обича киното заслужава да се потопи. Независимо дали ще изберете старите версии на поредицата с Мел Гибсън или новата с Том Харди, „Лудият Макс“ никога няма да ви разочарова. В света на Милър апокалипсисът е донесъл мизерия, глад и разврат. В него няма нищо красиво или романтично. Хората отдавна са изгубили надежда, че ще живеят в нормално общество. И някъде в центъра на целия този хаос е Макс Рокатански, бивш полицай, изгубил всичко, който създава своя собствена вихрушка в цялата лудост. Една от задължителните антиутопии според нас.
Споделяне
Харесва ми
Споделяне