Най-ужасните бойни полета във военната история

| от |

Когато се обсъжда някоя битка от която и да е част от история на света, участниците, оборудването и тактиката, които са използвали, обикновено са в центъра на вниманието. Въпреки това, действителните физически условия на самото бойно поле могат да бъдат еднакво решаващи за изхода на боя, понякога дори повече от действията на участващите хора. Дъжд, сняг, планини, неочаквана река или хълм могат напълно да променят начина, по който се води битка.

Командирите обикновено са наясно с това, но времето и мястото на провеждане на битката невинаги са идеални за всеки съответен участник. Ето няколко от най-лошите бойни полета в историята.

Язовир Чосин (на основната снимка)

Условията по време на Корейската война са извънредно трудни – много битки се водят на голяма надморска височина и в мразовит студ. Но битката при язовир Чосин в края на 1950 г. е особено брутална. Американските морски пехотинци са атакувани от огромна сила китайски войски, която ги превъзхожда на моменти с отношение 10:1. Атаката е изненадваща и морските пехотинци са обкръжени.

И сякаш това не е достатъчно лошо – и двете страни са изложени на изключително суровата сибирска зима, с температури, достигащи до -37 градуса по Целзий. Земята е замръзнала, така че окопите са практически невъзможни за изкопаване, оръжията засичат, а мъжете получават измръзвания. В крайна сметка морските пехотинци излизат от капана, но „мразовитият Чосин“ остава пример за тежки условия на бойното поле.

Bundesarchiv Bild 101I-269-0240-11A, Russland, Panzer mit aufgesesssener Infanterie

Ржевската месомелачка

Приносът на Съветския съюз за поражението на Германия често се пренебрегва на запад, но съветите издържат години в ужасно тежки условия на Източния фронт, преборвайки повече от врага и губейки повече хора от всеки друг във войната. Източният фронт е може би най-голямата битка между два противника във военната история.

„Ржевската месомелачка“ е огромна поредица от битки, в които 3,6 милиона съветски войници се бият срещу над 1,5 милиона германци. Месомелачката отнема огромни количества животи и бойните полета са буквално осеяни с трупове. Има толкова много тела, че понякога те лежат едно върху друго на дълбочина до три пласта. Проливните дъждове пък карат много от труповете да плуват наоколо.

Някои хора смятат, че повече от един милион съвети загиват през този период.

Chateauwood

Пашендейл 

Пашендейл е мястото на ожесточени битки по време на Първата световна война, които се провеждат на блатиста територия, която скоро се разгорещява от непрекъснат артилерийски огън. Кратерите от бомби бързо се пълнят с вода, тъй като мястото деградира във все по-голямо блато, което прави условията в мокрите окопи на Пашендейл невъобразимо ужасни.

В крайна сметка нямаше нито едно парче твърда земя. Калта беше лепкава и толкова дълбока, че хора и дори коне се удавиха. Когато някой падне, често е било невъзможно да ги извадите, без да рискувате живота на другите. Понякога войските просто стреляха по хора, забити в калта, за да ги спасят от още по-лоша смърт. Условията в Passchendaele вероятно бяха най-лошите от цялата война и бяха истински ад за мъжете, които се биеха там.

Victory in Battle of Dien Bien Phu

Диен Биен Фу

Битката при Диен Биен Фу е една от най-критичните битки, водещи до войната във Виетнам, и някои я описват като абсолютно клане. Френските позиция в дъното на долината трябва да бъде снабдена от въздуха, като се предполага, че Виет Мин няма значителни противовъздушни способности. Гъстият балдахин на джунглата, дивата растителност и проливните дъждове в района обаче се отразяват на френските войски.

Виет Мин обгражда позицията и я удря със силен артилерийски огън. Те донасят и зенитни оръжия, което сериозно ограничава подкрепата на Франция по въздух и възпрепятства способността им да се борят. Френската установка се напълни с вода и труповете на войските им. В крайна сметка позицията е напълно превзета и се превръща в пример за тежък военен и политически провал.

Marines on Bougainville

Бугенвил

Кампанията на Бугенвил се провежда по време на Втората световна война, докато съюзниците се опитват да вземат контрола над Соломоновите острови от японците. Съюзническите сили трябва да се бият с изключително решителен враг, който се съпротивлява от 1943 г. до края на войната.

Когато стигат до Бугенвил, са посрещнати с изключително висока влажност, кал до коленете и джунгла, която е толкова гъста, че въздушното покритие е безполезно, така че мъжете трябва да се борят пеша в условията. Нещата стават още по-зле, когато настъпват дъждовните сезони и регионът става ужасно място за работа до края на войната.

 
 
Коментарите са изключени за Най-ужасните бойни полета във военната история

Повече информация Виж всички