Как големите вятърни електроцентрали влияят на живота в морето?

| от |

В целенасочените си усилия за справяне с климатичната криза хората се насочват към морските вятърни паркове като източник на възобновяема енергия. Дали обаче и как това се отразява на заобикалящите ги морски обитатели?

Морските ветропаркове са буквално една от най-големите форми на възобновяема енергия. Най-големият в света е с площ от 462 кв. км., като всяка турбина се намира на 200 м. над морето. Капацитетът ѝ е достатъчен за захранването на над 1,4 милиона жилища.

Но какво въздействие оказват високите турбини върху живота във водата, а и в небето?

Смята се, че могат да повлияят на морския живот по редица начини – от шума и променената хидродинамика, които нарушават поведението на рибите, до промени в числеността и разнообразието на видовете в района.

Засегнати могат да бъдат не само обитаващите океана същества. Морските птици, които живеят в Северно и Балтийско море – където има много такива централи – също се смятат за застрашени. В доклад на BirdLife International се посочва, че 12 вида морски птици от Северно и Балтийско море са изложени на висок риск от перките, а седем – на висок риск от разселване поради изграждането им.

Не всички въздействия обаче са отрицателни – някои изследвания показват, че фермите имат потенциал и за ползи за околната среда.

Проучване, което проследява движението на морските и сивите тюлени в Северно море, установи, че те са чести посетители на две ферми, където търсят плячка между турбините. Изследователите предполагат, че те могат да действат като изкуствени рифове, които представляват нов и концентриран източник на плячка. В райони, в които морският живот е станал по-малко гъст, това може да позволи той да процъфти отново.

И все пак изследователите обясняват, че е трудно да се предвиди пълният обхват на потенциалните екологични последици от тези неочаквани изкуствени рифове.

„Само малка част от изследваните от нас тюлени използваха вятърни паркове“, заявява тогава пред „Гардиън“ авторът на изследването Дебора Ръсел.

„Понастоящем тези структури покриват малка част от обхвата на тюлените в морето. С разрастването на вятърните паркове вероятно ще бъдат засегнати много повече тюлени.“

В заключението на проучването се посочва, че ще са необходими допълнителни изследвания, за да се направи точна оценка на въздействието.

Но може би няма да се наложи да се чака толкова дълго. Тъй като правителствата продължават да одобряват нови такива централи, преминаването към тях като източник на възобновяема енергия вероятно ще продължи. Ако случаят е такъв, как хората могат да помогнат за свеждане до минимум на въздействието им върху заобикалящата ги морска среда? Учените предлагат няколко идеи.

През март 2022 г. изследователите публикуваха проучване, в което се посочва, че проектантите трябва да положат повече усилия, за да включат в плановете си данни за популациите на морските птици, особено за тези видове, които вече изпитват спад в бройката си поради други фактори.

„Ако съществуващите фактори за промяна на популацията не се вземат предвид по време на оценките, бъдещите заплахи вероятно ще бъдат подценени“, казва Катрин Хорсуил, водещ автор на проучването, в изявление. „Нуждаем се от вятърни паркове, за да се справим с климатичната криза, но опазването на биологичното разнообразие също трябва да бъде приоритет. Трябва да засилим оценките, за да сме сигурни, че потенциалните въздействия върху вече изпитващите затруднения диви животни, като например чайките, са по-добре разбрани.“

Що се отнася до морските птици, учените са измислили начини, по които самите турбини могат да бъдат променени, включително и да се боядисат на черно-бели ивици, за да ги виждат птиците по-добре. Изследователите разработват и изкуствени структури за гнездене, които са поставени в близост до фермата край бреговете на Съфолк, Англия, въпреки че ще е необходимо известно време, за да се установи дали те са променили нивото на смъртността.

Що се отнася до това, което може да се направи под водата, учените и компаниите, които се занимават с производството на фермите, работят заедно за създаването на изкуствени рифове около вятърните паркове както в Северно море, така и в тропически райони.

Като значителен източник на възобновяема енергия и ключов участник в борбата с изменението на климата, вятърната енергия изглежда няма да изчезне. За да се избегне заместването на един проблем със създаването на нов, изглежда, че изследователите и дизайнерите ще трябва да продължат да работят ръка за ръка, за да гарантират, че фермите и морският живот могат успешно да живеят един до друг.

 
 
Коментарите са изключени за Как големите вятърни електроцентрали влияят на живота в морето?

Повече информация Виж всички