Какво да гледаме на 22-рия София Филм Фест?

LAmant_Double
\"Проектът Флорида\" (Florida Project)
Да не казваме силна дума, но това е почти задължително заглавие от програмата. Независимо дали сте възрастни хора с неизживяно детство или търсите повече от интересна история, разказана през няколко различни призми. Уилям Дефо даде едно от най-добрите си изпълнения в кариерата си и беше номиниран за \"Оскар\". Историята разказва за младата майка Хейли и нейната палава 6-годишна дъщеря Мууни. Ето това е филм заснет сякаш едновременно през погледа да дете и през погледа на възрастните. Както казахме, почти задължителен.
\"Квадратът\" (The Square)
Няма как да не обърнем внимание на носителят на \"Златна палма\" в Кан през 2017 г. Продукцията на  Рубен Йостлунд (Швеция) разказва за Кристиян - куратор в известен музей за съвременно изкуство, който излага нова арт инсталация с името \"Квадратът\". Рекламната кампания на проекта има неочакван за мъжа ефект и го поставя пред изпитание. Препоръчваме този филм, защото се занимава с две изключително важни днес теми - тази за размитите граници на изкуството (но не и за неговата мисия и стойност) и за влиянието на медиите и по-конкретно, това на визуалното съдържание - едно от най-мощните оръжия.
\"Без милост\" (Aus Dem Nichts)
Този трилър разбива клишето за плоскостта на жанра. Историята (в която Даян Крюгер играе главна роля) е за неочакваната трагедия, която преобръща живота на Катя. След неочакваната смърт на мъжа й (от кюрдско-германски произход) тя попада в плен на наркотиците, нестабилността и неконтролируемото желание за отмъщение. Крюгер взе наградата за актриса в Кан - препоръчваме това заглавие.
\"Нелюбов\" (Loveless)
Филмът на Андрей Звягинцев беше пренебрегнат на тазгодишните награди \"Оскар\" и се размина само с номинация за най-добър чуждестранен филм. Въпреки всичко, за нас той си остава фаворит и гарантираме, че си заслужава гледането в рамките на София Филм Фест. Филмът разказва историята на Женя и Борис, които избират  да се разделят и всеки да поеме по нов път, с нов човек до себе си. Всичко се преобръща, когато 12-годишният им син Альоша изчезва. Филмът спечели награда за най-добър чуждоезичен филм на кинофестивала в Кан. Не е за изпускане.
\"Манифест\" (Manifesto)
Режисьорът Юлиан Розефелд подлага  на изпитание значими манифести от историята през погледа на различни художествени течения. Резултатът е този наистина различен филм, който води до пристрастяване. Кейт Бланшет влиза в 13 различни роли, за да представи художествената идея. Друго задължително заглавие от програмата на фестивала.
\"Изключителният (Моят Годар)\" (Le Redoutable)
Препоръчителна доза френско кино от програмата на фестивала. Заради историята на един от революционерите в киното на ХХ век - Жан-Люк Годар, който преживява бурна любовна история с 20 години по-младата от него Ан Вяземски. По същото време се случва и Пражката пролет, която променя завинаги твореца. Луи Гарел и Беренис Бежо също са причина да препоръчваме този филм, който влезе в конкурсната програма в Кан през 2017.
\"Потапяне\" (Submergence)
Вим Вендерс ни потапя в петте слоя на океана, за да разберем от персонажа на Алисия Викандер, че животът не се гради на \"пепел при пепелта\", а  \"вода при водата\". Тя е биоматематик, който иска да докаже нова теория за произхода на живота на планетата, а той е агент на британските тайни служби. Запознанството на шега между тях бързо прераства в една от най-истинското нещо, в живота им. Как любовта устоява на разстоянията? На неизвестното? Предстои да разберем.
\"Песента на скорпионите\" (The Song of Scorpions) 
Древна легенда гласи, че ако скорпион от пустинята Джайлсамер ужили човек, жертвата ще умре до 24 часа. Единствената противоотрова е да се намери някой, който знае песента на скорпионите. Тя е в кръвта на човека след ухапването и ако бъде изпята, това ще го спаси. Ануп Сингх (Танзания) взима темата за всевишната сила на песента и я заснема на лента на фона на пустинни пейзажи, озвучена от арабска реч и индийска мъдрост.
\"Убийството на свещения елен\" (The Killing of a Sacred Deer)
Филмът на режисьора Йоргос Лантимос спечели награда за сценарии на кинофестивала в Кан миналата година. Колин Фаръл е хирург, който трябва да вземе трудно решение, защото положението с момчето, за което се грижи, излиза извън контрол. Всички персонажи са въвлечени в този жесток психологически трилър, от който измъкване няма. Освен ако хирургът Стивън не вземе нещата в свои ръце.
\"Не ме докосвай\" (Touch Me Not)
Оставяме най-приятното за най-накрая. Филмът, който беше приет повече от успешно на тазгодишното Берлинале, е съвместна продукция на екипи от Румъния, Германия, Чехия, Франция и България. Режисьорът Адина Пинтиле създава смесица между реалност и илюзия за опитите на трима души да се освободят от насадените представи с една цел - да бъдат свободни да се обичат. Гледайте филма, в който героите се питат, \"кажи ми как ме обичаше, за да знам как да обичам\".
Споделяне
Харесва ми
Споделяне