Най-злите мъже в модерното кино

There-Will-Be-Blood- Даниел Дей-Луис Ще се лее кръв
Антон Кригър, „Няма място за старите кучета“ 
Хавиер Бардем печели „Оскар“ за изпълнението си в студения и кървав уестърн на братя Коен. Кригър е онова, което те плаши късно вечер, когато се прибираш вкъщи. Той е студен, зъл, безкрупулен, няма морален компас и не признава аргументи. Той е психопат, облечен в дрехи и разхождащ се свободно из градовете. Не случайно Кригър и досега се смята за най-доброто изпълнение на Бардем в кариерата му и е един от персонажите, които ще останат в историята на киното.
Ханс Ланда, „Гадни копилета“ 
Куентин Тарантино прекарва месеци наред в търсене и кастинги, за да намери човека, който да изиграе офицер Ханс Ланда. В крайна сметка открива Кристоф Валц. И удря шестицата. Нацист, расист, фашист, безкрупулен социопат и интелигентен мъж, Ланда обединява в себе си всички онези позорни черти на най-лошото в човека. Злото, което блика от него и действията му на екран в „Гадни копилета“ прави този филм великолепния шедьовър, който е.
Малкият Зе, „Градът на Бога“ 
Бруталният бразилски филм има 4 номинации за „Оскар“. Нивото на безкрупулност, насилие и натурализъм в него е толкова високо, че когато го гледате за първи път, ви оставя без дъх. Леко просълзени и уплашени. Гледната точка към цялата история – за развитието на мини гангстерска общност, властваща чрез насилие и смърт, в квартал на Рио Де Жанейро – е от страната на най-положителния персонаж в историята – Ракетата. Но в центъра на цялата кървава истерия, която този филм е, е Малкият Зе. От малък социопат и насилник Зе порасва в зъл мъж, който оглавява една от най-големите групи за продажба на наркотици в екзотичния град. Бразилия е контрастна – тя е красива и безкрупулна едновременно, а Малкият Зе и „Градът на Бога“ са едни от модерните й бижута, които олицетровярат всичко това.
Хари Уотърс, „В Брюж“ 
„Сигурно така изглежда Ада. Да се събудиш и да си в шибания Брюж“, казва персонажът на Колин Фарел в началото и в края на тази черна и иронична кино история, написана и ражисирана от Мартин Макдона. Фарел играе наемен убиец пратен на почивка в китния Брюж, заедно със свой колега. Двамата се разхождат и разглеждат музеи. И макар в чисто работен план да са лоши, то всъщност се оказва, че двамата са добри момчета. Което не може да бъде казано за шефа им. Ралф Файнс влиза в обувките на усмихнатия Хари Уотърс, правителството в сянка на наемните убийци, мъжът, който облича най-хубавия си костюм и стреля по хората в Брюж, без да му мигне окото. Хари е лошото, облечено в усмивка, мокасини и добро възпитание. От най-страшните хора.
Рей Маркъс, „Хищници в мрака“ 
Изпълнението на Арън Тейлър-Джонсън му носи „Златен глобус“ и е пропуснато позорно от Академията на тазгодишните Оскари. Това обаче не пречи да смятаме, че Рей Маркъс е онзи мъж, който ни отврати и уплаши тази филмова година. Мръсен, перверзен, гнусен и зъл, Маркъс е онова, което не искаш да срещаш вечер, когато си сам. Пък и дори и да не си. Арън Тейлър-Джонсън докарва човешката лошотия до нови нива на ниска търпимост. Рей Маркъс е съществото, чиято глава искаш забучена на кол. Веднага.
Споделяне
Харесва ми
Споделяне