Delta Force – бойната единица на САЩ, която реално не съществува

| от |

Частните военни компании са известни като онази фракция, която може да получи зелена светлина за абсолютно всичко. Понякога е странно, че една от най-елитните съществува под командването на САЩ, но правителството отказва да признае за нейното съществуване. И сигурно се чудите коя точно е тази организация? Не е изненада, че става въпрос за така наречените Delta Force.

Това е военната организация, която преминава през най-крутите мерки, разполага с възможно най-добрите оръжия и отговаря за своите действия само пред един човек в света.

Известни са като Delta Force, но реално имат официално име – Special Forces Detachment-Delta или Tier One Special Mission Unit under Joint Special Operation Command. Въпросната организация често се свързва и с така наречените Зелени барети, дори споделя някои от техните военни структури, но въпреки това остава различна.

В нито един договор или доклад няма да откриете Delta Force да се свързва с названието „войник“. Те се обозначават като Делта оператори и отдавна са се разделили с традиционните военни изисквания и философия. Възможно е и никога да не ги видите в униформа, а ако имате късмета да ги видите, то със сигурност ще гарантираме, че е много лош късмет. Организацията се отзовава на нуждите на онези, които ги търсят. Това може да е армията, ФБР или ЦРУ.

И до днес няма нито едно звено на американското правителство, което да ги посочва като съществуваща бойна единица. Военните също живеят с широко затворени очи. Едва през последните няколко години имаше вдигане на цензурата, както и признание за нечии действия, но нищо повече от това. Благодарение на разкритията, американският конгрес побърза да направи някои изслушвания и да разгледа досиетата на хората по върховете.

А истината е, че Delta Force може да разказва много. Ако говорим за една от най-смъртоносните единици в историята на военното дело, то трябва да започнем някъде от 1977 г. с официалното въвеждане на бойната група. Историята за най-различни мисии и участие в горещи точки по света, е нещо, за което тепърва ще четем.

През 1993 г. започва да се говори по-сериозно за тях, след като конфликтът в Сомалия води до смъртта на американски войници. През 1983 г. присъстват и в операция „Urgent Fury“ в Гренада, където само в докладите се твърди, че има извършени две мисии на въпросните отряди – едната се провалила, но другата била успешна.

Основната критика на подобни компании е, че винаги взима мисии, носещи се по ръба на легалното. Delta Force предизвиква и други проблеми – финансира се изцяло от тайни правителствени сметки, скрити от обществото и се вярва, че отговарят само и единствено на американския президент.

Другата версия е, че това е отрядът, който осигурява предимството на САЩ на световната сцена и решава някои основни проблеми, които могат да възникнат по пътя на дипломацията. Никой не може да бъде категоричен, поради простата причина, че има твърде малко експерти или оператори, които дори са готови да повдигнат темата.

Единствената друга военна единица, която може да се смята за еквивалент на Delta Force е тази на флотата – Special Warfare Development Group (DEVGRU). Те също имат способността да отговорят моментално на всяко едно повикване, но за разлика от Delta Force, DEVGRU съществуват.

Причината за съществуването не е изненадваща. През 70-те години на миналия век могат да се открият достатъчно крайни фракции, водещи до безумен екстремизъм. Групировки като Немската Фракция на Червената армия или Плаестинската освободителна организация, представят една съвсем различна и дори безумна формула на тероризма.

След като основните правила на войната се променят и е очевидно, че армии могат да съществуват без държава и ясно начертана територия, светът бързо променя основните методи за действие. Идеята се ражда от полковник Чарлз Бекуит, който иска да изгради малък, но подготвен тактически екип, способен да реагира бързо и да нанася смъртоносни удари по различни терористични обекти.

През 1977 г. Бекуит събира сили с полковник Томас Хенри и започва да избира най-опасните сред зелените барети, рейнджърите и силите на ВВС. Бекуит създава една от най-добрите подготвителни програми за партизанска война, а основата идва от британските SAS – друга елитна фракция от командоси, изпълняващи някои от най-опасните мисии в света.

Бекуит прекарва една година като офицер в британското подразделение и изучава тактите им. Днес Delta Force и SAS продължават да споделят идеи и да разменят единици, опитвайки се да подобрят уменията си. През 1996 г. именно SAS и Delta Force нахлуват в дома на японския посланик, за да го спасят от похитители в Лима, Перу.

И тук идва по-важният въпрос, как един човек може да влезе в Delta Force? Рекрутирането се случва по всички линии на американската армия. От особено значение за кандидата е да разполагат с високи оценки от различни тренировки. Бекуит създава и специален маратон от около 60 километра за тестване на издръжливост. Това е първата част за рекрутиране и след нея продължават по-сериозните тренировки.

Освен това има и международни квоти за кандидати, които продължават няколко месеца през годината.

И това не е всичко, техните полигони продължават да носят името „Къщата на ужасите“ и се смята, че когато няма мисии, тренировките не спират. Изграждат се най-различни сценарии за тренировка, които да поддържат основния сценарий. Твърди се, че арсеналът е неограничен, а някои от най-добрите оръжия отиват именно при тях. Екипът се използва на онези места, където САЩ не може да се намеси официално. Delta Force официално се намесва по време на кризата със заложници в Техеран, Иран. Други мисии са отвлечения индонезийски самолет през 1980 г. и също така са участвали в операция „Пустинна буря“.

 
 
Коментарите са изключени за Delta Force – бойната единица на САЩ, която реално не съществува

Повече информация Виж всички