Много американци предполагат, че между 11 септември и Пърл Харбър (1941 г.) САЩ не са били атакувани на собствена земя. Това обаче не е вярно, тъй като САЩ всъщност са били атакувани няколко пъти още по време на Втората световна война. Разбира се, тези атаки по ефекта си не са нищо повече от неудобство, така че е лесно да се разбере защо Америка, която излиза от Втората световна война практически невредима, често се смята, че никога не е търпяла военни атаки на собствена земя.
Ето обаче 5 примера, когато САЩ са били атакувани у дома си по време на Втората световна война.
Атаки с балони
Първият прумер в този списък е може би най-известната от неизвестните атака по САЩ. От 1944 г. нататък Япония изпраща балони над Тихия океан към Съединените щати, където японците се надяват, че те ще започнат пожари с полезния си товар от до 15 килограма експлозиви или запалителна смес.
Наречени Fu-Go, те са първите междуконтинентални оръжия, използвани някога и остават най-далекобойните атаки до британската операция Блак Бък (1-7) по време на Фолкландската война през 1982 г. Япония изстрелва 9300 от тези балони през последната година на войната, като само 350 кацат в САЩ. Смята се обаче, че много от тях просто са кацнали в необитаеми райони и никога не са били открити.
В един доста трагичен случай, бременна жена и пет деца са убити, когато се натъкват на един от балоните в гора в Орегон през 1945 г.
Атаката на Орегон
През нощта на 21 юни 1942 г. японската подводница I-25 изплува близо до брега на Орегон и обстрелва Форт Стивънс. Подводницата безшумно следва риболовни лодки, за да премине през минните полета около брега, спирайки на 16 километра от Форт Стивънс. След това подводницата изстрелва 17 снаряда по крепостта, без да нанесе по същество никакви щети. Когато изстрелите започват да падат около защитните стени, мъжете от Форт Стивънс спят в леглата си.
Те бързо се задействат и се отправят към своите станции в тъмнината на нощта, тъй като им е забранено да включват светлините. Веднъж по местата си обаче, командирите отказват да им позволят да открият огън, тъй като това ще разкрие точната позиция на крепостта и нейните възможности. Така мъжете в крепостта трябва просто да гледат.
Разрушаване на индустрията отвътре
Повечето от атаките срещу САЩ по време на войната са от Япония, но през 1942 г. Германия също нанася своя удар. През юни същата година четирима войници слизат от немска подводница близо до Ню Йорк, въоръжени с маскировки, пари и експлозиви. Друг подобен екип е на път за Флорида.
Целта им е да ударят американските индустрии отвътре, като възпрепятстват способността им да водят война. Освен това се надяват, че ще повлияят достатъчно на морала на американците, за да накарат широката общественост да излезе на протести срещу участието на страната във войната. На снимката по-горе е мостът Хел Гейт в Куинс, Ню Йорк, който е една от основните цели, които германските войници са натоварени да унищожат.
За щастие на Америка, мъжете са доста слаби. Със съмнителен опит и само 18 дни обучение мисията се обърква почти веднага щом започна. Те моментално са забелязани от бреговата охрана при пристигането си, но успяват да избягат. Започва огромно издирване, но то се оказва, че няма голямо значение, тъй като ръководителят на операцията предава мисията на ФБР… Шест от осемте войници са екзекутирани, другите двама излежават шест години затвор и в крайна сметка се връщат в Германия като предатели.
Атаката срещу калифорнийска петролна рафинерия
През февруари 1942 г., няколко месеца преди действията историята с подводницата I-25 при Орегон, японската подводница I-17 извършва подобни дейности, но този път срещу петролна рафинерия в Калифорния. Подобно на I-25, I-17 изплува на около 16 километра от калифорнийския бряг и изстрелва 17 изстрела по петролни обекти в Елууд. Също така, подобно на I-25, изстрелите са напълно на сляпо и нанасят почти никакви щети. Въпреки това събитието предизвиква голяма паника на Западния бряг на Америка.
I-17 участва в атаката на Пърл Харбър през декември и е първият вражески кораб, обстрелвал САЩ по време на войната. Тя е потопена през август 1943 г. с дълбочинни бомби.
Бомбардировките над градче за дърводобив
Тази атака е поредната, извършена от японска подводница I-25 (на снимката). Подводницата носи малък самолет, който по принцип е предназначен за разузнаване, но екипажът й осъзнава, че може да го използва и за нападение. В началото на септември 1942 г. лекият самолет, управляван от уорънт-офицер Нобуо Фуджита (на основната снимка), е въоръжен със запалителни устройства и отлита към гориста местност в Орегон. Там успешно запалва малък пожар, който обаче не успява да се разрасне благодарение на бързодействащите пожарни наблюдатели и условията, които не предразполагат към голям огън.
I-25 започва втора атака в края на септември – отново със същите резултати. Подводницата е потопена година по-късно.