Най-добрите антиутопии в киното

в като вендета
\"Портокал с часовников механизъм\" (A Clockwork Orange, 1971)
Много преди да заснеме „Широко затворени очи“, Кюбрик прави един от най-психеделичните филми изобщо. „Портокал с часовников механизъм“ е адаптация на романа на Антъни Бърджес,  с участието на Малкълм Макдауъл. Брутален, токсичен филм, който не може да гледате с равнодушие. Противоречивите отзиви се дължат  на многото насилие в лентата, но въпреки това тя е финансов и художествен успех, който е номиниран за няколко „Оскар“-а и „Златен глобус“.
\"Хиляда деветстотин осемдесет и четвърта\" (Nineteen Eighty-Four, 1984)
Антиутопията на антиутопиите. И романът, и филмът. Режисьор е Майкъл Редфорд, а Ричард Бъртън и Джон Хърт са в състава. Другото е добре разказана история, която никой не иска да се сбъдва.
\"Зеленият сойлент\" (Soylent Green, 1973)
Годината е 2022 и светът е свръхнаселен, eкологични катастрофи почти са унищожили биоразнообразието. Зелен сойлент е изобретение, което трябва дa изхрани  населението. На този  фон детективът Франк Торн е назначен да разследва убийството на борда на директорите на корпорацията, произвела сойлента. Въпреки критиките, че филмът е „неравен“ , той  е задължителен за всички  любители  на антиутопиите и научната фантастика. Социалният коментар понякога е достатъчно добър мотив. (П.С. понякога казваме, когато не се прекалява с него)
\"Бразилия\" (Brazil, 1985)
Доказателство, че дистопичната сатира не отстъпва по нищо на всички останали. Взимайки елементи от Кафка и Оруел, това е първи режисьорски пробив на Тери Джилиам и въпреки, че  е успех  в Европа, в Америка остава пренебрегнат. Това не променя факта, че филмът е добър и има страхотен  състав в лицето на Иън Холм, Джим Броудбент, Боб Хоскинс и Катрин Хелмънд. И още ред достойнства.
\"Процесът\" (The Trial, 1962)
Антъни Пъркинс влиза в ролята на човек, съден за престъпление, което не е назовано в продължение на целия  филм. Орсън Уелс е пионер в киното не само с \"Гражданинът Кейн\", но и с \"Процесът\".
\"451 градуса по Фаренхайт\" (Fahrenheit 451, 1966)
Това е единствения американски филм,  адаптиран за екрана и режисиран от известни  френски режисьор Франсоа Трюфо. Знаете историята, по оригинал на Бредбъри, за изчезващите книги. Няма писмени символи в екранизацията на Трюфо, в която участват Джули Кристи и Оскар Вернер. Цветовете са сякаш умъртвени. Виждаме население, което е изцяло под влиянието на пропагандата, и където последната частица надежда е на път да бъде изгубена.
\"Метрополис\" (Metropolis, 1927)
Една от първите антиутопии в киното е дело на немския импресионист Фриц Ланг, който разказва историята на града Метрополис, в който има конфликт  между  висшата и нисшата класа. И една любовна история между момче и момиче от различни класи. Най-скъпия филм за онова време е посрещнат  с противоречиви отзиви, и е само една четвърт от него стига до  американските екрани.
Споделяне
Харесва ми
Споделяне