Не, квантовата механика не предизвиква „закона на привличането“

| от chr.bg |

Ако някой човек се опита да ви убеди, че можете да изкривите реалността със силата на ума си, бъдете много предпазливи към него, а ако изтъква квантовата физика, за да си защитава твърденията, директно бягайте.

Идеята, че човешката воля може да промени начина, по който работи светът, е стара: не знаем откога хората извършват ритуали, за да предизвикат дъжд, плодородие или миграции на животни, но със сигурност е от много дълго време. Мнозина обаче са постигнали висок социален статус, власт и в крайна сметка богатство с твърдения в обратното, като са успели да убедят голямо количество хора, че са особено изкусни в осъществяването на тази идея, и в някои случаи дори обещават да им предадат уменията си. Някои без съмнение си вярват, докато други много добре знаят, че мамят, но не им пука за подвелите се.

Но възходът на науката се оказва пречка за тези (а и много други) шарлатани. Ура! Тъй като с времето човечеството успява да обясни все повече и повече различни явленията, обхватът на магията прогресивно намалява до фантастичните книги. Не всички обаче са готови да приемат този факт – за тях, квантовата физика е дар от Бога (или може би от Айнщайн). В сравнение със света, с който сме свикнали, на квантово ниво нещата се държат толкова странно, че е възможно всякакви глупости да звучат правдоподобно.

Именно в тази сенчеста ниша можем да намерим книги като „Тайната“, които говорят за „закона на привличането“, с който можете да си уредите живота завинаги само със силата на мисълта си. Някои описват закона в чисто психологически рамки – мотивационният говорител Тони Робинс, например, цитира самия Буда, който казва: „Каквото мислиш, това става“.

В тези думи има достатъчно истина, поне метафорично, за да имат някакъв резонанс с нас. Всички сме виждали хора, които са загубили вяра в себе си – независимо дали заради вътредушевни или външни причини – и не са успели да постигнат неща, които са били в рамките на техния капацитет. За тях съсредоточаването върху постиженията и целите им, вместо обсебването им от провалите, може да даде резултат. Има причина когнитивно-поведенческата терапия – въпреки факта, че не е перфектна и универсална – да е проверена в значително количество клинични проучвания като ефективно лечение за много хора.

Въпреки това, програма, която помага на някои за известно време, не е достатъчен силен маркетингов трик. Затова и „Тайната“ твърди, че „законът на привличането“ е универсален физически закон – като гравитацията. Не само положителните мисли привличат положителни резултати, гласи аргументът, ами можете да привлечете въобще каквото си искате – мислите за изобилие от пари или сексуални партньори, които точно отговарят на изискванията ви, и неизбежно те ще се появят в живота ви едва ли не като по поръчка.

За тази маркетингова цел е много полезно да се ползват термини, които звучат научно, но които повечето хора не разбират. Така имаме книга, наречена „Квантов успех“ и друга със заглавие „Академия за обучение в квантовия успех“, написана от (не се шегуваме) „майстор и сертифициран коуч по закона на привличането“.

Първият с проблем с цялата им индустрия на тези хора е, че е всеизвестно, че квантовата физика работи само на нивото на много малките субатомни частици. Самата дума квант първоначално се отнася до минималното възможно количество физическо свойство като, например, енергия.

Тези, които претендират, че законът на привличането има квантова основа, обичат да се позовават на т. нар. Ефект на наблюдателя, което наистина е едно от най-странните неща в квантовата механика. Той обаче е нещо, което се проявява също само на субатомно ниво, като например за отделни електрони.

Известният мисловен експеримент на Шрьодингер с котката е опит да се демонстрира как цялата идея се разпада, когато се приложи към познатата ни вселена.

Ако го приемем буквално, квантовият закон на привличането ще ви донесе възможно най-малката парична единица, вероятно от място със силно обезценена валута. Но, разбира се, дори няма да направи това, защото вселената не е машина, центрирана около вашите мисли. Ако беше, може също толкова лесно да има закон за отблъскване. Електрическите заряди и магнитните полюси се отблъскват и са много по-тясно базирани на квантови явления, отколкото мечтите ни за яхти и ферарита.

Hydrogen Density Plots

Вълнови функции на електрона във водороден атом при различни енергийни нива. Квантовата механика не може да предскаже точното местоположение на частица в пространството, а само вероятността тя да бъде открита на различни места. По-ярките области представляват по-голяма вероятност за намиране на електрона.

Физиците, а вече и биолозите, са вложили значителна енергия в изследването дали квантовите феномени проникват в свeта на класическата физика, за който са настроени сетивата ни. Със сигурност има случаи, когато това става: при охлаждане на материали до температури малко над абсолютната нула (-273,15°C) можем да накараме облаци от атоми да се държат по квантов начин. Никой обаче не е постигнал такова поведение ей тъй просто с мисълта си. По същия начин способността на някои животни да откриват магнитни полета изглежда произтича от квантова суперпозиция, но гълъбите усещат полетата, те не ги трансформират според волята си…

Има много опасности в този вид злоупотреби с квантовата физика, встрани от вредата за репутацията на истинските учени и науката. Едната е, че хората, които се връзват и не получат това, от което се нуждаят, може да се почувстват още по-зле към себе си – едно е да се провалиш, когато обстоятелствата са против теб, съвсем друго е, ако смяташ, че има някакъв универсален закон, който само ти не си в състояние да приложиш.

Също така, тези заблуди могат да попречат на хората да използват подходи, които имат научна репутация. Ако клиничните изпитвания са показали, че дадено лечение има 80% успеваемост за вашата болест, но има някои не толкова прекрасни странични ефекти, може да е изкушаващо да отидете с квантовата магия, обещана другаде. И докато осъзнаете, че тя не работи, може вече да е твърде късно.

Разбира се, има един начин, по който този „законът на привличането“ работи – когато се цитира от някой с безспорна харизма и спорен морал, той има тенденция да привлича много пари от наивни клетници към него. В този случай обаче действа по-скоро като закон за запазване на енергията – всяка банкнота в тяхната банкова сметка е една по-малко в нечия друга.

 
 
Коментарите са изключени за Не, квантовата механика не предизвиква „закона на привличането“

Повече информация Виж всички