В тези напрегнати времена, спокойният сън може да бъде изключително труден за постигане, така че, когато Сънчо ни навести, си струва да се постараем да е с възможно най-доброто качество. Въпреки че всякакви неща – от избягването на синята светлина вечер до четенето, и броенето на овце – се изтъкват като подходящо средство за унес, позицията, в която спим, също може да има основен ефект върху качеството на съня и нашето здраве.
Възглавниците могат да подобрят позицията ни за сън чрез по-добро подравняване на врата и гърба като така се облекчава натиска върху гръбнака ни. Смяната на страните също може да носи ползи за здравето.
Това повдига въпроса: на коя страна е най-добре да се спи: на лявата или на дясната?
В полза на лявата
По-голямата част от стомасите на хората се намират отляво. Така че, когато спим на лявата си страна, е по-вероятно съдържанието на стомаха ни да остане неподвижно с щедрата помощ на гравитацията.
Ако се обърнем на дясната си страна, вече повдигнатата позиция на стомаха може да ни изложи на по-висок риск от киселинен рефлукс (въпреки че не е задължително).
Киселинният рефлукс възниква, когато съдържанието на стомаха си проправи път обратно нагоре по хранопровода, създавайки усещане за парене, което може да причини значителен дискомфорт и дори да доведе до образуване на язви. Един от начините да избегнем това е да дадем известно време на тялото ни да смели храната, преди да си легнем.
Но ако системно спим на дясната си страна и се будим от киселини – да минем на лявата, може да успокои съня ни.
В полза на дясната
Докато лявата изглежда е добър избор за хора с определени стомашни проблеми, спането на дясната страна се свързва с по-лесно дишане за хора със сънна апнея. Проучване през 2011 г. взема група, която страда от заболяването, и оценява как сънят на лявата страна спрямо на дясната и по гръб влияе на дишането.
„Открихме, че позицията на сън има значителни последствия върху апнеята – дясната конкретно намалява честотата на обструктивните респираторни събития при пациенти с умерена и тежка форма на заболяването“, заключават авторите на статията.
Точните механизми за свързване на дясностранния сън с по-доброто дишане не са напълно ясни тогава, но са допълнително изследвани в проучване от 2018 г., което разглежда ехокардиографските промени при различните позиции. Учените откриват, че пациентите със сърдечна недостатъчност предпочитат сън на дясната страна, вероятно механизъм за самозащита за подобряване на сърдечната функция, който човекът дори не осъзнава, че прави.
Ами по гръб и по корем
В случая на ляво срещу дясно, изглежда има противоречиви аргументи в зависимост от здравословното ни състояние. Но в случай на спане с лицето надолу, нещата изглеждат малко по-ясни. Спането с лице надолу причинява значително по-високо вътреочното налягане (налягане на течността в очите) в сравнение със спането настрани – нещо, което може да доведе до глаукома, оптична невропатия и проблеми със зрението.
Освен това спането по корем е по-вероятно да повлияе на кожата ни, излагайки ни на по-висок риск от развитие на бръчки в сравнение с алтернативните позиции, които оказват по-малко натиск върху лицето.
Средно сменяме позицията си на сън 20 пъти през нощта и колкото по-дълго прекарваме на едно място, толкова по-голям е шансът това да се отрази на кожата ни. Бръчките при сън се образуват на малко по-различни места в сравнение с тези, които получаваме от израженията на лицето. Докато спането по гръб е най-добрият начин да ги избегнем, легналото положение може да доведе до затруднено дишане, което пък да доведе до хъркане и сънна апнея.
Помощ със съня
Може би вече е лесно да разберем защо заспиването може да бъде толкова трудно, когато има толкова много противоречиви фактори в коя позиция ще се чувстваме най-комфортно и ще бъдем здрави.
Както винаги, ако имаме проблеми с болка, дишане или храносмилане, най-добре е да говорим с нашия личен лекар – но да си гарантираме, че имаме възможно най-подходящите условия за сън и смяната на позициите през нощта, може да ни помогне значително да подобрим дрямката си.